Oficiálny názov: Mongolsko
Hlavné mesto: Ulanbátar
Počet obyvateľov: 3 milióny
Rozloha: 1 566 000 km²
HDP na obyvateľa: 11 024 $
Vlajka:
Kód meny: MNT
Názov meny: mongolský tugrik
Úradný jazyk: ruština, čínština
Zobraziť na mape: TU
Mongolsko sa nachádza v Strednej Ázii. Rozlohou ide o 19. najväčšiu krajinu sveta. V celej krajine však žijú iba tri miliónu ľudí. Mongolsko je najredšie obývaným štátom sveta. Priemerne nájdete na jednom kilometri štvorcovom iba 1,9 človeka. Pre porovnanie – hustota obyvateľstva na Slovensku je 110 ľudí na km².
Je to zároveň druhá najväčšia vnútrozemská krajina na svete. Najväčšou je takmer susediaci Kazachstan.
Mongolsko susedí s Čínou a Ruskom. Od Kazachstanu ho delí iba niekoľko kilometrov. Mapa Mongolska je najlepšou cestou, ako si to pozrieť na vlastné oči. Mongolsko Áziu vníma ako svojho prirodzeného spojenca. Krajina má výborné vzťahy najmä z Čínou. Historicky má väzby aj na Rusko.
Asi tretina populácie stále žije tradičným spôsobom života. Nomádsky a polonomádsky život je tradičným vyjadrením mongolskej kultúry.
Práve aj pre tieto zachované tradície sa do Mongolska ročne vyberú tisíce turistov. Mongolsko nie je klasickou turistickou destináciou – v krajine nenájdete žiadne pláže či iné bežné turistické lákadlá. Mongolsko láka najmä svojou jedinečnou kultúrou. Dovolenka v Mongolsku je o prežívaní cudzej kultúry. Rybolov v Mongolsku patrí medzi najväčšie lákadlá. Na rybačku do tejto krajiny jazdia ľudia z celého sveta. Mongolské podnebie a mongolské počasie sú kontinentálne. To znamená, že tu musíte očakávať horúce letá a studené zimy. Cestovanie do Mongolska komplikujú víza. Mongolsko ich poskytuje na svojich veľvyslanectvách. Bezpečnosť Mongolska z pohľadu cestovania je veľmi dobrá. V Mongolsku sa dokonca dá dohovoriť po rusky. S angličtinou je to už trochu horšie.
Medzi mongolské zaujímavosti patrí aj mongolská vlajka. Je vytvorená z troch zvislých pruhov – v strede modrý a po okrajoch červené pruhy.
Dejiny Mongolska
História Mongolska je skutočne pestrá. V tomto článku nemáme priestor sa jej venovať podrobnejšie. Mongolsko je známe najmä svojou Mongolskou ríšou, ktorá v 13. storočí vydesila svet. Mongoli, na čele s Džingischánom, sa ako správni barbari rozhodli dobyť svet. Podarilo sa im podmaniť si Čínu a dostali sa aj do Európy. Džingischán je dnes považovaný za najvýraznejšiu postavu vojenských dejín ľudstva. Mnohí autori ho považujú za najbohatšiu osobu, aká kedy žila na Zemi. Pritom šlo o skromného človeka, ktorý celý svoj život strávil k klasickom stane z koží. Mongolská armáda z tohto obdobia dokázala naozaj nevídané veci. Je takmer isté, že bez Džingischána, ktorý založil Mongolskú ríšu v roku 1206, by sa nič z toho neuskutočnilo.
V roku 1911 Mongolsko vyhlásilo nezávislosť. Po 200 rokoch sa odpútalo od Číny. Skutočnú samostatnosť však krajina dosiahla až o desať rokov neskôr. Zo slobody sa však Mongoli dlho netešili. Už v roku 1924 v krajine prebrali moc Rusi. S ich výdatnou pomocou bola vytvorená Mongolská ľudová republika. Mongoli sa opätovne dočkali úplnej samostatnosti až v roku 1989.
Ekonomika – hospodárstvo Mongolska
Mongolsko, podobne ako Slovensko, za posledných 25 rokov prešlo z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú ekonomiku. Tradične je to poľnohospodárska krajina špecializujúca sa na chovanie dobytka.
Budúcnosť krajiny však leží v ťažbe nerastných surovín. Mongolsko má v tomto smere obrovské bohatstvo, ktoré ho predurčuje k ekonomickému rastu. Ťažba nerastných surovín sa podieľa na exporte až z 80 percent.
Približne od začiatku nového milénia Mongolsko patrilo k najrýchlejšie rastúcim krajinám sveta. Rast však prudko spomalil v roku 2008, keď ceny komodít šli prudko dole.
Oficiálnou menou Mongolska je tögrög (medzinárodné označenie MNT).
Obyvateľstvo
Etnickí Mongoli tvoria asi 95 percent populácia. Oficiálnym jazykom krajiny je mongolčina. Tento jazyk je materinským jazykom 96 percent ľudí.