Oficiálny názov: Pakistan
Hlavné mesto: Islamabad
Počet obyvateľov: 209 715 847
Rozloha: 803 940 km²
HDP na obyvateľa: 4 886 $
Vlajka:
Kód meny: PKR
Názov meny: pakistanská rupia
Úradný jazyk: urdčina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Pakistan je stredne veľká krajina nachádzajúca sa v Južnej Ázii. V rozlohe mu patrí na svete 34. priečka. Veľkosťou rozhodne nevyniká. Čo sa však týka počtu obyvateľov, tu je na tom tento ázijský štát inak. Vďaka 209 miliónov obyvateľov mu patrí šieste miesto.
Susedí s Iránom, Indiou, Afganistanom a Čínou. Od Tadžikistanu túto krajinu delí iba kúsok afganskeho územia. Mapa Pakistanu všetko názorne vysvetlí.
Pakistan je bývalá britská kolónia, ktorá sa od Indie oddelila najmä kvôli náboženstvu.
Ekonomicky patrí Pakistan medzi chudobné krajiny. Pakistan bol za posledných sto rokov vždy problematickým štátom. V nedávnej minulosti sa politická situácia nijako výrazne nezlepšila a pribudlo množstvo ďalších problémov. Pakistan má dlhodobo problémy s terorizmom. Do krajiny prenikajú ozbrojené konflikty zo susedného Afganistanu. Najproblematickejšie sú horské regióny pri Afganistane. Pakistan totiž nemá efektívne pod kontrolou celé územie. Horské regióny si do veľkej miery žijú vlastným životom. Pakistanská princezná tu síce nevládne, nie je to však ani pakistanská vláda. Tieto regióny stále fungujú na kmeňovom princípe. Pakistanská pomsta je jedným z kultúrnych prejavov týchto kmeňov. Ich život má pomerne ďaleko od tohto, čo poznáme v Európe.
Z histórie
Pakistan bol v dávnej minulosti miestom, kde vládli mnohé svetové impéria. Pakistan v minulosti dobyl napríklad aj Alexander Veľký. Posledné veľké impérium, ktoré sa zmocnilo dnešného územia Pakistanu, bola Veľká Británia. Briti celú Južnú Áziu spravovali cez Východoindickú spoločnosť. Pakistan získal od Britov nezávislosť v roku 1948. K oddeleniu od Indie došlo na základe náboženstva. Briti sa snažili svoju kolóniu rozdeliť na základe náboženstva – na moslimskú a hinduistickú. Do Pakistanu sa dostali cez územie s prevažne moslimským obyvateľstvom.
V roku 1956 Pakistan prijal novú ústavu, ktorou sa z krajiny stala islamská republika. V roku 1971 prebehla občianska vojna, ktorej výsledkom bolo oddelenie východného Pakistanu. Takýmto spôsobom vznikol dnešný Bangladéš. Pakistan si po celé desaťročia pestoval nevraživý vzťah k Indii. V tomto smere sa dosiaľ nič nezmenilo a občasné prestrelky na hranici nie sú žiadnym prekvapením. Obe strany sa sporia najmä o oblasť známu ako Kašmír. Súperenie Indie a Pakistanu viedlo až k tomu, že obe krajiny sú vlastníkmi nukleárnych zbraní. V prípade Indie to nie je ani také prekvapujúce – je to druhá najväčšia krajina na svete. Pri Pakistane to však neplatí. Pakistan však získal nukleárnu technológiu pravdepodobne od Severnej Kórey. Fakt, že obe krajiny vlastnia atómové bomby, sa do veľkej miery stará o to, že žiadne drobné konflikty neprerastú do ničoho veľkého.
Ekonomika
Ekonomicky na tom Pakistan nie je veľmi dobre. Hrubý domáci produkt na obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je menej ako 5 tisíc dolárov. To je asi 6-krát menej ako v prípade Slovenska.
Pritom Pakistan má veľmi dobré predpoklady k rastu. Krajine sa za posledné roky aj darí rýchlo rásť a odborníci jej pripisujú dobrú budúcnosť. Najväčším problémom je stabilita a bezpečnostná situácie. Zoberme si napríklad taký cestovný ruch. Tu má Pakistan veľký potenciál. Dovolenku v Pakistane však nenájdete v žiadnom katalógu cestovnej kancelárie. Krajina jednoducho nie je pre turistov bezpečná.
Obyvateľstvo
Ako už bolo spomenuté, Pakistan je šiesta najľudnatejšia krajina sveta. Počet obyvateľov je 210 miliónov. A tu sa Pakistan určite nezastaví. Populácia rastie šialeným tempom dvoch percent ročne. To znamená, že každý rok sa objavia 4 milióny nových Pakistancov. Pakistan ročne vytvorí takmer jedno Slovensko.
Pakistan náboženstvo
Pakistan je moslimská krajina. Až 97 percent populácie sa hlási k tomuto náboženstvu. Pakistan má druhú najväčšiu šítsku populáciu na svete – hneď po Iráne. Krajina je väčšinovo sunitská. Odhaduje sa, že šíti tvoria 5 až 20 percent obyvateľstva.