BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Stranám KDH a Most-Híd sa za takmer dva týždne nepodarilo dohodnúť na zmene zákona o používaní jazykov národnostných menšín a ani na novele zákona o štátnom občianstve. Obe strany majú rokovať bilaterálne na základe dohody z Koaličnej rady.
„K používaniu jazykov menšín sme si vymenili stanoviská a prerušili rokovanie. Pri dvojakom občianstve sme sa neposunuli, k dohode nedošlo,“ povedal agentúre SITA jeden z účastníkov rokovania, ktorý si neželá byť menovaný. Rokovania by mali pokračovať na budúci týždeň. Strana Most-Híd navrhla zníženie kvóra pre používanie jazyka menšiny z 20 na 10 percent.
“Budeme sa snažiť dohodnúť tak, aby sme o zákone rokovali v parlamente v prvom čítaní v marci,“ povedal po rokovaní Koaličnej rady predseda Mostu-Híd Béla Bugár. S návrhom však nesúhlasia kresťanskí demokrati, ktorí nevidia dôvod na zníženie kvóra. Zo zníženia kvóra podľa nich vyplývajú aj ďalšie úpravy, ako napríklad používanie kartografických názvov. „Máme problém so všetkým, čo nie je v programovom vyhlásení vlády. Toto tam nebolo. Nevidíme potrebu zmeny,“ povedal nedávno predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
Most-Híd a KDH majú tiež vzájomne rokovať o návrhu novely zákona o štátnom občianstve. KDH totiž navrhlo, aby ten, kto má dvojaké občianstvo, nemohol pracovať napríklad v polícii alebo ozbrojených silách. To zas prekáža strane Bélu Bugára. Podľa neho je rozpor medzi stranami v tom, čo považujú za nelojálnosť voči SR, teda či občianstvo druhej krajiny je prejavom nelojali