Oficiálny názov: Laos
Hlavné mesto: Vientiane
Počet obyvateľov: 6 803 699
Rozloha: 236 800 km²
HDP na obyvateľa: 4 986 $
Vlajka:
Kód meny: LAK
Názov meny: kip
Úradný jazyk: laoština
Zobraziť na mape: TU
Laos sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Susedí Čínou, Vietnamom, Kambodžou, Thajskom a Mjanmarskom. Všetkým, čo nie sú veľmi oboznámení s geografiou tejto časti sveta, zaručene pomôže mapa Laosu.
Hlavným mestom je Vientiane, čo je asi najmenej známa ázijská metropola. Laos je zároveň asi najmenej známa krajina Juhovýchodnej Ázie. Z veľkej časti je to spôsobené tým, že Laos nie je prirodzene (klasicky) turisticky atraktívny. Je vnútrozemský, a tak na rozdiel od okolitých krajín nemôžu turistom ponúknuť nádherné tropické pláže. Cestovanie po Laose je ale zaujímavé. Dovolenka v Laose sa odporúča všetkým aspoň trochu dobrodružným cestovateľom. Výhodou je, že do Laosu víza Slováci nepotrebujú. V krajine môžete zostať bez víz po dobu 90 dní. To je viac ako dosť na to, aby ste ju do detailu precestovali.
Medzi zaujímavosti Laosu patrí aj to, že Laos Fc nie je futbalový klub v tejto krajine. Je to síce futbalový klub, ale na Filipínach.
Laos je veľmi chudobný. Krajina patrí medzi najskorumpovanejšie na svete. V rebríčku vnímania korupcie je Laos vždy na posledných pozíciách. Toto je aj jeden z dôvodov, prečo sa krajine nedarí lákať také veľké množstvo zahraničných investorov, ako sa to napríklad darí Vietnamu.
História Laosu
V roku 1893 sa z Laosu stal francúzsky protektorát. V tom čase ho tvorili tri kráľovstvá, ktoré sa neskôr zjednotili.
Krajina získala v roku 1945 na krátko nezávislosť. Bolo to v období po japonskej okupácii. Po vojne sa však krajina vrátila do francúzskych rúk. V roku 1949 získal Laos autonómiu. Plnú nezávislosť získal v roku 1953 ako konštitučná monarchia. Krátko po vyhlásení samostatnosti vypukla občianska vojna. V roku 1975 prišli k moci komunisti sledujúci marxistickú ideológiu. Pri moci zostali až dodnes. Laoská komunistická strana sa snaží kopírovať čínsky model politického a ekonomického zriadenia.
Ekonomika Laosu
Laos je veľmi chudobná krajina. Z regiónu Juhovýchodnej Ázie najchudobnejšia. Hrubý domáci produkt na hlavu po započítaní kúpnej sily je asi 6-krát menší ako v prípade Slovenska.
Ekonomika krajiny je založená na poľnohospodárstve. V tomto sektore ekonomiky pracuje až 80 percent populácie. Zaujímavé je, že iba 4 percentá rozlohy krajiny sú tvorené ornou pôdou. Toto je jeden z dôvodov, prečo v Laose žije iba niečo cez 6 miliónov ľudí. Krajina by jednoducho nedokázala uživiť oveľa viac obyvateľov. Napríklad také Filipíny, ktorých rozloha je plus mínus rovnaká, majú až 100-miliónovú populáciu.
Laos sa snaží maximálne využívať energiu svojich riek. Významným vývozným artiklom je práve elektrina, ktorú sa pokúša predať susedným krajinám.
Stúpajúci význam v ekonomike má aj turizmus. Laos ročne navštívi okolo 2 miliónov zahraničných turistov. Na Juhovýchodnú Áziu to nie je veľa. V absolútnych číslach je na tom asi najhoršie z celého regiónu. Veľkou výhodou Laosu však je, že má oveľa menej obyvateľov ako Vietnam či Thajsko. Laos má na Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO zapísané dve lokality: Luang Prabang a Wat Phu.
Oficiálnou menou Laosu je kip.
Obyvateľstvo
Laos má najmladšiu populáciu v celej Ázii. Priemerný vek je iba o niečo vyšší ako 21 rokov.
Etnicky sa delí podľa nadmorskej výšky. V krajine tak poznáme nížinných, strednohorských a vysokohorských ľudí.
Náboženstvo Laosu
Populácia je prevažne budhistická. V krajine žije aj 1,5-percentná kresťanská menšina.