Oficiálny názov: Togo
Hlavné mesto: Lomé
Počet obyvateľov: 7 154 237
Rozloha: 56 785 km²
HDP na obyvateľa: 1 096 $
Vlajka:
Kód meny: XOF
Názov meny: CFA frank BCEAO
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Togo, oficiálne Togská republika, je krajina nachádzajúca sa v Západnej Afrike. Na prvý pohľad má Togo podobné parametre ako Slovensko. Krajina je iba o čosi väčšia ako Slovensko a to isté môžeme povedať o populácii. Je to jedna z najmenších krajín Afriky.
Tu však všetky porovnania so Slovenskom či ďalšími krajinami Európy končia. Togo je extrémne chudobná krajina, ktorá sa musí spoliehať takmer výlučne na poľnohospodárstvo. Samotné poľnohospodárstvo funguje veľmi neefektívne, a to aj napriek tomu, že pri vybudovaní závlahového systému môžu farmári dosiahnuť až tri úrody ročne.
Hlavným mestom je Lomé. Teda mesto, o ktorom veľká väčšina Slovákov nikdy nepočula. Takmer nulové informácie však máme aj o samotnom Togu. Táto krajina sa do médií dostane asi tak raz za štyri roky – počas slávnostného ceremoniálu pri otvorení olympijských hier. O Togu vedia viacej hádam iba futbaloví fanúšikovia. Futbalista Emmanuel Adebayor je asi najznámejší Togčan.
História
Od 11. do 16. storočia sa v Togu miešali všemožné kmene. Nejaký významnejší štátny útvar tu nikdy neexistoval. V 16. storočí sa všetko zmenilo. Európske mocnosti využívali Togo a aj susedné krajiny na obchod s otrokmi. Táto oblasť Afriky si preto vyslúžila označenie „pobrežie otrokov – The slave coast“.
Oficiálne sa Togo stalo kolóniou až na konci 19. storočia, kedy európske mocnosti začali bojovať o posledné voľné územia na svete. V roku 1884 Nemecko vytvorilo z Toga svoj protektorát. Nazvali ho Togoland. Po prvej svetovej vojne boli „vlastnícke práva“ nad Togom presunuté do Francúzska. Togo získalo od Francúzov nezávislosť v roku 1960.
Od roku 1967 do roku 2005 krajine vládol prezident Gnassingbé Eyadéma. Išlo o nelegitímneho autoritatívneho prezidenta. Moc do svojich rúk totiž uchopil cez vojenský prevrat. Žezlo nad Togom v roku 2005 prebral jeho syn. Gnassingbé Eyadéma bol najdlhšie pôsobiaci líder africkej krajiny v jej modernej histórii. Nad Togom vládol neuveriteľných 38 rokov. Jeho syn sa možno pokúsi tento rekord prekonať. Uvidíme.
Ekonomika
Togu sa napriek pomoci zo strany Svetovej banky či Medzinárodného menového fondu stále nedarí naštartovať vytúžený ekonomický rast. Zavádzanie hospodárskych reforiem sa v krajine prakticky zastavilo. Ekonomiku poškodzujú najmä rôzne politické a súkromné nepokoje.
Ekonomika krajiny je tak z veľkej časti odkázaná na poľnohospodárstvo. Na poliach pracuje veľká väčšina Togčanov. Najväčším vývozným artiklom Toga je kakao. Závislosť na vývoze kakaových bôbov spôsobuje veľké výkyvy ekonomiky. Život v krajine tak príliš závisí na cenách kakaa na svetových burzách.
Obyvateľstvo
Populácia Toga je mladá a veľmi rýchlo rastúca. Za posledných 50 rokov sa počet obyvateľov zvýšil 5-násobne. Najviac ľudí žije v hlavnom meste Lomé. Populácia Lomé sa dnes odhaduje na 900 tisíc.
Oficiálnym jazykom Toga je francúzština. Väčšina obyvateľov však tento jazyk veľmi neovláda a doma hovorí výlučne miestnymi jazykmi. Francúzština je najmä úradným a obchodným jazykom.
Náboženstvo
Togo je nábožensky rôznorodá krajina. Približne 30 percent ľudí sa hlási ku kresťanstvu. Islam vyznáva asi pätina populácie.