Prakticky každý z nás pozná základy  nášho zverokruhu. Vieme,  v akom znamení sme , ktorý prvok a aké zviera reprezentuje náš konkrétny dátum narodenia. Vďaka tomu sa dozvieme naše slabé a silné stránky, čo nás baví a aké povolanie sa nám najviac hodí. V porovnaní so západným horoskopom však oveľa menej z nás pozná mayský horoskop.

Mayské znamenia sú v mnohých ohľadoch podobné zverokruhu,  ktorý všetci poznáme. Sú založené na astronómii a numerológii a zastávali mimoriadne dôležité miesto v srdci starých civilizácií, ktoré ich praktizovali.

Táto dôležitá úloha je tiež príčinou toho, že mayské znamenia sú tak jedinečné. Kedysi ľudia boli hlboko vžití so svojim okolím. Vykonávali rituáli, ktoré vládli každému aspektu života mayských národov. Názorným príkladom toho, ako mocne vplývali na život našich predkov, sú aj nasledujúce skutočnosti. Krátko po narodení dieťaťa mu určili celú jeho budúcnosť kňazi, ktorí tak rozhodli na základe prečítania jeho horoskopu a hviezd. Z tohto prvotného čítania určili, čo bude jeho životná práca. Dôsledky boli obrovské, pretože dieťa potom vyrastalo a učilo sa iba tie veci, ktoré mu mali slúžiť na výkon zvoleného povolania. Človek tak nemal možnosť poznať rozmanitosť sveta, lebo to jednoducho nesmel. A tak z dieťaťa mohol vyrásť napríklad: profesionálny vojak, služobník, kňaz alebo dokonca ten, kto bol určený na zabitie počas rituálnej obete – hrozné!

V porovnaní s dvanástimi  mesačnými znameniami zverokruhu, ktoré pozná každý z nás, existuje  v mayskom kalendári 19 možných denných znamení. Rovnako ako západné znamenie zverokruhu, vaše mayské znamenie môže odhaliť veľa o tom, ako vidíte svet a aká je vaša osobnosť. Ak sa chcete dozvedieť viac o vašej vnútornej povahe a zistiť, aké je vaše mayské znamenie, čítajte ďalej.

Ch´en (2. 1. – 21. 1.)

Ľudia, ktorým prislúcha tento znak, ožívajú práve počas noci. Ich dňom je čas od súmraku do svitania. Toto je obdobie, kedy majú najviac energie. Sú to pokojné, vyrovnané osobnosti, ktorých nerozhádže nič. Vedia zachovať chladnú hlavu za každých okolností. Ľudia v tomto mayskom znamení sú prepojení s fázami Mesiaca. Inak sa správajú počas jeho úplnku a inak, keď je zakrytý Slnkom. Bývajú tiež kreatívni, priateľskí a spoločenskí. Im patrí svetová strana západ.

 Yax (22. 1. – 10. 2.)

Ľudia narodení pod mayským znamením Yax vedia vniesť pokoj, mier a harmóniu do rodiny.  Je to zrelá, nežná a milujúca osobnosť, ktorá je pripravená pomáhať iným. Často sa pred svetom uzatvárajú a rýchlo pred cieľom vzdávajú. Chýba im totiž cieľavedomosť. Títo ľudia patria skôr k introvertom a veľká spoločnosť im nerobí dobre. Narodili sa počas dní, kedy pôsobí planéta Venuša, preto ich zmyslom je láska, rozdávať ju všade naokolo a vytvárať harmóniu. Ich svetovou stranou je juh.

Zac (11. 2. – 2. 3.)

Jedinci narodení pod týmto mayským horoskopom majú najviac energie od úsvitu do súmraku. Ich vnútorným zvieraťom je žaba. A svetová strana sever. Žaby sú schopné rýchlo meniť svoje rozhodnutia a plány za pochodu . Vedia sa tiež rýchlo prispôsobiť a sú doma v každom prostredí.  Majú radi zmeny a práve tie im vždy prinesú množstvo výhod. Niekedy sa na nich nedá spoľahnúť, lebo neviete, aký názor práve zastávajú a čo považujú za dôležité. Ľudia narodení v tomto znamení mayského horoskopu neznášajú samotu a potrebujú byť obklopení množstvom ľudí.

Keh (3. 3. – 22. 3.)

Osoby narodené pod týmto znamením disponujú veľkou vnútornou silou. Títo ľudia sú silno spojení s prírodou a práve uprostred nej sa cítia najviac doma. Majú silný zmysel pre spravodlivosť a snažia sa naprávať všetky krivdy sveta, ktoré ťažko znášajú.  Ich farbou je červená a živlom oheň. Dokážu sa vždy správne rozhodnúť a to aj vo vypätých situáciách. Nechýba im odvaha a spontánnosť. Niekedy však ich vnútorný oheň spáli všetko navôkol. Ich svetovou stranou je východ, preto by mali svoje okná orientovať na túto stranu. Tak získajú čo najviac energie.

Mak (23. 3. – 11. 4.)

Tieto osoby patria k najtajenejšiemu znameniu mayského horoskopu. Vo vnútri im bije dobré srdce, obetavé pomôcť iným, keď je treba. Život ich naučil uzatvárať sa pred svetom a nezverovať sa druhým, preto mnohí z nich nepoznajú pravú tvár týchto ľudí. Bývajú tiež nedôverčiví. Človek, ktorý si získa ich dôveru, však v nich nájde nádherný poklad. Ak ich ale sklamete, ťažko vám opäť začnú veriť. V láske sú zmyselní. Veľa z týchto jedincov patrí k veľkým mysliteľom. Vo voľnom čase radi meditujú a zvyknú sa zahĺbiť sami do seba.

K´ank´in (12. 4. – 1. 5.)

Týmto osobnostiam narodeným v znamení K´ank´in mayského horoskopu energiu dáva slnko, príroda a meditácia pod holým nebom. Sú to praktickí ľudia stojaci pevne nohami na zemi. Ich zvieraťom je pes, preto sú rovnako ako on oddaní, priateľskí, lojálni a verní. Medzi ich kladné vlastnosti patria tiež vytrvalosť, úprimnosť, statočnosť, dobrosrdečnosť. Chýba im však akákoľvek kreatívnosť a fantázia, pretože snívanie považujú za zbytočnosť a slabosť. To, čo majú, dosahujú vďaka usilovnej práci na sebe. Disponujú totiž obrovskou vnútornou silou, ktorú im pomáha dodať najmä kontakt s prírodou. Najlepšie sa uplatnia v povolaniach, kde môžu pomáhať iným. V tejto oblasti dosahujú veľké úspechy, lebo majú šťastie na ľudí. Vždy sa vedia obklopiť takými priateľmi, ktorí ich dokážu posunúť ďalej.

Muwan (2. 5. – 21. 5.)

Najsilnejší zdroj energie pre týchto jedincov narodených pod znamení Muwan mayského horoskopu, z ktorého môžu čerpať , je búrka. Sú  totiž zrodení  z vody a ohňa a ak sa im podarí medzi týmito živlami nájsť rovnováhu, majú vyhraté. Sova je ich vnútorným zvieraťom. Podobne ako ona majú schopnosť predvídať a sú múdri, hĺbaví a pokojní. Človeka narodeného v tomto znamení ťažko oklamete. Vždy postrehne, čo i len najmenšiu zradu. Sú to veľkí detailisti a ich intuícia je takmer neomyľná. Medzi negatívne vlastnosti patrí lenivosť a prílišná zahľadenosť do vlastného vnútra.

Pax (22. 5. – 10. 6.)

Puma, zviera, ktoré prináleží ľuďom narodeným pod týmto znamením mayského horoskopu, patrila k dôležitým tvorom v mayskej kultúre. Sú to rodení vodcovia s charizmou disponujúci veľkou silou. Vo svojom okolí dokážu vzbudiť prirodzenú autoritu. Tento talent byť vodcom ich v kariére dostáva veľmi vysoko. Málokedy medzi nimi nájdete človeka, ktorý sa uspokojí s bežným pracovným miestom a bez reptania bude poslúchať príkazy iných. Dokážu motivovať ľudí, aby boli lepší a prekonávali sami seba. Idú vždy priamo na vec a nikdy nechodia okolo horúcej kaše. Prvky, ktoré vyjadrujú túto osobnosť , sú para, zem, oheň, voda. Mali by sa stať súčasťou ich existencie, tak sa im bude ešte viac dariť.

Kayab (11. 6. – 30. 6.)

Osoby narodené v tomto znamení mayského horoskopu sú veľmi spirituálne a priťahované silou Mesiaca. Nikdy sa neuspokoja s povrchnou informáciou, vždy budú bádať do hĺbky. Zaujímajú ich otázky zaoberajúce sa duchovnom  a nadprirodzenými vecami. Ich totemové zviera je korytnačka, ktorá podľa starých Mayov patrila k najmúdrejším zvieratám a bola pre nich tiež symbolom trpezlivosti. Títo jedinci bývajú tiež pomalí, vytrvalí a odhodlaní. Trpezlivo zdolávajú životné prekážky a máločo ich odradí od dosiahnutia ich vytýčených cieľov. Na všetko predsa majú čas. Rovnako váhaví sú i vtedy, keď majú o niečom rozhodnúť. Vopred si všetko zvážia, všetky klady a zápory rozoberú do detailov. Určite nepatria k tým ľuďom, ktorí zbrklo konajú a podliehajú spontánnym náladám a rozhodnutiam.

Kumk’u (1. 7. -20. 7.)

Mayovia tomuto znameniu pridelili zviera krokodíl, ktorý má dar prežiť aj v drsných podmienkach. Bývajú to osobnosti, ktoré majú viac tvárí. Nechýba im kreatívnosť , množstvo výborných nápadov a schopnosť spolupracovať s okolím. Nemajú radi zmeny, a ak sa nejaké v ich životoch udejú, ovplyvnia ich len minimálne. Sú to majstri v správnom rozhodovaní, pretože vždy vedia zvážiť viac uhlov pohľadu.  Ľudia narodení v tomto mayskom znamení horoskopu sa dožívajú vysokého veku, mávajú stabilné rodinné zväzky a pevné priateľstvá. Veľmi spoločnosť nevyhľadávajú a najlepšie sa cítia doma v kruhu svojich milovaných. Neprahnú ani po šialených dobrodružstvách, ktoré by mohli narušiť ich životné istoty.

Wayeb (21. 7. – 25. 7.)

Toto znamenie vládne v mayskom kalendári iba 5 dní. To preto, lebo Mayovia verili, že počas týchto dní sa dostávali k moci nadprirodzené sily a duchovia. Rovnováha medzi dobrom a zlom bola totiž narušená. To však neznamená, že ide o zlých ľudí, ktorých čaká v živote len nešťastie. Práve naopak. Títo jedinci disponujú silným prepojením s inými svetmi, vedia odhadnúť každú situáciu a využiť ju vo svoj prospech. Napriek talentom a priaznivým okolnostiach v ich existencii bývajú v živote stále nespokojní a ufrflaní. Šťastie nachádzajú, až keď sa vydajú na cestu za duchovným poznaním.

Pop (26. 7. -14. 8.)

Tomuto znameniu v mayskom kalendári prináleží zviera jaguár. Rovnako ako puma, ide o vrodených vodcov, ktorí sa narodili, aby sa postavili na čelo akejkoľvek skupiny . Ich svetom ( na rozdiel od ľudí narodených pod zvieraťom puma) je však láska. Pre svojho milovaného spravia čokoľvek. Títo ľudia sú vášniví , nevyspytateľní a oplývajú silným čarom osobnosti. Bývajú to prakticky uvažujúce osobnosti s úžasnými komunikačnými schopnosťami, ktoré máločo rozhodí. V každom človeku chcú vidieť len pozitívne vlastnosti, ktoré dokážu i podporiť a využiť. Preto sú skvelí vodcovia.

Wo (15. 8. – 3. 9.)

Osoby narodené pod týmto znamení mayského horoskopu majú najviac energie tesne pred svitaním. Ich totemovým zvieraťom rovnako ako pri znamení Zac je žaba. Títo ľudia výborne ovládajú viac vecí naraz, sú všestranní a dobrodruhovia. Veľa vecí začnú, ale málokedy niečo dokončia. Po chvíli ich to začne nudiť a presedlajú na inú tému. Ich pozornosť a záujem je niekedy problém udržať. Rovnako sú prelietaví aj v láske. Zmeny im vyhovujú a nemajú problém prispôsobiť sa každým okolnostiam. Nikdy nezostávajú pri jednom remesle. Chcú totiž objaviť všetky krásy sveta a poznať všetky jeho múdrosti.

Sip (4. 9. – 23. 9.)

Symbolom týchto ľudí je jeleň, ktorého starí Mayovia považovali za vznešené zviera prepojené s prírodou. Bývajú to noblesné osoby, ktorých silne ovplyvňujú elementy oheň a voda. Majú vynikajúci vkus, uhladené spôsoby a niekedy sa správajú arogantne. Často odsudzujú ľudí len na základe ich výzoru. Farbou tohto znamenia je červená. Ľudia narodení počas týchto dní si stoja za svojimi názormi, sú tvrdohlaví a mnohokrát ich nepresvedčíte o opaku, aj keď všetky argumenty svedčia proti nim. Vo vzťahu túžia dominovať a keď sa partner nepodvolí ich vôli, sú veľmi nepríjemní. Určite nepatria medzi domasedov a milujú spoločnosť, ktorej sú stredobodom.

Sotz (24. 9. – 13. 10.)

Tomuto mayskému znameniu vládnu dve zvieratá – netopier a ryba. Rovnako ako sa netopier pohybuje skvele vzduchom a ryba vodou, i oni dokážu prechádzať životom bez väčších ťažkostí. Je v nich však akási rozpoltenosť, pre ktorú ťažko prijímajú rozhodnutia a preberajú za ne zodpovednosť.  Bývajú veľmi empatickí a náladoví. Citlivo reagujú na všetky podnety z okolia a niekedy berú veci príliš vážne. Z problémov ich dokáže zachrániť ich vynikajúca intuícia, vďaka ktorej poznajú viac ako iní. Vo vzťahu sa vedia partnerovi prispôsobiť , len aby sa vyhli konfliktom a hádkam.

Sec (14. 10. – 2. 11.)

Ľudia narodení počas týchto dní mayského kalendára sa nachádzajú niekde medzi nebom a zemou. Fascinuje ich obloha a vesmír či všetko nadpozemské. Nepotrebujú vnútorné zviera, lebo čerpajú energiu zo zeme, ktorá je ich elementom. Sú praktickí , oplývajú zmyslom pre humor a výborným logickým myslením. Odhalia každého klamára a neunikne im ani najmenší detail. Sú skvelí pozorovatelia. Vďaka tomu nájdu riešenie aj tam, kde ostatní zlyhávajú. Medzi ich pozitívne vlastnosti patrí tiež schopnosť počúvať, preto mávajú veľa priateľov. Ich slabšou stránkou je, že sú na seba príliš prísni a rovnako nároční sú aj na svojich najbližších.

Xul (3. 11. – 22. 11.)

Aj týmto ľuďom narodeným počas uvedených dní v mayskom kalendári vládne pes. Majú silne vyvinutí zmysel pre spravodlivosť a zodpovednosť. Často v živote zastávajú dôležité funkcie, lebo disponujú veľkou silou, odvahou, odhodlanosťou a oddanosťou ísť za svojim cieľom.  Svoje názory len tak ľahko nemenia. Mayovia verili, že mŕtvych odprevádzal do ďalšieho života práve pes, ktorý im verne slúžil a pomáhal, aby prekonali dočasnú fázu posmrtnej existencie. Považovali ho za veľmi dôležité zviera, ktoré je dobré mať na svojej strane. Ľudia narodení pod týmto znamení si vážia svojich priateľov a rodinu považujú za základ. Vo vzťahu sú úprimní a neznášajú faloš.

 Yaxk’in (23. 11. – 12. 12.)

Prastará mayská civilizácia verila, že ľudia narodení pod týmto znamením boli úzko prepojení s mayským bohom slnka menom Ah Kin. Išlo o božstvo, ktoré malo Mayov chrániť pred všetkými chorobami, hrôzami a temnými silami. Jeho meno vzývali, aj keď ich krajinu zachvátili suchá.  Preto títo ľudia patria medzi výborných liečiteľov a empatické osobnosti. Mayovia verili, že oplývali nadprirodzenými schopnosťami alebo vedeli liečiť iba slovom. Najviac šamanov sa stávalo práve z radov ľudí narodených v znamení Yaxk’in.  Negatívnymi vlastnosťami je ich nízka sebadôvera, nerozhodnosť a časté podliehanie pochybnostiam, najmä o svojich schopnostiach.

Mol (13. 12. – 1. 1.)

Ide o ľudí, ktorí sú úzko spojení s vodou. Mayovia verili, že z tohto živlu vedia čerpať mnoho energie a dokázali dokonca privolať dážď. Sú to jedinci, ktorí disponujú silnou aurou tajomnosti a nepreniknuteľnosti. Mávajú i skvelý zmysel pre humor, radi si užívajú život a sú stredobodom pozornosti. Vo vzťahu je s nimi niekedy náročné vyjsť. Budia prirodzený rešpekt, ale napriek tomu sú priateľskí a citliví. Iní si ich obľúbia pre ich schopnosť rozosmiať ich a rozprúdiť dobrú zábavu. Samozrejme, keď majú dobrú náladu. Inak pôsobia a odmerane, povýšenecky a záhadne. Neznášajú, keď im iní dávajú hranice a keď sú zahnaní do kúta. To potom vedia ukázať časť zo svojej nepoznanej tajomnosti a dosť prekvapiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané