Európski lídri sú šokovaní útokom na Roberta Fica a vyjadrujú nádej v jeho rýchle uzdravenie, medzi nimi aj Orbán či Zelenskyj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie s vládou Ukrajiny v Michalovciach
V pozadí zľava: Predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico počas stretnutia členov slovenskej a ukrajinskej vlády a rokovania vlády Slovenskej republiky v Michalovciach. Michalovce, 11. apríl 2024. Foto: archívne, SITA/Katarína Lörincová
Tento článok pre vás načítala AI.

Streľba na slovenského premiéra Roberta Fica šokovala európskych lídrov. Viacerí útok odsúdili a prajú mu skoré uzdravenie.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa na sociálnej sieti X vyjadril, že ho hlboko šokoval „ohavný útok voči môjmu priateľovi, premiérovi Robertovi Ficovi“. „Modlime sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu a jeho krajine!“ napísal.

„Šokujúce správy zo Slovenska. Robert, v tejto veľmi ťažkej chvíli myslím na teba,“ reagoval na X poľský premiér Donald Tusk.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý podľa jeho slov len pred niekoľkými dňami s Ficom hovoril o bezpečnostných otázkach, v reakcii na správu o útoku vyhlásil, že „nenávisť a násilie nesmú v našich demokraciách prevládnuť a treba proti nim bojovať s maximálnym odhodlaním!“

Streľba na Fica je podľa nemeckého kancelára „zbabelý pokus o atentát”. „Násilie nesmie mať v európskej politike miesto. V týchto hodinách myslím na Roberta Fica, jeho rodinu a občanov Slovenska,“ vyjadril sa Olaf Scholz.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa na X vyjadril, že takýto násilný čin ako je útok na predsedu slovenskej vlády „je neprijateľný a zodpovední musia byť potrestaní“.

„Dôrazne odsudzujeme tento akt násilia voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Malo by sa vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabezpečilo, že sa násilie nestane normou v žiadnej krajine, forme alebo sfére,“ vyjadril sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denys ŠmyhaľDonald TuskKarl NehammerOlaf ScholzRobert FicoViktor OrbánVolodymyr Zelenskyj