Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa budú zvyšovať, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie, fabrika, továreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa budú od budúceho roka zvyšovať. Vyplýva to z novely zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Počas piatich rokov sa tieto poplatky zdvojnásobia a do roku 2030 sa zdvojnásobia opätovne.

Zníženie počtu poplatníkov

Okrem aktualizácie výšky sadzieb za znečisťujúce látky a určenie nábehového kompenzačného koeficientu sa tiež zvýši hranica minimálnej sadzby pre vznik poplatkovej povinnosti z doterajších 34 eur na 500 eur.

Týmto opatrením chce rezort životného prostredia znížiť počet poplatníkov a dosiahnuť, aby sa poplatky platili významnými znečisťovateľmi ovzdušia.

Novela zákona zvyšuje sadzby základných poplatkov tak, aby zohľadňovali negatívne vplyvy vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia a motivovali znečisťovateľov k znižovaniu emisií.

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sú podľa envirorezortu v súčasnosti neprimerane nízke a nezohľadňujú infláciu.

Znečisťovateľ platí

Rezort chce týmto posilniť princíp „znečisťovateľ platí“, znížiť administratívnu záťaž a zjednodušiť platenie poplatkov či environmentálny prínos.

Novelou zákona sa tiež upúšťa od poplatku za oxid uhoľnatý pre zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré sú zaradené do schémy obchodovania s emisnými kvótami. Týmto by sa malo predísť dvojitému spoplatňovaniu fosílneho uhlíka.

Súčasná legislatíva uprednostňuje zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré využívajú hnedé uhlie so slovenským pôvodom nad 30 percent ustanoveným osobitným poplatkovým režimom.

Ruší sa oznamovacia povinnosť

Keďže parlament schválil pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca Tomáša Šudíka, nezaradeného poslanca Jaromíra Šíbla a poslanca Jána Szőllősa (OĽaNO), toto zvýhodnenie sa ponechá do konca roku 2024.

Novelou zákona sa ruší aj oznamovacia povinnosť, nakoľko za oznámenie bude považované oznámenie údajov o emisiách do Národného emisného informačného systému z veľkých a stredných zdrojov znečisťovania pre všetky znečisťujúce látky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová