BRUSEL 30. januára (WEBNOVINY) – Európska únia plánuje prehĺbiť vzťahy s Kubou a odštartovať rokovania o spolupráci v oblasti obchodu, investícií a ľudských práv.
Rokovania by mali schváliť ministri zahraničia únie na svojom zasadnutí 10. februára. Dohoda o užšej spolupráci by sa mala uzavrieť do konca budúceho roku. EÚ tak pokračuje v približované sa ku komunistickému ostrovu potom, čo ešte v roku 2008 zrušila diplomatické sankcie voči kubánskym predstaviteľom.
„Kuba chce kapitál a Európska únia chce vplyv,“ povedal nemenovaný zdroj zainteresovaný v príprave dohody s tým, že prehlbovanie vzťahov by malo pokračovať. EÚ chce takto podporiť trhové reformy na Kube, ktoré odštartoval tamojší líder Raúl Castro, a otvoriť tak cestu európskym firmám na tamojší trh.
Vzťahy medzi Kubou a EÚ sa zhoršili v roku 2003 po zadržaní 75 kubánskych disidentov, čo viedlo k zavedeniu sankcií voči Havane. Po prepustení väčšiny disidentov únia síce sankcie zrušila, normalizácia vzťahov však viazla na odpore zo strany Poľska a Českej republiky, ktoré užšie styky s Kubou doteraz odmietali. Rolu zohráva aj nátlak Spojených štátov, ktoré chcú ponechať ostrov v izolácii.
Británia túži po Ázii
Európska únia (EÚ) by mala rozšíriť rokovania o zóne voľného obchodu v Ázii aj na Filipíny, Čínu a Indonéziu. Myslí si to britský minister zahraničných vecí William Hague. EÚ zatiaľ uzavrela obchodnú dohodu so Singapurom. Británia chce nadviazať viac obchodných väzieb s rýchlo rastúcimi krajinami Ázie. Čiastočne je dôvodom ekonomické spomalenie v eurozóne. Čína a Filipíny sú dve najrýchlejšie rastúce krajiny v rámci Ázie.
„Veľká Británia energicky obhajuje obchodné dohody s ázijskými krajinami, vrátane tých s Thajskom a Japonskom, o ktorých sa rokuje, ale obhajuje aj možné budúce dohody s Čínou, s Indonéziou a s Filipínami,“ povedal Hague. „Pre britskú ekonomiku je veľmi dôležité znovu nájsť rovnováhu, presunúť väčší podiel svojho exportu a obchodu mimo Európu,“ doplnil.
EÚ a Singapur sa v septembri minulého roka dohodli na vytvorení zóny voľného obchodu. Ide o jednu z najkomplexnejších obchodných dohôd vôbec a do platnosti by mala vstúpiť tento rok, prípadne začiatkom roku 2015. Veľká Británia chce v Ázii zvýšiť počet svojich diplomatov. Krajina tiež znovu otvorila svoju ambasádu v Laose. „Naše vzťahy s Áziou sú viac o bezpečnosti, než o obchode a prosperite,“ povedal minister. Kurz našej krajiny v nasledujúcich 20 rokoch nasmerujeme na cestu k omnoho užším väzbám s ázijskými krajinami, doplnil.