BRATISLAVA, 16. februára 2016 (WBN/PR) – Grantový program „Kolegovia pre dobrú vec“ Nadácie Tesco – splnil do dnešného dňa svoj zámer nad očakávania. Zamestnanci spoločnosti Tesco a neziskové organizácie zhodnotili finančný grant od nadácie v realizovaných projektoch, s ktorými mali spoločne posledné mesiace plné ruky práce. Nešlo pritom iba o rozdelenie celkovej sumy 100 000 eur medzi 48 úspešných žiadateľov, ale najmä o príbehy, zážitky a partnerstvá, ktoré zmenili veľa vecí na Slovensku k lepšiemu.
O získanie grantu z Nadácie Tesco sa ešte pred letom minulého roka celkovo uchádzalo 214 projektov neziskových organizácii, ktoré podporili svojimi odporúčaniami zamestnanci spoločnosti Tesco. Tí aj následne úspešným neziskovým organizáciám s projektmi vo svojom okolí pomohli ako dobrovoľníci. Hodnotiaca komisia vybrala 48 úspešných projektov, medzi ktoré sa rozdelil grant 100-tisíc eur. Počas realizácie vybraných projektov sa zmobilizovali desiatky zamestnancov a zástupcov neziskových organizácií, čo prinieslo pomoc až 68 579 ľuďom v komunitách, najmä v oblastiach zdravia, životného prostredia, športu a vzdelávania mladých ľudí. „Týmto grantovým programom sme podporili skvelé myšlienky a projekty neziskových organizácií v mnohých regiónoch, a spoločne sme tak dokázali vylepšiť veľa miest a vecí na Slovensku,“ povedala Zuzana Lošáková, manažérka komunikácie spoločnosti Tesco Stores SR.
V rámci grantového programu pomohol napríklad finančný grant od Nadácie Tesco vo výške 2 419 eur zrealizovať aj projekt v Humennom, ktorý bol súčasťou programu s názvom „Skrášľujem svoje mesto“. S pomocou týchto peňazí sa obnovili mestské plochy v centrálnej časti mesta. Zo zanedbaných trávnatých plôch, ktoré sa nachádzajú medzi obytnými domami a v blízkosti nákupného strediska, kde sa nachádza obchod Tesco, sa opäť stali krásne farebné plochy. Tiež sa vysadili v okolí stromy a kríky. Výsadba by mala napomôcť odhlučniť túto časť mesta od rušnej hlavnej cesty, po ktorej prejdú stovky áut. Stromy a kríky vytvárajú prirodzenú protihlukovú bariéru.
Ďalší z mnohých príbehov má názov Luskáčik. Tak bol nazvaný projekt, ktorý bol zameraný na históriu. Dobrovoľníci sa na 8 tematických seminároch dozvedeli viac o architektúre stredovekých stavieb, živote v stredoveku, živote na hrade, ale aj o význame vlastníkov hradov v regionálnej histórii. Účastníci projektu odpracovali 3700 dobrovoľníckych hodín pri záchrane hradu Hrušov. Deti navrhli a vytvorili banery na výučbu histórie a natočili poznávacie video o hrade Hrušov. „Projekt mi dal novú inšpiráciu a skúsenosti v oblasti práce s deťmi a ochrany našich pamiatok. Prístup členov Združenia na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja – LEUSTACH, ktoré projekt realizovalo bol veľmi profesionálny, čo si nesmierne cením. Zážitkovou formou a zaujímavým rozprávaním odborníkov som sa dozvedela množstvo informácií, ktoré vám kniha alebo knižný sprievodca nikdy nedokážu poskytnúť,“ skonštatovala Monika Kaštanová, zamestnankyňa Tesca v Nitre, ktorá svojim odporúčaním projekt Luskáčik podporila a následne s jeho realizáciou združeniu pomohla.
Iný príbeh „napísali“ Zoborský skrášľovací spolok spolu so zamestnancami Tesca. Spoločne sa im podarilo vybudovať na prístupovom chodníku ku kláštoru na Zobore v Nitre nové archeologické pieskovisko – nálezisko. Projekt je zaujímavý hlavne v tom, že spája využitie voľného času v prírode s edukáciou. Zároveň sa skultúrnil priestor v lesoparku pri zrúcanine bývalého Zoborského kláštora. V rámci projektu sa vytvorilo nálezisko s tabuľou, kde sú znázornené keramické nádoby z rôzneho historického obdobia. „Medzi členmi spolku a nami z Tesca sa nadviazali priateľské vzťahy, upevnené pekným výsledkom. Veríme, že sa stretneme na jar pri nálezisku, kde privedieme naše deti a známych. Projekt hodnotíme ako podnetný a budeme sledovať jeho využitie a osud v budúcnosti“, zhodnotil projekt Gabriel Točka, ďalší zo zamestnancov Tesca, ktorý sa aktívne zapojil do grantu a pomohol Zoborskému skrášľovaciemu spolku s týmto projektom.
Archeologické nálezisko pred vytvorením edukačného altánku.
Nové „chránené“ nálezisko s tabuľou po realizácii