- aktualizované 8. augusta 17:11
Pri posudzovaní splnenia zákonných podmienok na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Generálna prokuratúra SR (GP SR) analyzovala podmienky vyplývajúce z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj rozsudku Najvyššieho súdu SR z apríla 2019, ktorým bola zamietnutá žaloba generálneho prokurátora na rozpustenie tejto politickej strany.
Uvádza sa to v stanovisku prokuratúry, ktoré poskytol hovorca Dalibor Skladan. Podľa neho prokuratúra zohľadnila, že citovaný rozsudok NS SR predstavuje prekážku „res iudicata“, a preto je možné prihliadať len na skutočnosti, ktoré nastali po jeho právoplatnosti.
Zásah do fungovania strán a hnutí
Na prípadné podozrenia z protiprávneho konania konkrétnych osôb spájaných s predmetnou stranou, o ktorých doposiaľ právoplatne nerozhodli príslušné orgány, nebolo podľa GP SR možné prihliadať a pre prípadné podanie žaloby na rozpustenie politickej strany sú ako dôkazy nepoužiteľné.
„Rozpustenie politického subjektu je závažný zásah do fungovania demokratickej súťaže politických strán a hnutí. Je prostriedkom „ultima ratio“ pri obrane demokratických princípov, na ktorých je budovaná naša spoločnosť,“ pripomenul Skladan.
Kotleba je vinný v kauze šekov na 1488 eur, spoznal trest
Zároveň doplnil, že rozpustenie politickej strany je v demokratických podmienkach odôvodniteľné iba v prípade, ak smeruje k ochrane samotnej podstaty demokracie.
Demokracia nie je v ohrození
Generálna prokuratúra v tejto súvislosti konštatuje, že politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda že nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu.
„V tejto súvislosti boli zohľadnené aj také kritériá, ako veľkosť strany, rozkol v strane, koaličný potenciál, počet poslancov v Národnej rade SR, tzv. výtlak a podobne,“ uvádza v stanovisku GP SR.
Zároveň zdôrazňuje, že strana prešla určitým vývojom a v súčasnom spoločensko – politickom systéme už nepodáva a neprezentuje obraz o takom spoločenskom modeli, ktorý by bol v rozpore s ponímaním demokratickej spoločnosti.
Žaloba bola súdom zamietnutá
Päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR v apríli 2019 zamietol žalobu generálneho prokurátora SR na rozpustenie ĽSNS. Prokuratúra žiadala rozpustiť stranu ešte v máji 2017, keď argumentovala jej politickým programom a cieľmi.
Minister Naď by rozpustil Kotlebovu ĽSNS, rovnaký názor má aj na „premaľovanú“ Republiku
Súd pri vyhlásení rozsudku konštatoval, že politická strana neohrozuje demokratickú spoločnosť bezprostredne odvolávajúc sa na judikatúry vyšších súdov, že k rozpusteniu treba pristúpiť iba v krajných prípadoch. Senát tiež uviedol, že žalujúca strana neuviedla konkrétne prípady, v ktorých porušuje strana Ústavu SR či inú legislatívu.