GATES: Z najbohatšieho muža najväčší filantrop planéty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bill Gates
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Druhé miesto v tohtoročnom výročnom zozname najbohatších ľudí sveta, ktorý zostavuje prestížny magazín Forbes, obsadil podnikateľ Bill Gates s majetkom 56 miliárd amerických dolárov Má tak o 18 miliárd amerických dolárov menej ako Carlos Slim Helu, ktorý tróni na prvej priečke. Stále však ostáva najbohatším Američanom.

William Henry Gates III., známy ako Bill Gates, sa narodil 28. októbra 1955 a so sestrami Kristianne a Libby vyrastal v meste Seattle. Ich otec William H. Gates II. pracoval ako advokát, matka Mary Maxwell v minulosti vyučovala a pôsobila v rôznych sférach. Rodina bola dosť bohatá, Billov starý otec z matkinej strany bol prezidentom národnej banky.

Malý Bill najskôr navštevoval štátnu školu, kde exeloval predovšetkým v matematike a vo vedách do šiestej triedy. Od siedmej triedy, ako 13-ročný, začal študovať na prestížnej súkromnej Lakeside School, kde

neskôr aj zmaturoval. Práve tu sa u neho prejavil záujem o softvéry. V ôsmej triede Gates prvýkrát pracoval s počítačom a programovacími jazykmi. V sedemnástich rokoch predal svoj prvý program – systém pre tvorbu rozvrhov v škole – a dostal zaň 4 200 dolárov. V tom istom roku Gates a Allen založili spoločnosť Traf-O-Data, ktorá mala navrhovať a vytvárať systémy pre automatické počítanie áut pri analýze dopravnej prevádzky.

V roku 1973 začal študovať na prestížnej Harvardskej univerzite.O dva roky neskôr Gates a spolu s kamarátom z detstva Paulom Allenom založili spoločnosť Microsoft.
Bill Gates, Paul Allen
Foto: SITA/AP

Vyvinuli verziu programovacieho jazyka BASIC pre prvý osobný počítač Altair 8800. Tento softvér potom licencovali výrobcovi Altairu, Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) . Na internáte žil Gates v blízkosti Steva Ballmera, ktorý sa neskôr stal výkonným riaditeľom Gatesovej spoločnosti Microsoft Corporation a s ktorým ho spájali spoločné záľuby v matematike a zmysel pre cynický humor. Prehovoril ho, aby zanechal štúdium a vstúpil do Microsoftu. Kľúčový prielom prišiel na konci 70. rokov v období, keď sa spoločnosť International Business Machines Corporation (IBM) chystala na vstup na trh osobných počítačov so svojím IBM PC (uvedeným v roku 1981). Vtedy sa Gatesovi podarilo firme IBM predať licenciu na operačný systém, ktorý kúpil od miestneho výrobcu počítačov. Operačný systém MS-DOS sa neskôr stal štandardom v oblasti osobných počítačov a partnerstvo s IBM, skončené až nezhodami pri vývoji operačného systému OS/2, vynieslo Microsoftu vedúce postavenie na trhu počítačového softvéru. V roku 1986 sa Bill Gates po prvý raz stal milionárom.

Vytvoril systém, ktorý predstavuje jeden z pilierov americkej ekonomiky. Riaditeľ výskumu nezávislej firmy Directions of Microsoft Rob Helm

V úspešnom roku, kedy založil firmu, sa jeho meno dostalo aj do policajných spisov.
Bill Gates
Foto: fastcursor.com

Polícia ho totiž v roku 1975 zadržala v Novom Mexiku za šoférovanie bez vodičského preukazu. Vo februári 1976 zverejnil tzv. Open Letter to Hobbyists, v ktorom kritizoval fakt, že väčšina užívateľov Altair BASIC používa pirátske kópie. Jeho kritický pohľad bol nepopulárny, v ďalších rokoch však mnohí pochopili, čo chcel Gates tlmočiť.

Pod jeho vedením spoločnosť napredovala vo všetkých oblastiach, najmä technologickej. Svet bez počítačov je dnes nepredstaviteľný, operačný systém Microsoftu dnes využíva vyše 90 % osobných počítačov na svete.

Bill Gates je jedným z najchytrejších obchodníkov a technológov 20. storočia.Muchael Cusumano, profesor na massachusettskom Institute of Technology

Do 27. mája minulého roku bola spoločnosť Microsoft najväčšou technologickou firmou na svete podľa trhovej hodnoty. V tento deň ju však vystriedala americká spoločnosť Apple, výrobca telefónov iPhone a dotykových laptopov iPad, keď ukončila obchodovanie na americkej technologickej burze Nasdaq s trhovou hodnotou zhruba 222 mld. USD, zatiaľ čo Microsoft podľa údajov agentúry Reuters uzatvoril s trhovou hodnotou 219 mld. USD. Apple mal naposledy vyššiu trhovú hodnotu ako Microsoft 19. decembra 1989.

Bill Gates prestal byť zamestnancom Microsoft Corporation 27.júna 2008 a v súčasnosti je predsedom jej správnej rady spoločnosti a konzultantom pre kľúčové projekty. Časopis Magazine ho niekoľkokrát zaradil do stovky najvplyvnejších ľudí 20. storočia. Stal držiteľom troch čestných doktorátov. Prvý mu udelili v roku 2000 v Holandsku na Nyenrodskej univerzite, ďalší získal na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme v roku či na Wasedskej univerzite v Tokiu. Kráľovná Alžbeta II. Gatesovi udelila titul Rytiersky rád britského impéria.

Gates sa ukázal aj ako dobrý spisovateľ. V roku 1999 vyšla jeho kniha Business @ the Speed of Thought, ktorej cieľom bolo ukázať, ako počítačová technológia môže vyriešiť problémy týkajúce sa obchodu. Kniha

sa objavila na pultoch predajní vo viac ako 60 krajinách po celom svete v 25 jazykoch. Vďaka obsahu aj známemu menu autora sa z nej stal bestseller a s veľmi dobrým ohlasom ju prijala aj kritika. Nešlo však o

Gatesovu prvotinu. Ešte v roku 1995 sa totiž jeho titul The Road Ahead stal na niekoľko týždňov jednou z najpredávanejších kníh v USA. Zisky z predaja oboch kníh venoval Gates neziskovým organizáciám, ktoré svojou činnosťou podporujú používanie moderných technológií pri vzdelávaní.

V súvislosti s jeho záujmom o softvéry a počítače, založil Gates agentúru Corbis, ktorá vo svete poskytuje najväčší objem vizuálnej tvorby. Jej súčasťou jej obrovský digitálny archív fotografií z celého sveta, získaných aj zo súkromných zbierok. Hodnotné sú však aj Gatesove osobné poklady, medzi ktoré patrí napríklad zbierka zápiskov Leonarda da Vinciho.

Podľa kolegu Steva Ballmera je pravdepodobne aj najžiadanejším mužom sveta. V roku 2004 totiž denne prišlo na jeho adresu asi 4 000 000 e-mailov. tzv. Spamu. Predpokladá sa, že v tomto smere je najobťažovanejšou osobou na svete. Je však pravda, že priamo k jednému za najbohatších ľudí na svete sa veľká väčšina takejto pošty vôbec nedostane. Firma mu totiž vyvinula vlastný softvér na zachytávanie spamu.

Spam tvorí vyše 80 percent celkovej komunikácie na internete a ponúka všetko od afrodiziak cez zväčšenie penisu až po pôžičky. A pokiaľ ide o techniku, americký daňový úrad musí mať pre Gatesove finančné záznamy vyčlenený špeciálny počítač, pretože jeho majetok je taký obrovský.

V roku 1994 sa v Dallase oženil s Melindou Frenchovou.
Bill Gates a jeho manželka Melinda
Foto: SITA/AP

Rodina spolu žije v jednom z najluxusnejších domov sveta. V januári 2005 založili nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, ktorej cieľom je podpora filantropie, s dôrazom na svetové zdravie a vzdelávanie. Základný vklad nadácie bol 28,8 miliardy amerických dolárov.

Prostredníctvom nadácie vynaložia ročne približne tri miliardy dolárov na boj proti malárii a AIDS či podporu prístupu na internet. Gates tvrdí, že plne účinná vakcína proti malárii, by sa mohla dostať na trh už o tri roky a túto choroba by sa dalo úplne vyhubiť rovnako ako pravé kiahne. Na maláriu, ktorá je jednou z najzávažnejších infekčných chorôb na svete, rok čo rok ochorie niekoľko stoviek miliónov ľudí, pričom minimálne jeden milión prípadov sa končí smrťou. Maláriu spôsobujú plazmódie,parazitické prvoky kmeňa Apicomplexa, ktoré na človeka prenáša komár Anopheles maculipennis. Podľa Gatesa sa v súčasnosti vývoj vakcíny nachádza v poslednej skúšobnej fáze.

Som šťastný, ale nie je to priamo preto, že som bohatý.Bill Gates

Pred dvoma rokmi Bill Gates prihlásil aj päť patentov na obmedzenie vzniku pustošiacich hurikánov nad Mexickým zálivom. S ďalšími investormi v nich popisuje metódu ako zabrániť hurikánom, ktoré vznikajú vplyvom vyššej teploty hladiny oceánu (aspoň 26 stupňov). Projekt počíta s desiatkami zariadeniami na ochladzovanie najvrchnejšiej vrstvy vody , čím sa zabráni prúdeniu vzduchu, ktorý by postupne prešiel do ničivého hurikánu.

V roku 2008 Bill Gates poskytol grant 19,9 milióna amerických dolárov na výskum nových druhov ryže. Sumou podporil 400-tisíc farmárov v Južnej Ázii a subsaharskej Afrike. Ffinančný dar bol súčasťou 306-miliónového balíka podpory poľnohospodárskeho rozvoja nadácie. Peniaze sa mali použiť na vyšľachtenie nových druhov ryže, ktorá odolá suchu, záplavám a slanej vode.

Ak myslíme vážne, že chceme skoncovať s extrémnym hladom a chudobou na celom svete, musíme myslieť vážne transformáciu poľnohospodárstva pre malých farmárov, z ktorých väčšina sú ženy.Bill Gates

V tom istom roku zakladateľ spoločnosti Microsoft prispel desiatimi miliónmi dolárov na vybudovanie teleskopu v Čile. Na projekt, ktorého celková hodnota je 400 miliónov dolárov, prispel podľa médií

dvadsiatimi miliónmi dolárov aj Charles Simonyi z Microsoftu. Large Synoptic Survey Telescope, ktorý by mal začať pracovať v roku 2015, budú používať najmä univerzity, laboratóriá a súkromné skupiny.

Observatórium v severnej časti Čile bude stáť vo výške viac ako 2500 metrov nad morom a malo by umožniť získanie detailných fotografií supernov, asteroidov a ďalších vesmírnych telies. Podľa vedcov by mal

teleskop pomôcť vo vytvorení mapy Mliečnej cesty.

Dvesto miliónov dolárov venovala organizácia Rotary v spolupráci s Billom Gatesom v rámci celosvetovej kampane proti detskej obrne. Aj napriek faktu, že sa v programe určenom na odstránenie choroby, ktorý organizácia uskutočnila v roku 1988, podarilo znížiť výskyt choroby o 99 percent, v krajinách ako napríklad Afganistan, India, Pakistan a Nigéria sa choroba etablovala natoľko, že sa ju do dnešného dňa stále nepodarilo eliminovať.

Spolu s druhým najbohatším Američanom Warrenom Buffettom v auguste 2010 spustili v súčasnosti jednu z najväčších charitatívnych iniciatív, keď americkí miliardári prisľúbili polovicu svojho majetku venovať na dobročinné účely. Cieľom akcie s názvom Záväzok dávať je presvedčiť miliardárov v celej krajine, aby sa vzdali viac ako polovice svojho majetku v prospech charity. „Záväzok je morálny, nejde o legálny prísľub,“ uviedli organizátori zbierky. „Práve sme s tým začali, ale už teraz máme obrovskú odozvu,“ uviedol jeden z prvých signatárov Buffett. Do decembra 2010 sa do projektu zapojilo 17 ľudí.
Zuckerberg
Foto: SITA/AP

Napríklad zakladateľ sociálnej siete Facebook a jeden z najbohatších ľudí na svete Mark Zuckerberg sa rozhodol dať na charitu polovicu svojho majetku, ten sa v aktuálnom rebríčku posunul z 212. na 52. miesto. Jeho majetok sa odhaduje na 13,5 miliardy USD.

V januári 2004 navštívil Bill Gates Slovensko. Podpísal Memorandum o porozumení medzi vládou SR a spoločnosťou Microsoft, ktorým sa Slovensko zapojilo do celosvetového programu Partneri vo vzdelávaní. Jeho súčasťou memoranda bol aj program, na základe ktorého bude na všetkých darovaných počítačoch, ktoré prídu do škôl, legalizovaný softvér. Počas návštevy Gates vyslovil nádej, že v strednej a východnej Európe poklesne používanie nelegálneho softvéru. „Väčšina týchto krajín už prijala legislatívne opatrenia,“ povedal Gates na tlačovej besede v Bratislave. Ako dodal, rozvojom ekonomiky vzrastie aj rešpekt voči duševnému vlastníctvu. „Na Slovensku sme už zaznamenali pokles pirátstva,“ konštatoval Gates.

Gates hrá rád vo voľnom čase golf, bridž a keď môže, vždy siahne po dobrej knihe. Má slabosť na Porsche, ale nie na novinky.
Bill Gates, auto

V jeho garáži je zaparkované Porsche 911 Cabrio z roku 1999. Unikátom je Porsche 959 Coupé z roku 1988, z ktorých vyrobila nemecká automobilka len 230 kusov. Má 450-koňový motor s maximálnou rýchlosťou 314 km/h. Na jazdu s ním však pre nesplnenie amerických emisných predpisov musel čakať takmer desať rokov. Situáciu vyriešil prezident Bill Clinton prijatím špeciálneho zákona.

Spracované podľa:SITA, Reuters, AFP, microsoft.com, en.wikipedia.org, hollywoodreporter.com, idnes.cz, Forbes, Financial Times

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta II.Bill ClintonBill GatesCarlos Slim HeluKráľovná Alžbeta II.Mark Zuckerberg