Oficiálny názov: Brunej
Hlavné mesto: Bandar Seri Begawan
Počet obyvateľov: 415 717
Rozloha: 5 765 km²
HDP na obyvateľa: 50 440 $
Vlajka:
Kód meny: BND
Názov meny: Brunei Dollar
Úradný jazyk: malajčina, angličtina, čínština
Zobraziť na mape: TU
Brunej, v miestnom jazyku Negara Brunei Darussalam, brunejsko-darussalamský štát, sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Maličký Brunej má iba jedného jediného suseda – Malajziu.
Brunej patrí na základe hrubého domáceho produktu k najbohatším krajinám sveta. HDP na obyvateľa je okolo 50 tisíc dolárov ročne. To je takmer dvojnásobok oproti tomu, čo dosahuje Slovensko. Na základe HDP je Brunej bohatší ako ktorákoľvek európska krajina (okrem mini štátu Luxemburgu). Podľa hrubého domáceho produktu je Brunej piatou najbohatšou krajinou sveta. V Juhovýchodnej Ázii sa pred túto krajinu v bohatstve dostal iba Singapur.
Pokiaľ sa však vyberiete do Bruneju, tak ani zďaleka nebudete mať pocit, že bežní ľudia tam nevedia, čo robiť s peniazmi. Problém je v tom, že bohatstvo krajiny nie je práve rovnomerne rozložené. Najväčšie bohatstvo má brunejský sultán. Život bežných ľudí sa až tak nelíši od života ľudí v susednej Malajzii. Brunejské podnebie a povrch je rovnako atraktívny ako v Malajzii.
Brunej je zaujímavý aj z pohľadu turistického ruchu. Navštevuje sa najmä hlavné mesto, kde turistov vozia si pozrieť plávajúcu dedinu. Ľudia tu žijú tradične na mori v plávajúcich domoch.
Z histórie
Brunejská ríša bola na svojom vrchole niekedy na prelome 15. a 16. storočia. V tomto období ovládala väčšinu Bornea, Sabah a aj súostrovie Sulu. V roku 1521 Brunej navštívil Fernando Magellan pri svojej ceste okolo sveta. Približne od 18. storočia začal Brunej postupne upadať. Neskôr sa stal časťou britského koloniálneho systému.
Krajina sa od Veľkej Británie osamostatnila prvého januára roku 1984. To je aj približne obdobie, kedy sa Bruneju opäť začalo dariť.
Ekonomika Bruneju
Za súčasné bohatstvo Brunejského sultanátu je zodpovedná najmä ropa. Brunej jej má relatívne dosť a navyše má veľmi malú populáciu. To je ideálny recept na to, aby sa krajine vďaka rope darilo. A budúcnosť Bruneju je sľubná, keďže zásoby ropy a zemného plynu sú piate najväčšie na svete. Krajina sa snaží postupne diverzifikovať svoju ekonomiku a znížiť závislosť na rope. Vláda pomáha turizmu a priemyslu.
Populácia Bruneju
Až 76 percent populácie Bruneju žije v mestách. 65 percent obyvateľstva sú malajského etnika. Číňania tvoria štvorpercentnú menšinu.
Náboženstvo
Oficiálnym náboženstvom Bruneja je islam. Obyvatelia krajiny sú predovšetkým suniti.