Oficiálny názov: Guinea
Hlavné mesto: Conakry
Počet obyvateľov: 8 746 128
Rozloha: 245 836 km²
HDP na obyvateľa: 1 082 $
Kód meny: GNF
Názov meny: Guinejský frank
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Guinea je jednou z niekoľkých krajín, ktoré majú vo svojom názve slovo „guinea“ – Guinea Bissau, Rovníková Guinea či Papua Nová Guinea. Táto Guinea sa nachádza v Západnej Afrike. Pre lepšie označenie sa neraz používa názov krajiny spojený s hlavným mesto. Neraz sa tak môžete stretnúť s označením Guinea-Conakry. Názov krajiny pramení z historického označenie celého regiónu – odtiaľto vznikol aj názov pre Guinejský záliv. Nie je tak náhoda, že sa tu nachádzajú aj ďalšie Guiney – G. Bissau a Rovníková Guinea. Papua Nová Guinea získala tento názov tiež podľa tohto regiónu Afriky – jej objaviteľom sa totiž táto časť Oceánie veľmi podobala Afrike.
Guinea susedí so Senegalom, Sierra Leone, Libériou, Mali a Guinea Bissau. Tento región je plný krajín, o ktorých väčšina z nás počala len veľmi málo. Preto mapa Guiney či najlepšie mapa Západnej Afriky je tu veľmi dobrou pomôckou.
Guinea sa v minulosti nazývala Francúzska Guinea, keďže šlo o francúzsku kolóniu.
História
Kontakt s svetom sa začal niekedy v 16. storočí, kedy tu Európania začali rozbiehať obchodovanie s otrokmi. Guinea sa stala francúzskou kolóniou v polovici 19. storočia. Súčasné hranice štátu boli definované na prelome 19. a 20. storočia – došlo k dohode medzi ďalšími koloniálnymi mocnosťami – Veľkou Britániou (Sierra Leone) a Portugalskom (Guinea Bissau).
Guinea získala od Francúzska nezávislosť v roku 1958 v časoch, kedy Francúzsko bolo v ťažkej vnútropolitickej kríze a nezvládalo svoje kolónie.
Prakticky okamžite po tomto historickom kroku sa Guinea obrátila k Sovietskemu zväzu a začala budovať komunistický systém. Priateľstvo medzi Sovietskym zväzom a tohto africkou krajinou však netrvalo dlho. Guinea ale zostala nestabilná a neustále hrozilo, že rôzne problémy prerastú do vojenského konfliktu. Táto hrozba bola mimoriadne aktuálna aj na začiatku nového milénia. Ku skutočnému ozbrojenému konfliktu však nikdy nedošlo. Problémy krajiny však začali postihovať celý región. Krajiny sa vzájomne obviňovali z prenikania rebelov cez hranice.
Ekonomika
Ako to už pri chudobných krajinách býva, aj guinejská ekonomika je založená na poľnohospodárstve a ťažbe nerastných surovín. Guinea je druhý najväčší svetový exportér bauxitu. Odhaduje sa, že v Guinei sa nachádza až polovička všetkých svetových zásob tejto rudy. Guinea tak potenciálne sedí na veľkom zdroji bohatstva. Toto sa však v Afrike nie vždy ukázalo ako dobré – potenciálny zdroj peňazí tu je často zdrojom rôznych konfliktov.
Krajina má aj významné ložiská zlata a diamantov.
Obyvateľstvo
Guinejská populácia je mladá a extrémne rýchlo rastúca. Priemerný počet detí na jednu ženu je 4,9.
Oficiálnym jazykom Guiney je francúzština. Nie všetky obyvatelia však tento jazyk ovládajú.
Náboženstvo
Guinea je prevažne moslimská krajina (v drvivej väčšine suniti). K tomuto náboženstvu sa hlási až 85 percent ľudí. Kresťania tvoria 8 percent obyvateľstva. V krajine sa občas vyskytujú etnicko náboženské šarvátky.