Novela poľovníckeho zákona umožnila zriadiť Slovenskú poľovnícku komoru ako jednotnú poľovnícku organizáciu, ktorá by mala združovať všetky poľovnícke organizácie na Slovensku, ako aj všetkých držiteľov poľovných lístkov s trvalým bydliskom v Slovenskej republike. Pochybnosti o tom, či nebola komora zriadená v rozpore s Ústavou SR, vyslovili aj členovia Slovenského loveckého a ochranného spolku Pribina v Nitre. Podnet poslali aj na Ústavný súd SR.
Podľa predsedu SLOSP Mojímra Geru je právo slobodne sa združovať ústavou zaručené. Každý má právo spolu s inými sa združovať v spolkoch, spoločnostiach alebo iných združeniach. Tým, že je povinné členstvo v SPK, i keď iba odôvodené, sa zvlášť hrubým spôsobom porušujú základné ľudské práva a to právo slobodne sa združovať, nakoľko nikoho nie je možné bez jeho slobodnej vôle nútiť združovať sa.
Možnosť slobodnej voľby zhromažďovania je zakotvená aj v ustanovení § 32 ods. 1 zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve, kde na účely tohto zákona sa poľovníckou organizáciou rozumie právnická osoba, ktorá je neziskovou organizáciou združujúcou občanov SR, ktorí sú držiteľmi poľovných lístkov a iných fyzických osôb za účelom ochrany a presadzovania oprávnených záujmov svojich členov na úseku poľovníctva. Podľa novely však držiteľom poľovníckeho lístka môže byť len osoba, ktorá je členom komory. Preto zrejme dochádza k porušovaniu základných ľudských práv zaručených Ústavou SR. Členovia SLOSP sú presvedčení, že na základe týchto zákonných ustanovení, dochádza so strany štátu k núteniu združovať a zhromažďovať sa v neprofesijnej organizácii všetkých držiteľov poľovných lístkov.
Poľovné lístky dosiaľ vydávali a predlžovali dobu ich platnosti Obvodné lesné úrady, čiže orgány štátnej správy. Tieto úkony boli spoplatňované podľa zákona o správnych poplatkoch a takto vybrané finančné prostriedky boli príjmom štátneho rozpočtu. Teraz by ich mala vydávať SPK za oveľa vyššie ceny. Tým, že poplatky bude vyberať súkromná spoločnosť, kde nie je povinný audit a kde nie je možné vykonať kontroly zo strany štátnych orgánov, hrozí nebezpečenstvo, že sa s peniazmi bude nakladať nezákonným spôsobom. Poplatky doteraz tvorili časť príjmu štátneho rozpočtu. Je určitým paradoxom, že sa štát dobrovoľne vzdal týchto prostriedkov v prospech súkromnej organizácie napriek tomu, že sa jedná rádovo o státisíce až milióny eur.
Podľa Geru nedemokratický princíp vytvorenia komory spochybňuje jej legitímnosť a oprávnenosť zastupovať všetky poľovnícke organizácie na Slovensku. SLOSP so svojím podnetom oslovili aj ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Ten prisľúbil, že úpravami v novele zákona o poľovníctve sa rezort bude zaoberať v polovici budúceho roka.