Európske krajiny posilnili obranu v reakcii na vojnu. Musia podniknúť ešte mnoho krokov, aby čelili ruským hrozbám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Ukrajinský dôstojník pozoruje streľbu zo 152 mm samohybnej húfnice 2S3 na ruské pozície. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európske krajiny posilnili svoju obranu v reakcii na anexiu ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022.  V piatok to uviedol think-tank Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) so sídlom v Londýne, podľa ktorého musia európske štáty podniknúť ešte mnoho krokov, aby boli pripravené čeliť hrozbám z Ruska.

IISS zverejnil správu počas trojdňového stretnutia v Prahe, ktoré sa konalo s cieľom diskutovať o európskych a transatlantických vojenských spôsobilostiach.

Roky zanedbávania a nedostatočné investície

„NATO nielenže výrazne zvýšilo svoje ambície týkajúce sa odstrašovania a boja proti vojne, ale európski členovia sa snažili riešiť kritické nedostatky v schopnostiach a pripravenosti,“ uvádza sa v správe. „Nie je však prekvapením, že po desaťročiach zanedbávania a nedostatočných investícií je potrebné urobiť viac.“

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Správu zverejnili v čase, keď európski lídri vrátane generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho prehodnocovali svoje transatlantické vzťahy v maďarskej Budapešti v nádeji, že druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa v pozícii amerického prezidenta prinesie pevný spoločný postoj voči nebezpečenstvu, ktoré predstavuje Rusko.

Zvýšenie výdavkov na obranu

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v rokoch 2017-2021 tlačil na európskych členov NATO, aby míňali viac na obranu, a to až do výšky najmenej 2 % hrubého domáceho produktu, a aby sa menej spoliehali na americké vojenské krytie.

V tejto súvislosti sa dosiahol určitý pokrok, pričom výdavky európskych členských štátov NATO na obranu v roku 2024 boli o 50 % vyššie ako pred 10 rokmi, uvádza sa v správe.

Obmedzenie schopností obranného priemyslu

Problémy však pretrvávajú, uviedol IISS, pričom pomenoval nedostatok stability vo verejnom financovaní, ktorý „v konečnom dôsledku obmedzuje schopnosť (obranného) priemyslu investovať s istotou“.

Okrem toho „regulačné prekážky a uplatňovanie environmentálnych, sociálnych a riadiacich noriem budú naďalej spôsobovať problémy pri investíciách,“ uvádza sa v správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy