Oficiálny názov: Tunisko
Hlavné mesto: Tunis
Počet obyvateľov: 10 982 754
Rozloha: 163 610 km²
HDP na obyvateľa: 11 623 $
Vlajka:
Kód meny: TND
Názov meny: tuniský dolár
Úradný jazyk: arabčina
Zobraziť na mape: TU
Tunisko je severoafrická krajina hraničiaca s Alžírskom a Líbyou. Okrem týchto dvoch krajín má Tunisko priamy kontakt aj so Stredozemným morom, kde každoročne dovolenkujú milióny Európanov.
Ras ben Sakka je najsevernejší bod Tuniska a zároveň najsevernejší bod celej Afriky. V Tunisku by ste našli aj druhý a tretí najbližší bod k Európe. K európskemu kontinentu je bližšie už iba Gibraltár. Na mape Tuniska uvidíte najlepšie, ako blízko je to na Sicíliu.
Do Tuniska zasahujú dva významné geografické celky Afriky. Ak sa vyberiete sem na dovolenku, môžete si pozrieť pohorie Atlas a púšť Sahara. Medzi dovolenkármi sú mimoriadne populárne najmä fakultatívne výlety do púšte. Na Sahare možno okrem pohľadu na exotickú scenériu skúsiť aj jazdu na terénnych vozidlách či prechádzku na ťavách.
Ekonomika krajiny patrí medzi tie najrozvinutejšie v celej Afrike. Tunisko je fungujúci štát, ktorý má šancu sa ďalej rozvíjať. Krajina má veľmi dobré vzťahy ako s Európskou Úniou, tak aj so Severoatlantickou alianciou.
Arabská jar sa do celého regiónu rozšírila práve z Tuniska. Dnes už môžeme povedať, že séria revolúcií či pokusov o revolúcie od roku 2011 sa premenila na úspech asi iba v Tunisku. V krajine sa podarilo odstrániť autokratického vládcu a demokraticky si zvoliť novú vládu. Tunisko však teraz musí čeliť problémom, ktoré sú výsledkom revolúcie v susednej Líbyi.
Počasie v Tunisku každoročne láka tisíce dovolenkárov zo Slovenska. Tunisko dovolenka 2016 je však v ohrození. Ľudia hromadne rušili dovolenky v Tunisku aj v roku 2015. Turistickú verejnosť vystrašil ozbrojený útok na jednej z tuniských pláží, ktorému padlo za obeť niekoľko desiatok ľudí. Do Tuniska prenikajú islamisti zo susednej nestabilnej Líbye. Navyše tisíce Tunisanov bojujú v Islamskom štáte a postupne sa vracajú domov.
Tuniská Mahdia či tuniské Sousse tak môžu po rokoch zívať prázdnotou. Podnikatelia v cestovnom ruchu dokážu na takúto hlbokú krízu bezpečnosti zareagovať iba obmedzene. Môžu znížiť ceny. Je však otázne, či to pomôže.
Najobľúbenejšou destináciou v Tunisku je Djerba. Je to polostrov, kde nájdete aj ďalšiu atrakciu Hammamet. Tunisko ponúka zaujímavé destinácie aj pri hraniciach s Alžírskom. Tu nájdete mestečko Tabarka. Tunisko je na rozdiel od Alžírska ďaleko bezpečnejšia krajina. Monastir sa nachádza asi 30 kilometrov od mesta Sousse.
Medzi zaujímavosti Tuniska patrí Riadh Palms. Je to hotel, ktorý svojou architektúrou očarí nielen svojich hostí. Recenzie hotelov v Tunisku sa rôznia, Riadh Palms však z nich vychádza ako jedno z najlepších ubytovacích zariadení v krajine.
Dovolenka v Tunisku patrí medzi tie najlacnejšie. Vždy je tu priestor na ďalšie zníženie ceny. Najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť, je využiť akciové ponuky cestovných kancelárií. Last minute Tunisko vám ušetrí nemalé peniaze.
História Tuniska
Z histórie krajiny je známe najmä Kartágo, na ktorého ruiny sa chodia pozerať milióny turistov. Kartágo bolo založené Feničanmi a postupne sa vyvinulo na dominantný štát regiónu. Z Kartága sa stal najväčší súper Grékov. Kartágu sa dokonca v Druhej púnskej vojne takmer podarilo zlikvidovať Rím. Rím odolal a v roku 149 pred naším letopočtom poslal Kartágo na smetisko dejín.
Arabi sa Tuniska zmocnili v siedmom storočí. Osmanská ríša sa do krajiny vrútila v 16. storočí a v jej častiach sa udržala nasledujúcich 300 rokov. Francúzi si Tunisko podmanili v roku 1881. Nezávislosti sa táto severoafrická krajina dočkala až v roku 1957.
Ekonomika
Tuniská ekonomika patrí medzi najkonkurencieschopnejšie v celej Afrike. Ekonomika je rôznorodá a poľnohospodárstvo tvorí pomerne malú časť. Najvýznamnejšou časťou ekonomiky je turizmus. Do Tuniska každý rok dorazí okolo 6 miliónov zahraničných turistov, z ktorých veľká väčšina sú Európania. Teroristický útok na pláži v roku 2015 sa však určite postará o výrazný prepad návštevnosti. Je otázkou, ako dlho táto kríza bude trvať.
Tuniská ekonomika v posledných rokoch podstupuje proces liberalizácie. Dochádza k presunu aktivít z rúk štátu do moci súkromníkov. Toto sa prejavuje najmä na prudkom rozvoji priemyslu. Hlavným obchodným partnerom v tomto smere je jednoznačne Európska Únia. Európske firmy radi investujú v Tunisku, keďže mzdy sú tu výrazne nižšie aj v porovnaní s krajinami Strednej a Východnej Európy.
Obyvateľstvo
Historicky je obyvateľstvo Tuniska mixom Berberov, Arabov a Turkov. V súčasnosti však už nejaký rozdiel medzi jednotlivými etnikami neexistuje. Až 98 percent populácie sa identifikuje ako Arabi. Asi jedno percento ľudí sú čistí Berberi. Žijú na severozápade v Khroumirských horách.
Náboženstvo
Tunisko je moslimská krajina. Až 98 percent populácie sa hlási k islamu. Zvyšné dve percentá vyznávajú kresťanstvo a judaizmus.
Islam je oficiálnym náboženstvom krajiny. V ústave je požiadavka, aby prezident bol moslim. Sloboda vierovyznania je okrem tohto postu plne garantovaná.