BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Ján Figeľ bude predsedom Kresťanskodemokratického hnutia ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom delegáti na 20. sneme KDH v Bratislave. Jána Figeľa za predsedu navrhol jeho predchodca Pavol Hrušovský. Delegátom vydali 334 hlasovacích lístkov, odovzdali 321 lístkov, 20 z nich bolo neplatných. Figeľ, ktorý nemal vo voľbách protikandidáta, získal 301 hlasov.
Figeľ sa narodil 20. januára 1960 vo Vranove nad Topľou. Je ženatý a má štyri deti. Jeho politická kariéra sa začala takmer ihneď po revolúcii. V roku 1990 sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia. Medzitým zastával viacero popredných straníckych postov, predovšetkým pôsobil ako podpredseda KDH pre zahraničnú politiku. Bol poslancom NR SR, neskôr štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR. Pôsobil ako hlavný vyjednávač pre rokovania o vstupe SR do Európskej únie a bol prvým slovenským eurokomisárom, zodpovedným za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru, mládež a viacjazyčnosť.
V roku 2009 sa rozhodol pre návrat do domácej politiky. Do čela KDH ho zvolili na nitrianskom sneme v septembri 2009 počtom 304 hlasov. Prítomných vtedy bolo 309 delegátov.
KDH: Hnutie má nových podpredsedov
Podpredsedami KDH sa dnes stali Daniel Lipšic, Július Brocka, Jana Žitňanská, Pavol Abrhan, Ján Hudacký a Ivan Uhliarik. Delegáti snemu KDH ich zvolili hneď v prvom kole volieb. O šesť postov podpredsedu sa uchádzalo desať kandidátov. Medzi neúspešnými kandidátmi bola aj doterajšia podpredsedníčka strany a poslankyňa NR SR Mária Sabolová.
Delegáti zvolili podpredsedov tak, ako ich odporúčala zvoliť Rada KDH. Zo šiestich podpredsedov štyria boli podpredsedami aj doteraz. Dvaja podpredsedovia Abrhan a Hudacký sú novými podpredsedami hnutia.
Najviac hlasov zo zvolených podpredsedov získal Lipšic, a to 228 z 334 vydaných hlasovacích lístkov. Lipšic v prejave uviedol, že KDH môže o štyri roky postaviť premiéra. Žitňanskú podporilo 212 delegátov, Hudackého 208, Uhliarika 206, Brocku 175 a Abrhana 171.
FIGEĽ: Možno spojíme hlasovania o prokurátorovi a o dôvere
Vláda možno spojí hlasovanie o generálnom prokurátorovi s vyslovením dôvery vláde. Na sneme KDH to pred delegátmi uviedol predseda hnutia Ján Figeľ. Pripomenul, že niekoľko koaličných poslancov hlasovalo za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku, pričom premiérka Iveta Radičová avizovala, že odstúpi, ak Trnka bude zvolený.
Druhou možnosťou je podľa Figeľa odtajnenie voľby generálneho prokurátora. „Ide o veľa. Koalícia má spoločného kandidáta, ale nemá dosť jednoty a väčšinu. Jedna línia je odtajniť hlasovanie. Môže to však znamenať, že o mesiac, dva, tri budeme mať znovu medzi sedemdesiatdeviatkou niekoľko Judášov, obchodníkov alebo vydieraných ľudí,“ vyhlásil Figeľ.
Trnka v tajnej voľbe vo štvrtok získal 74 hlasov, kandidát koalície Jozef Čentéš 73. Druhé kolo voľby bude v utorok. Ešte pred ním bude o situácii v pondelok rokovať Koaličná rada. Koalícia nevie povedať, ktorí poslanci nehlasovali za Čentéša. Koaličné strany sa navzájom obviňovali s nedôvery napriek tomu, že poslanci sa navzájom kontrolovali a hlasovacie lístky si aj fotili.
Podľa Fígeľa sú ataky na KDH neférové
Ataky na KDH sú podľa predsedu hnutie Jána Figeľa často neférové, ale nedonútia jeho stranu k ústupu od práce pre ľudí. „Nepracujeme pre mecenášov. Záleží nám na očiste verejného života, triezvom vlastenectve. Som hrdý na dosiahnutie zmeny,“ vyhlásil Figeľ na 20. sneme hnutia, ktorý je prvým v Bratislave. Zároveň odkázal všetkým, ktorí chcú odstrániť jeho a hnutie z cesty: „My sa nebojíme. KDH tu bolo, je a bude. Mnohí tu boli a nie sú, zanikli. KDH je zocelené dvadsiatimi rokmi zápasov o slobodu. KDH porazilo mečiarizmus a porazí aj populizmus a postkomunizmus. KDH sa nebojí reforiem, ktoré Slovensko potrebuje,“ zdôraznil.
V súčasnosti je koalícia podľa Figeľa v kríze vnútornej dôvery. „Nemôže takto fungovať,“ vyhlásil s tým, že mu je ľúto aj postoja poslancov KDH pri hlasovaní o spotrebnej dani z piva. „Je to pochybenie, ktoré sa nesmie opakovať,“ konštatoval. Ale zásadným problémom sa podľa neho ukazuje voľba generálneho prokurátora. „Šesť koaličných poslancov zahlasovalo proti dohode koalície. Koalícia nesmie zlyhať v tak zásadnej voľbe, v ktorej ide o charakter štátu. Kto tu vládne? Transparentní politici, či záujmy v pozadí, alebo finančné skupiny?“ opýtal sa.
Figeľ pripomenul, že pred rokom pri zvolení za predsedu strany nesľuboval ľahkú cestu, ale tvrdú prácu. “Cieľom zmien v KDH bolo priniesť zmenu smerovania Slovenska,“ dodal. Upozornil, že z KDH dnes neodchádzajú členovia, ale do hnutia prichádzajú. „Výsledok vo voľbách znamenal mierny nárast. Nie sme s tým však spokojní. Očakávame viac. Toto hnutie má na viac. Na vyšší volebný výsledok. Máme na to patriť medzi tri najsilnejšie strany na Slovensku s dvojciferným výsledkom. Musíme preto urobiť viac všetci, od vedenia strany po členov,“ povedal Figeľ.
Od novembra 1989 má KDH podľa Figeľa neodmysliteľný podiel na formovaní národa a na prehlbovaní hospodárskeho rozvoja. „Sme na začiatku novej cesty. Ide nám o zmeny, ktoré krajina potrebuje,“ uviedol. Pripomenul, že cesta je viac ako smer. „KDH je vo vláde, Smer v opozícii,“ dodal.
Predchádzajúce vláda podľa šéfa KDH, ktorý je aj ministrom dopravy, zanechala nenaplnený ambiciózny plán výstavby diaľnic. „Chcem lacnejšiu výstavbu diaľnic. Realizuje sa už druhý balík PPP. Tretí balík je pripravený na rozhodnutie vlády. Cenu tretieho balíka sme znížili, ale nie na úkor stavby, ale na úkor zisku bánk a firiem,“ povedal. Zároveň dodal, že ak sa preukáže efektívnosť širokorozchodnej železničnej trate treba hľadať investície pre takýto projekt. (Tento projekt podporovala vláda Roberta Fica. Nová vláda sa stavala proti jeho realizácii. Ide o prvé vyjadrenie predstaviteľa súčasnej vlády, ktorý projekt a priori neodmieta – poznámka SITA)
KDH zmenilo stanovy, funkcionári budú volení na štyri roky
Snem Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) dnes schválil viaceré zmeny v stanovách. Delegáti dvojtretinovou väčšinou rozhodli, že volení funkcionári hnutia budú mať štvorročné funkčné obdobie. Doteraz boli volení na dva roky. Podľa schválenej novely stanov nominácie na primátorov krajských miest prerokuje predsedníctvo strany. O kandidátoch na starostov budú rokovať okresné predsedníctva strany.
Delegáti odobrili tiež zmenu v stanovách, podľa ktorej sa mení počet členov Rady KDH. Okres, ktorý má menej ako 500 členov, bude mať v rade jedného člena, okresy s členskou základňou od 500 do 1000 členov budú mať v rade dvoch členov, každý okres, kde je nad 1000 členov, bude mať v rade troch zástupcov.
Po schválení zmeny stanov sa delegáti rozišli na obed. O 14:30 bude snem pokračovať voľbou predsedu hnutia a šiestich podpredsedov.
Na sneme KDH bude aj bývalý funkcionár Pavol Bielik
Jediným kandidátom na predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na dnešnom sneme hnutia bude Ján Figeľ. Predsedu KDH budú delegáti na sneme v bratislavskej Novej scéne voliť prvýkrát na štyri roky. Okrem toho zvolia aj šesť podpredsedov. Tam to však už také jednoduché nebude. Kandidátov bude viac ako podpredsedníckych kresiel. Rada KDH odporúča delegátom snemu zvoliť za podpredsedov: Daniela Lipšica, Janu Žitňanskú, Ivana Uhliarika, Júliusa Brocku, Pavla Abrhana a Jána Hudackého.
Prví štyria zastávali podpredsednícke funkcie aj doteraz. Rada tak zmenila návrh predsedníctva, ktoré odporúčalo zvoliť za podpredsedníčku Máriu Sabolovú a nie Pavla Abrhana. Viacerí členovia KDH kritizovali, že Rada nerozhodovala o personálnych návrhoch nadpolovičnou väčšinou, ako je to v KDH pravidlom. Sabolová sa bude o funkciu na sneme uchádzať, aj keď nezískala podporu členov Rady. Kandidovať za podpredsedu chce aj košický krajský šéf strany Ján Dečo i Michal Slašťan, ktorý v novembrových voľbách neobhájil pozíciu primátora Ružomberka. Kandidátov však môže byť napokon viac, pretože návrhy môžu delegáti predložiť aj priamo na sneme. Zo šestice súčasných podpredsedov nebude kandidovať na funkciu poslanec parlamentu Anton Marcinčin.
Na snem predseda KDH Ján Figeľ pozval aj bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika, ktorý bol v minulosti krajským predsedom KDH v Bratislave. Najvyšší súd SR ho v septembri definitívne oslobodil spod obžaloby z korupcie, keď zrušil rozsudok Špeciálneho súdu. Pre kauzu, v ktorej figuroval Bielik, menilo KDH stanovy, aby mu ako obžalovanému mohli prerušiť členstvo v strane. Bielik pre prezumpciu neviny totiž nerešpektoval výzvu vtedajšieho šéfa strany Pavla Hrušovského, aby sa vzdal členstva v KDH. Na základe zmenených stanov mu predsedníctvo KDH 27. októbra 2005 členstvo pozastavilo.
KDH koaličných partnerov na svoj jubilejný dvadsiaty snem ako hostí nepozvalo. Pozvalo však prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča. Hostia by mali prísť aj zo zahraničia, účasť potvrdil napríklad predseda českej strany TOP 09 a český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Na snem príde aj predseda českej KDÚ-ČSL Pavol Bělohlávek a zahraničný tajomník tejto strany Ján Čižinský, zástupca generálneho tajomníka Európskej ľudovej strany Christian Kremer a predseda ÖVP v Európskom parlamente Ernst Strasser.
Delegáti dostali formy na pečenie, vyhrávala im hudba
Ľudová muzika od skorého rána vyhrávala na bratislavskej Novej scéne delegátom a hosťom dvadsiateho snemu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Účastníci snemu pri registrácii dostávali igelitové tašky, v ktorých neboli len hlasovacie lístky a program snemu, našli si v nich aj vianočné formy na pečenie v tvare stromčeka aj informácie o kultúrnych pamiatkach Bratislavy.
Snem sa mal začať o 8:30 a má trvať až do 22:00. Otvorenie však meškalo viac ako pol hodiny. Snem sa začal slovenskou hymnou a Ódou na radosť.
SRHOLEC: KDH nesie poklad obetí komunizmu, zo zásluh žiť nemôže
Kresťanskodemokratické hnutie nesie podľa katolíckeho kňaza Antona Srholca obrovský poklad obetí, ktoré priniesli veriaci v zápase s komunizmom. „Zo zásluh sa však nedá žiť. Za dvadsať rokov sme dozreli a svet sa celý zmenil. Diskusia sa preniesla z oblasti teologickej do politickej. Ak ste sa s niekým pohádali v poslednej dobe, nebolo to pre náboženstvo, ale pre politiku. V budúcnosti nie je možné, aby politiku robili katolícki nadšenci, absolventi miništrantskej akadémie či predlžená ruka hierarchie. Kresťanská demokracia je viac. Ide o všeobecné dobro. Osloboďte sa od svojich duchovných otcov. Ste múdrejší ako oni,“ povedal v príhovore delegátom snemu KDH Srholec, ktorý za svoj prejav zožal dlhý standing ovation.
KDH má byť podľa Srholca odlišné od protihráčov v tom, že jeho členovia uverili láske, ktorá ale nie je sentiment. Nemôžu nevidieť ľudí, ktorým chýba základné pre ľudskú existenciu. Pripomenul delegátom, že pravdu nevlastnia, ale pokorne sa o ňu snažia. „Hľadáte nové cesty, novú formu administrácie moci,“ uviedol.
Politiku KDH nemôžu robiť podľa Srholca ľudia, ktorí položili vlastnú vládu, alebo čo nemajú zmysel pre dohody a čestnosť. „Opäť dvíhate zástavu toho, čo Slovensko potrebuje ako soľ. Želám, aby ste boli zodpovední, aby ste uniesli bremeno tuposti. Keď budete po dvadsiatich rokoch odovzdávať štafetu, aby KDH bolo rastúce. Slovensko má na to, aby malo 30- až 40-percentnú kresťanskú demokraciu,“ vyhlásil Srholec.
Konfederácii politických väzňov, ktorej je Srholec predsedom, udelil predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ medailu KDH. Ján Figeľ zas dostal od bratislavskej krajskej organizácie KDH vianočku.