Oficiálny názov: Niger
Hlavné mesto: Niamey
Počet obyvateľov: 17 138 707
Rozloha: 1 267 000 km²
HDP na obyvateľa: 771 $
Vlajka:
Kód meny: XOF
Názov meny: CFA Frank BCEAO
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Niger sa nachádza v Západnej Afrike. Ide o vnútrozemskú krajinu, ktorá susedí s Čadom, Nigériou, Líbyou, Alžírskom, Mali, Burkinou Faso a Beninom. Na mape Niger nájdete pomerne jednoducho – je to najväčšia krajina Západnej Afriky. V celosvetovom meradle mu vo veľkosti patrí 22. pozícia.
Krajina bola nazvaná podľa rieky Niger, ktorá tečie naprieč Západnou Afrikou. Podľa tejto rieky bola nazvaná aj susedná Nigéria. Niger kríži krajinu v relatívne malej dĺžke. Rieka preteká cez hlavné mesto Niamey.
Je to síce najväčšia krajina regiónu, obyvateľstvo je ale koncentrované na malej časti rozlohy. Väčšina obyvateľov žije v okolí hlavného mesta Niamey (juhozápadná časť krajiny) a v južných oblastiach. Dôvod je jednoduchý – až 80 percent krajiny zaberá púšť Sahara.
Afrika ako celok je z pohľadu Európy veľmi chudobná. Niger je chudobný aj z pohľadu samej Afriky. Najhoršie na tom je to, že len ťažko môžeme očakávať nejakú zmenu. Ekonomický rozvoj je komplikovaný najmä z dôvodu, že krajina je vnútrozemská. Prístup k moru je pre africké krajiny veľmi dôležitý. Oblasti mimo púšte sú pravidelne vystavované suchám. Sahara pomaly rastie a zmenšuje rozlohou poľnohospodárskej pôdy. Všetko toto sa deje súčasne s rýchlym rastom populácie. Niger je obrovská krajina (asi 32x väčšia ako Slovensko), napriek tomu trpí preľudnenosťou.
História Nigeru
Moderná história Nigeru sa začala až v 19. storočí, kedy do oblasti vstúpili francúzski objavitelia. Európski kolonizátori po stáročia venovali pozornosť iba pobrežným oblastiam Západnej Afriky. Do vnútrozemia neprenikali. Všetko sa zmenilo až koncom 19. storočia, kedy sa medzi európskymi mocnosťami opäť rozhorel zápas o Afriku a ďalšie časti sveta. Niger však kládol tuhý odpor. Krajina sa stala francúzskou kolóniou až v roku 1922.
Plnú nezávislosť od Francúzov získal Niger v roku 1960. Nasledujúce obdobie bolo politicky veľmi živé. Za posledných necelých 60 rokov mal Niger päť ústav a prešiel si troma vojenskými režimami. Po vojenskom prevrate v roku 2010 bol nastolený demokratický režim so slobodnými voľbami.
Ekonomika
Nigerská ekonomika je založená na poľnohospodárstve. Produkciu výrazne komplikujú opakujúce sa suchá a postupujúca dezertifikácia krajiny. Z nerastných surovín Niger exportuje najmä uránovú rudu.
Oficiálnou menou Nigeru je CFA frank.
Obyvateľstvo
V roku 1960 žilo v Nigeri iba 1,7 milióna ľudí. Dnes ich je 10-krát toľko. Populácia Nigeru patrí k najrýchlejšie rastúcim na svete. Ročný prírastok obyvateľstva je 3,3 percenta. To v preklade znamená takmer 8 detí na jednu ženu. Obyvateľstvo je extrémne mladé. Až polovička obyvateľov má maximálne 15 rokov.
Náboženstvo
Niger je islamská krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 99 percent obyvateľov.