Je vegánska koža skutočne ekologickejšia ako pravá koža?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Different pieces of leather in a rolls. The pieces of the colored leathers. Rolls of natural brown and black and other leather. Raw materials for manufacture of bags, shoes, clothing and accessories.
Different pieces of leather in a rolls. The pieces of the colored leathers. Rolls of natural brown and black and other leather. Raw materials for manufacture of bags, shoes, clothing and accessories Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nie všetko vegánske má menší dopad na planétu. Často je to vec osobného výberu. Preto treba zvážiť všetky aspekty a nájsť riešenie, ktoré vyhovuje našim hodnoteniam.

Pravú kožu ťažko nahradiť

Pravá koža má veľa negatív, od otázok týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat až po chemikálie používané pri farbení. Koža sa často ošetruje chemikáliami, ako je chrém a aldehydy, čo prispieva k znečisteniu vodných tokov. Niekedy však neexistujú ľahko udržateľné náhrady a to sa týka aj kože.

Leather craftman's work desk. Pieces of leather and working tools on a working table.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Vegánska koža obsahuje plasty

„Vegánska koža“ môže znieť ako skvelá náhrada, ale nie je to nič nové. Je známa tiež ako „syntetická koža“. bola pôvodne vynájdená nie z etických dôvodov, ale ako lacná alternatíva k pravej koži. Neobsahuje živočíšne produty, ale nie je dobrá pre životné prostredie.

Väčšina vegánskej kože sa vyrába použitím polyuretánu alebo polyvinylchlordu. Oba sú plasty, kotré podliehajú zložitejším toxickým procesom, kým sa z nich stane materiál podbný koži. Keďže tieto materiály sú syntetické, biologicky sa nerozkladajú Laminovaný povrch môže rýchlo prasknúť a takéto veci často končia na skládkach. 25% syntetických chemických látok vyrobených vo svete sa používa na výrobu textílií.

A row of women’s handbags on a retail shelf
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Málo transparentných módnych značiek

Pravá kože vydrží dlhšie. Je ľahšie ju opravovať, je biologicky rozložiteľná a častokrát je vedľajším produktom mäsového a mliekarenského priemyslu. Niektorí výrobcovia umelej kože sú aeologickejší ako ostatní, ale vo svojich dodávateľských reťazcoch je len málo módnych značiek transparentných. Existujú výnimky: niektoré etické značky preverujú, či ich vegánska koža je vyrobená z recykloveného polyesteru a neobsahuje rozpúšťadlá hoci to zvyšuje cenu.

Zvyšuje sa tiež množstvo vegánskych koží, ktoré sa vyrábajú z húb, ovocia a zeleniny. Tie majú nižší ekologický dopad ako umelá koža. Pinatex vyrobený z ananásových vlákien je obľúbený pre svoju kovovú povrchovú úpravu.

Loafers on a white background.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Čo je teda naozaj ekologické?

V prípade pravej kože niektoré značky vyrábajú výrobky z odrezkov, ktoré by sa inak zahodili. Používajú tiež rastlinné farbivá, zamestnávajú remeselníkov a kompenzujú energiu používanú pri výrobe energiou z obnoviteľných zdrojov. Váš výber závisí od toho, aký environmentálny problém staviate na prvé miesto. Najekologickejšou možnosťou je vyhnúť sa všetkým druhom kože alebo kupovať kožené výrobky z druhej ruky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať