Bezpečný život v trvale horúcom podnebí znamená udržiavať hydratáciu, najmä pomocou chladených nápojov alebo ovocia. Existujú však aj iné, fyziologicky podložené – a dokonca prekvapivé – spôsoby, ako si stravu v horúčavách spríjemniť. Aj keď sa vedecké poznatky o stravovaní, výžive a podnebí stále rozvíjajú, kvôli meniacim sa globálnym teplotám je porozumenie vzťahu medzi stravou a metabolizmom je čoraz dôležitejšie.
Korenisté jedlé ochladzujú
Ako vysoké teploty ovplyvňujú stravovacie návyky v teplých regiónoch sveta? Prečo najpálivejšie jedlá pochádzajú z najteplejších miest na planéte? Spomeňme si na kari a papriky z juhovýchodnej Ázie a juhoamerické chilli. Prečo sú práve v teplých regiónoch tak obľúbené?
Podľa Dr. Williama Li, bývalého člena lekárskej fakulty Harvard Medical School a autora knihy o hľadaní správnej stravy pre váš metabolizmus, za tým stojí biologický dôvod. Čo sa stane, keď konzumujete pikantné jedlo? Srdce vám začne biť rýchlejšie, dýchanie sa stane ťažším, začnete sa potiť a nielen ústa, ale aj celé telo môže mať pocit pálenia. A keď jete toto jedlo a vonku je viac ako 32°C, naozaj pocítite horúčavu.
Potenie je fyziologickou reakciou tela na nadmerné teplo. „Naším jediným prostriedkom ochladzovania je potenie,“ hovorí Dr. Linda Shiue, internistka a šéfkuchárka, ktorá zastáva funkciu riaditeľky kulinárskej medicíny a životného štýlu v Kaiser Permanente San Francisco.
Potenie je ochladzovacím mechanizmom
Keď sa spotíte, odparovaním potu dochádza k ochladeniu. Nehovoríme tu o desiatkach stupňov – ide o malé zmeny teplôt, ale aj tak je to podstatné. Ak teplota tela začne stúpať – čo sa stáva, ak ste príliš dlho vystavení extrémnemu teplu – potením sa pokožka ochladzuje v snahe znížiť jeho teplotu. Konzumácia korenených jedál tento proces urýchľuje, preto sú v horúcich oblastiach sveta také obľúbené.
„Kultúry v týchto častiach sveta to vedia už tisícky rokov,“ hovorí Li. „Ich kulinárska kultúra spúšťa potenie, ktoré otvára póry a uvoľňuje teplo z tela. Dočasne sa cítite teplejšie, ale to je súčasťou ochladzovania.“
Potenie uvoľňuje proteín v našich bunkách nazývaný TRPV1, ktorý funguje ako receptor pre účinné látky v korenených potravinách, ako sú kapsaicín a kapsinoidy. Bunky s najvyššou koncentráciou receptorov TRPV1 sa nachádzajú na jazyku a na prednej strane ústnej dutiny.
Tieto korenisté látky spúšťajú receptory, ktoré vysielajú signály do mozgu na uvoľnenie noradrenalínu, neurotransmitera, ktorý je primárne zodpovedný za spustenie reakcie „bojuj alebo uteč“. Keď sa spustí táto hyperalertná reakcia, telo uvoľňuje teplo spustením potenia. To bolo užitočné pre ľudských predkov, ktorí sa pred tisíckami rokov snažili uniknúť potenciálnym predátorom… a ukazuje sa, že je to užitočné aj pri prispôsobovaní sa klimatickým zmenám v súčasnosti.
Existuje množstvo potravín a korenín, ktoré môžu aktivovať TRPV1. Okrem pálivej papriky môžu receptor stimulovať aj sladká paprika a čierne korenie. Môže to urobiť aj cesnak, a to prostredníctvom inej chemickej látky nazývanej diallylsulfid, ktorá síce nevyvoláva taký pálivý pocit v ústach, ale má rovnaký konečný účinok – aktivuje noradrenalín a vyvoláva potenie.
Zázvor a galangal, ďalšia koreňová zelenina s ostrou, citrusovou chuťou, sú ďalšie potraviny – tiež bežne používané v horúcich oblastiach – ktoré môžu spôsobiť rovnaký účinok potenia a ochladenia.