Vzhľadom na rastúcu potrebu ekologickej energie boli mnohé historické budovy v Európe vybavené solárnymi panelmi pomocou inovatívnych a kreatívnych techník, referuje portál Euronews.
Guggenheimovo múzeum v španielskom Bilbau práve nainštalovalo na svoju strechu 300 solárnych panelov, čo je súčasťou jeho záväzku dosiahnuť do roku 2030 klimatickú neutralitu.
Fotovoltaická inštalácia s výkonom 80 kW ušetrí približne 5 % spotreby elektrickej energie múzea a dodá dostatok energie na osvetlenie jeho výstavných sál.
Aby sa zachovala architektonická integrita ikonickej stavby, bolo potrebné starostlivo vybrať a schváliť farbu a dizajn panelov.
Vzhľadom na rastúcu potrebu ekologickej energie boli mnohé historické budovy v Európe vybavené solárnymi panelmi pomocou inovatívnych a kreatívnych techník.
Múzeum Guggenheim Bilbao vybavené solárnymi panelmi
Gehryho stavba je známa zvlnenými formami a strieborným kovovým obkladom – to je niečo, čo solárne panely nemuseli narúšať.
Spoločnosť Iberdrola, ktorá stojí za inštaláciou, umiestnila panely na dve najväčšie strechy budovy v polohe, ktorá znamená, že nie sú viditeľné z ulice.
Vybraný model vyrobila talianska spoločnosť FuturaSun a je chromaticky zladený s architektúrou.
„Zachovanie architektonickej jedinečnosti budovy bolo hlavnou výzvou pri realizácii tohto projektu a všetky detaily – od návrhu inštalácie až po zosúladenie s ostatnými prvkami, ako sú strešné okná – boli schválené architektom Frankom Gehrym a mestom Bilbao,“ uviedlo múzeum v tlačovej správe.
Môžu sa solárne panely montovať na historické budovy?
V iných častiach Európy sa solárne panely diskrétne inštalujú na historických budovách alebo v ich okolí.
V Chippenham Hall v Anglicku sa nachádza 32 solárnych panelov namontovaných na zemi vo vzdialenosti asi 25 metrov od budovy na pozemku.
S domom sú spojené podzemným vedením a pred zrakom sú skryté živým plotom, ktorý je v súlade so štýlom ostatných drevín v záhradách.
Minulý rok boli v archeologickom parku Pompeje v južnom Taliansku nainštalované solárne panely zamaskované ako terakotové dlaždice, ktoré splývajú so starovekými ruinami mesta.
Iné príklady modernizácie ikonickej historickej budovy však vyvolali kontroverziu.
Fotovoltaické panely boli navrhnuté pre kaplnku King’s College v Cambridgei, ktorá je zapísaná na zozname I. stupňa. Inštaláciu schválila plánovacia komisia napriek námietkam zo strany Historického Anglicka a odporúčaniu zamietnuť ju zo strany úradníkov pre plánovanie.
438 solárnych panelov na streche je viditeľných z ulice. Priaznivci ich však chvália ako symbol zmeny.
Gillian Tettová, prorektorka King’s College, pre agentúru Bloomberg uviedla, že ide len o ďalšiu zmenu v 500-ročnej histórii úprav kaplnky.
„Keď kráľ Henrich VIII. dal celú kaplnku postaviť, nikto si nevedel predstaviť, že by mal takúto kaplnku so všetkými tými neobyčajnými strechami, s týmito gotickými stropmi. Bolo nemožné si to predstaviť. A o to sa tak trochu snažíme aj my,“ povedala.
Európske mestá zmierňujú pravidlá pre solárne panely
Keďže potreba čistej energie v súvislosti s klimatickou krízou a rastúcimi nákladmi rastie, prípady ako ten s kaplnkou King’s College sa môžu stať normou.
Európske mestá začali v celej Európe uvoľňovať obmedzenia, aby sa na rozsiahlych strechách mohli umiestniť solárne panely (takmer štvrtina budov v EÚ pochádza z obdobia pred rokom 1945).
V júni mesto Amsterdam oznámilo, že do roku 2025 budú na chránených budovách a pamiatkach povolené solárne panely v plnom rozsahu.
Začiatkom tohto roka vláda Spojeného kráľovstva rozhodla, že majitelia historických domov v Anglicku už nebudú musieť žiadať o povolenie na inštaláciu energeticky účinných technológií, ako sú solárne panely a tepelné čerpadlá, v rámci opatrení navrhnutých ministerstvom pre bývanie.
Aj keď to môže vyvolať obavy o zachovanie kultúrneho dedičstva, spoločnosti zároveň pracujú na výrobe solárnych panelov, ktoré by s historickými budovami ladili nenápadnejšie.
Nazývajú sa fotovoltaické panely integrované do budovy (BIPV) a nie sú umiestnené na povrchu budovy, ale nahrádzajú prvky, ako je strecha, strešné okná alebo fasády.
Môžu mať podobu strešných škridiel, bridlice, skla a dokonca aj vitráží, čo znamená, že historické budovy môžu profitovať zo znížených nákladov na energiu a lepšej udržateľnosti bez toho, aby sa obetovala estetická integrita.