Prezidentka SR Zuzana Čaputová slávnostným odovzdaním dekrétov v piatok uzavrela ďalší úspešný ročník Letnej klimatickej akadémie.
Projekt sa začal pred dvomi mesiacmi pre 25 vybraných uchádzačiek a uchádzačov, pričom nadväzoval na predošlý ročník. Prezidentská kancelária ho organizovala spolu s Friedrich Ebert Stiftung.
Klimatickú zmenu nemožno ignorovať
Ako prezidentka informuje na sociálnej sieti, klimatická zmena nepozná politické preferencie, volebné obdobia ani geografické hranice a nie je možné ju oklamať, ani ju ignorovať.
Z tropických pralesov sa pre extrémne teploty vytráca schopnosť fotosyntézy, upozorňujú vedci
„Keď sme na začiatku mandátu spolu s kolegami premýšľali nad tým, akým spôsobom pomôcť téme klimatických zmien, tak vznikol nápad usporadúvať každý rok tréning a odovzdávať zručnosti a vedomosti mladým vysokoškolákom. Tým, ktorí študujú na Slovensku aj v zahraničí a vytvoriť tak skupinu budúcich klimatických lídrov,“ popisuje začiatky prezidentka a dodáva, že keď sa teraz stretáva s absolventmi alebo s účastníkmi a účastníčkami klimatickej akadémie, vidí konkrétne výsledky tohto nápadu a najmä kvalitu, ktorá s nimi prichádza.
Otepľovanie sa nedarí ani spomaliť
Zhodou okolností sa Akadémia odohrávala v čase, keď augustové horúčavy akoby chceli podčiarknuť aktuálnosť tejto témy.
Šefčovič bude mať zodpovednosť za zelenú dohodu, podľa Von der Leyenovej patrí medzi najskúsenejších členov
„Štatistické dáta nemilosrdne potvrdzujú trend otepľovania, ktorý sa ľudstvu nedarí zvrátiť, ba ani spomaliť do takej miery, aby sme sa stihli lepšie pripraviť na jeho dôsledky,“ dodáva Čaputová, ktorá verí, že absolventky a absolventi Letnej klimatickej akadémie budú mať šancu i chuť prispieť k tomu, aby sa diskusia o klimatickej zmene v našom verejnom priestore posunula na vyššiu úroveň „a najmä, aby sme dokázali prijímať opatrenia, ktoré zabrzdia súčasný nepriaznivý vývoj“.