Oficiálny názov: Rovníková Guinea
Hlavné mesto: Malabo
Počet obyvateľov: 1,6 milióna
Rozloha: 28 050 km²
HDP na obyvateľa: 25 929 $
Vlajka:
Kód meny: XAF
Názov meny: CFA frank BEAC
Úradný jazyk: španielčina (administratívny), francúzština, portugalčina
Zobraziť na mape: TU
Rovníková Guinea sa nachádza v Centrálnej Afrike. Je to jedna z mnohých krajín, ktoré nesú vo svojom názve slovo „guinea“. Termín Guinea pôvodne označoval celý región Afriky. Neskôr sa podľa neho pomenoval Guinejský záliv a niekoľko ďalších krajín: Guinea, Guinea-Bissau či dokonca Papua Nová Guinea. Naposledy menovaný štát je pomerne ďaleko od Afriky. Názov tejto krajiny však pochádza takisto z Afriky. Prví ľudia, čo sa dostali na ostrov, na ktorom dnes leží Papua, mu dali názov Guinea z toho dôvodu, že sa im obyvatelia ostrova podobali na ľudí z Afriky.
Rovníková Guinea je jeden z najmenších štátov Afriky. Je dokonca menšia ako Slovensko. Rovníková Guinea susedí s Gabonom a Kamerunom. Mapa Rovníkovej Guiney je tu veľmi nápomocná.
Vlajka Rovníkovej Guiney pozostáva zo zeleného, biele a červeného horizontálneho pruhu, do čoho je vrazený modrý klin.
Rovníková Guinea je tvorená z dvoch častí: pevninskej a ostrovnej časti. Najdôležitejšie sú dva ostrovy – Bioko a Annobón. Bioko je najsevernejšia časť Rovníkovej Guiney.
Podnebie Rovníkovej Guiney a aj počasie Rovníkovej Guiney sú tropické a veľmi teplé. Už názov krajiny napovedá, že rovník nebude príliš ďaleko.
Pri čítaní informácii o rovníkovej Guiney určite narazíte na veľmi zaujímavú hodnotu hrubého domáceho produktu. Tento ukazovateľ je veľmi podobný tomu nášmu. Zvláštne je to najmä z toho pohľadu, že väčšina afrických krajín je nesmierne chudobná. Ako je to možné?
Odpoveďou je ropa. Rovníková Guinea od začiatku 90-tych rokov patrí k najväčším exportérom ropy v Strednej Afrike (tretí najväčší producent ropy subsaharskej Afriky). Relatívne veľké zásoby čierneho zlata v spojení s nie veľkou populáciou vytvárajú vysoký priemerný príjem na jedného obyvateľa.
Z tejto štatistiky by však bolo veľmi chybné odvodzovať, že priemerný Guinejčan sa má tak dobre ako priemerný Slovák. Problém je v tom, že v Rovníkovej Guiney je bohatstvo distribuované veľmi nerovnomerne. To znamená, že úzka skupina ľudí z ťažby ropy profituje až extrémne, pričom veľká väčšina bežných ľudí z toho nemá veľký prospech.
Možno im to dokonca škodí. Vďaka vysokým príjmom z ropy si centrálna vláda môže dovoliť vládnuť tak, ako to vládne. Rovníková Guinea je z pohľadu dodržiavania ľudských práv jednou z najhorších krajín na svete. Pri tom bohatstve, ktoré krajina má, sa niektoré veci zdajú neuveriteľné: až polovička obyvateľov krajiny nemá prístup k pitnej vode. Zdravotníctvo takisto nefunguje: odhaduje sa, že až pätina detí sa nedožije svojich piatich narodenín. Krajina je obviňovaná z otroctva, nútenej práce a obchodovania s bielym mäsom.
Cestovanie po Rovníkovej Guiney však môže byť zaujímavé. A to najmä pre trochu dobrodružnejšie povahy.
História
Fernando Pó pristál ako prvý Európan na ostrove Bioko už v roku 1472. Portugalsko tento ostrov kolonizovalo o dva roky neskôr. V roku 1778 ostrov od Portugalcov získali Španieli. Španielsko sa v nasledujúcich dekádach snažilo získať prístup k obchodovaniu s otrokmi, ktorý bol v rukách britských obchodníkov.
Dnes je Rovníková Guinea jedinou africkou krajinou, kde je oficiálny jazyk španielčina.
Krajina získala nezávislosť v roku 1968. Rovníková Guinea sa následne obrátila k Sovietskemu zväzu.
V roku 1979 prebehol v krajine krvavý vojenský prevrat.
Ekonomika
Do roku 1996 bola Rovníková Guinea chudobný štát, ktorý vyvážal najmä kakaové bôby. Všetko sa však zmenilo s objavením výdatných ložísk ropy. Dnes je export na nej závislý. Krajina denne ťaží takmer 400 tisíc barelov. Ropa a jej produkty sa podieľajú na vývoze až 97 percentami.
Obyvateľstvo
Populácia Rovníkovej Guiney je mladá a pomerne rýchlo rastúca.
Náboženstvo
Rovníková Guinea je kresťanská – až 93 percent obyvateľov sa hlási k tomuto náboženstvu (88 percent ku katolíckej viere, 5 percent k protestantskej). K islamu sa hlásia iba dve percentá obyvateľstva.