Oficiálny názov: Senegal
Hlavné mesto: Dakar
Počet obyvateľov: 13 567 338
Rozloha: 196 712 km²
HDP na obyvateľa: 2 026 $
Kód meny: XOF
Názov meny: CFA frank BCEAO
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Senegal je krajina nachádza sa v regióne Západnej Afriky. Susedí s Mauretániou, Guineou-Bissau, Guineou, Gambiou a Mali. Na zorientovanie najlepšie poslúži mapa Senegalu.
Hlavným a najväčším mesto Senegalu je Dakar – jedno z mimoriadne dobre známych afrických miest. Dakar sa preslávil vďaka najznámejším motocyklovým pretekom Rely Paríž Dakar. Táto najťažšia motocyklovú súťaž štartovala v Paríži a cieľom bol práve senegalský Dakar.
Dnes sa ale táto Rely v Senegale nejazdí. Súťaž bola z bezpečnostných dôvodov presunutá do Južnej Ameriky. Treba však povedať, že problém nebol v bezpečnosti Senegalu. Problematická bola susedná Mauretánia. Organizátori sa snažili nebezpečné oblasti obísť, ale časom to došlo do takej situácie, že do Dakaru sa jednoducho nedalo dostať cez bezpečné krajiny. Organizátori podujatie radšej preložili na iný kontinent.
Senegal je vo všeobecnosti relatívne bezpečná krajina. Toto platí najmä z regionálneho pohľadu. Politická a ekonomická stabilita prináša krajine veľké výhody. Jednou z najvýraznejších je rozvoj turizmu. Senegal má veľké predpoklady, že sa mu každým rokom podarí prilákať viac a viac turistov prevažne z Európy. Krajina totiž má čo ukázať. Rozvoj turistického ruchu je možný iba s prílevom zahraničného kapitálu. A tieto peniaze pôjdu iba do krajiny, ktorá je stabilná a kde investície nebudú ohrozené zlými politickými rozhodnutiami.
História Senegalu
Územie súčasného Senegalu bolo v minulosti pod správou viacerých politických útvarov. Dnešný Senegal je však koloniálnym produktom. V Senegale rôzne európske mocnosti súperili o obchodné cesty a stanovištia už od 15. storočia. Senegal bol jednou z prvých krajín, kde sa Portugalci odvážili zájsť mimo domovskej Európy. V 15. storočí to bol skutočne odvážny krok. V tom období sa nevedelo, čo je mimo Stredozemného mora. Očakávalo sa, že plavbou na juh sa moreplavci dostanú do oblastí, kde sa varí voda. Portugalci to však napriek všetkému skúsili.
Senegal bol kompletne kolonizovaný až Francúzmi v 19. storočí. Domorodí obyvatelia sa síce urputne bránili, proti európskej veľmoci však nemali šancu. Nezávislosti sa Senegal dočkal v roku 1960. Všetko prebehlo bez jediného výstrelu. Odvtedy sa krajina teší relatívnej stabilite – Senegal môžeme považovať za stabilný najmä v porovnaní so susedmi.
Ekonomika
Senegal je chudobná africká krajina. Podľa toho vyzerá aj hospodárstvo – základ tvorí poľnohospodárstvo (arašidy, cukrová trstina, bavlna, paradajky, melóny či mango), ktoré zamestnáva väčšinu populácie. Ďalším dôležitým odvetvím je ťažba nerastných surovín. Tu Senegal vyniká najmä ťažbou a exportom fosfátov.
Obyvateľstvo
Senegalská populácia je mladá a rýchlo rastúca. Podobne ako väčšina afrických krajín, aj Senegal je veľmi pestrý. Najväčšia etnická skupina sa nazýva Wolof.
V krajine žije aj asi 50 tisícová menšina Francúzov, Libanončanov a Maročanov. Veľká väčšina z nich žije v mestách. Najväčší prílev cudzincov v súčasnosti zabezpečuje Čína. Súvisí to najmä s masívnou angažovanosťou Číny v rôznych afrických krajinách.
Oficiálnym jazykom Senegalu je francúzština.
Náboženstvo
Senegal je prevažne moslimská krajina. Senegalčania vyznávajú sunitskú odnož tohto vierovyznania.