Západnú a strednú Európu zasiahne v nadchádzajúcich týždňoch aj chvost niekoľkých búrok z Atlantiku. Po extrémnom lete na celom kontinente čaká niektoré časti Európy chladnejšia zima ako vlani.
Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Škandinávia budú v októbri tohto roka patriť medzi najchladnejšie regióny, zatiaľ čo juhovýchodná Európa a Španielsko si udržia teplé počasie.
Meteorológovia predpovedajú, že tohtoročná zima bude pravdepodobne chladnejšia ako tá minulá, čiastočne vplyvom fenoménu La Niña, hoci teploty by mali byť stále vyššie než dlhodobé priemery.
Nasledujúce týždne zasiahnu západnú a strednú Európu atlantické búrky. Tieto búrky, ovplyvnené poveternostnými podmienkami na západe Afriky, budú smerovať cez severný Atlantik, a takmer každý deň až do polovice októbra by mohla prísť nová tlaková níž.
Táto situácia spôsobuje neistoty v meteorologických modeloch a komplikuje predpovedanie počasia v Európe na najbližšie týždne.
Čo je La Niña a ako ovplyvní zimu v Európe?
La Niña je klimatický jav charakteristický poklesom teploty povrchu mora v strednej a východnej časti Tichého oceánu, čo je opakom teplejšieho El Niño. Tento jav má zásadný vplyv na globálne počasie vrátane počasia v Európe.
Svetová meteorologická organizácia odhaduje 60 % pravdepodobnosť, že podmienky La Niña sa objavia v období od októbra do februára. Predpokladá sa slabá až stredná intenzita tohto javu, ktorý by mal začiatkom nasledujúceho roka oslabnúť.
V západnej Európe La Niña zvyčajne prináša chladnejšie teploty, a očakáva sa, že klesať budú smerom k novembru a decembru. Tento klimatický model tiež zvyšuje pravdepodobnosť vlhšieho a chladnejšieho počasia v Alpách, čo môže viesť k častejšiemu a intenzívnejšiemu sneženiu.
V ostatných častiach Európy predpovedajú modely menej snehu ako obvykle, s výnimkou niektorých severných a centrálnych oblastí okolo Álp. Severozápadná a juhovýchodná Európa majú tendenciu byť suchšie ako obvykle, zatiaľ čo juhozápadná Európa by mala mať vlhkejšia.
Extrémy sa stávajú častejšími
Čím ďalej sme od Tichého oceánu, tým viac miestne počasie ovplyvňuje, ako La Niña a El Niño ovplyvnia počasie v Európe. Preto je ťažké presne povedať, aké budú mať tieto javy účinky.
Pod vplyvom zmeny klímy sa zvyšuje aj intenzita iných extrémov počasia. Zrážky sa stávajú premenlivejšími a odchýlajú sa od historických priemerov a predpokladaných modelov. Podľa najnovšej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy sa v dôsledku zvýšenia množstva skleníkových plynov spôsobených činnosťou človeka zvyšuje frekvencia a intenzita extrémnych prejavov počasia.
Predpovedanie budúcich počasí sa stáva v dôsledku zmeny klímy náročnejšie, keďže „normálne“ počasie sa mení.