BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Výrazný nárast podaných sťažností na prieťahy v súdnom konaní primal predsedníčku Ústavného súdu Ivettu Macejkovú zvolať šéfov zainteresovaných rezortov a orgánov na dnešnú špeciálnu poradu, kde sa dohadujú, ako problém riešiť. Ústavný súd musí vyriešiť cez tisíc takých sťažností, na začiatku desaťročia ich počítal len na desiatky. Macejková poukázala aj na nárast financií, ktoré musí štát za prieťahy sťažovateľom zaplatiť. “V roku 2002 bolo finančné zadosťučinenie okolo jedného milióna korún (33 194 ), v roku 2008 to bolo 21 miliónov korún (697 072 ) a dnes už je to okolo 700-tisíc eur a ešte nie je koniec roka,“ upozornila Macejková.
Ministerka spravodlivosti Viera Petríkova však už dopredu pripúšťa, že ak sa šéfovia na porade dohodnú na legislatívnych zmenách, v tomto volebnom období sa už asi neuskutočnia. V tom má podobný názor generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Som realista,“ povedal šéf prokuratúry a dodal, že „nový parlament začína od bodu nula, všetky legislatívne veci dovtedy zrealizované idú do koša, do skartovačky a začína sa nový legislatívny proces“. Podľa predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina netreba mať obavy. Podľa neho by legislatívne návrhy mohla novému ministrovi predložiť Súdna rada. Harabin má, ako to sám nazýva, ‚revolučný‘ návrh. Sudcovia by podľa neho nemali byť hneď vymenovaní na doživotný mandát, ale najprv by mali prejsť štvorročnou skúšobnou lehotou. „Vždy je potom možnosť sa takých jedincov, ktorí sú neschopní, zbaviť,“ uviedol Harabin a dodal, že nemá obavy ani o garantovanie nezávislosti sudcu. Právomoc rozhodnúť o jeho prechode na doživotnú funkciu by sa mohla presunúť podľa Harabina na absolútne apolitický orgán – Súdnu radu. Medzi sudcov by sa tak podľa neho nedostali neschopní a leniví ľudia. Podľa Harabina treba aj zjednodušiť disciplinárne konanie a posilniť riadiace a kontrolné právomoci predsedov súdov. „Predseda súdu nemôže byť na súde štatistom,“ hovorí Harabin. Ďalej by mali podľa neho súdy nižšieho stupňa vždy rešpektovať právny názor vyššieho súdu. Macejková doplnila, že ak Ústavný súd rozhodne o prieťahu, mal by daný súd, na ktorom prieťah vznikol, bezodkladne v prípad konať. Ak sudca nenapíše rozsudok do 30 dní a lehotu mu predĺžia, malo by sa to podľa Harabina oznámiť účastníkom konania.
„Príčiny prieťahov v konaní sú v nedostatočnej legislatíve,“ myslí si Petríková, podľa ktorej treba upraviť Trestný poriadok, Občiansky súdny poriadok, Exekučný poriadok a ďalšie predpisy. Ministerka je aj za vytvorenie Najvyššieho správneho súdu SR, čím by sa odčlenilo správne súdnictvo zo sústavy všeobecných súdov. Riešenie vidí aj vo vzdelávaní, budovaní Justičnej akadémie. Pred časom podľa Petríkovej bola veľká preťaženosť sudcov, dnes už majú podmienky, aby pracovali bez prieťahov.
Petríková je ochotná o prieťahoch v konaní diskutovať aj so skupinou nespokojných sudcov, ktorí podpísali dokument Päť viet, ale žiaden z nich sa u ministerky podľa jej slov neohlásil. Na margo signatárov poznamenal Harabin, že je to skupinka, ktorá „sa prepožičala na politické ciele. Harabin konštatoval, že ak hovoria o strachu rozhodovať, tak sudca strach nemôže mať. „Ja nemám strach ani z mafie, ani z politikov, ani z médií, ani od manželky, ani od suseda, od nikoho,“ vyhlásil Harabin.
Podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku robia prieťahy v konaní aj advokáti, ale tí len využívajú zákonné možnosti. Upozornil, že momentálne je celá justícia, nielen súdnictvo, vo veľkom nepomere medzi pribúdajúcimi a vybaviteľnými prípadmi. Trnka považuje za „iluzórium, že by bol pomer nápadu a vybaviteľnosti vecí 1:1, pozná metódy, ako to dostať do pomeru 1:1,5 – na prokuratúre taký pomer už podľa neho je.
Šéf Slovenskej advokátskej komory tvrdí, že advokáti vo všeobecnosti nechcú, aby sa konanie pred súdom predlžovalo, podľa neho sú mnohí advokáti platení aj podľa toho, ako súd dopadne.
Z porady, ktorá sa konala u verejného ochrancu práv v Bratislave, vzniknú závery, ktoré budú podľa Macejkovej aj kontrolovateľné, vznikne komisia, ktorá poznatky jednotlivých rezortov zanalyzuje a bude predkladať.
SITA