Európska únia sa podľa Zvolenského potichu snaží pretlačiť to, čo sa nepodarilo dohodnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
CIRKEV: Blahorečenie Titusa Zemana
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský počas TB po pontifikálnej svätej omši blahorečenia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana. Bratislava, 30. september 2017. Foto: SITA/Diana Černáková


BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia sa podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského potichu snaží pretlačiť, čo sa nepodarilo dohodnúť.

Zvolenský vo svojom stanovisku upozornil, že Pracovná skupina o ľudských právach Rady Európskej únie (COHOM) v súčasnosti pripravuje návrh ľudskoprávnych direktív v oblasti nediskriminácie vo vzťahu k tretím krajinám (Draft EU Human Rights Guidelines on Anti-Discrimination).

V tomto období prebieha schvaľovanie desiatok finančných nástrojov, na základe ktorých Európska únia poskytne v najbližších rokoch desiatky miliárd eúr krajinám mimo EÚ, či už v prístupovom procese, alebo v rozvojovom svete. Poskytnutie týchto financií sa bude vykladať v duchu prijatých výkladových direktív.

Tretie krajiny musia splniť podmienky

„Čerpanie takejto finančnej pomoci vyžaduje splnenie mnohých podmienok zo strany tretích krajín, ako je úprava legislatívy alebo príprava konkrétnych projektov podľa priorít. Ak hovoríme o prioritách ako efektívne fungovanie verejných vecí, protikorupčné opatrenia, zlepšovanie životných podmienok obyvateľstva či sociálnej politike, určite je namieste, aby tieto spoločné hodnoty Únia v tretích krajinách podporovala,“ konštatoval Zvolenský, podľa ktorého však určite nie je v poriadku, ak EÚ chce presadzovať určité ideologické koncepty smerom von, keď vo vnútri samotnej EÚ nie sú na mnohé témy rovnaké názory.

„Namiesto rovnosti mužov a žien sa má presadiť genderová rovnosť, namiesto ideálneho prostredia pre výchovu detí v rodine tvorenej mužom a ženou sa presadzuje svojvoľné vyjadrenie a zmena genderov, sexuálnej orientácie a ľubovoľného životného štýlu. Ako negatívne javy sa prezentuje kultúra, tradície, stereotypy, historické skutočnosti, ktoré sa majú odstraňovať a potierať,“ zdôraznil.

Z pohľadu právnej istoty nielen pre občanov tretích krajín je podľa predsedu KBS alarmujúce, že ministri zasadajúci v príslušnej rade prekračujú právne záväzné hranice dohodnuté v zakladajúcich zmluvách Európskej únie.

Prijímanie bez kontroly verejnosti

„Smerom dovnútra Únie čoraz častejšie vidíme kauzy, keď Súdny dvor a jeho sudcovia prekračujú hranice legitímne dohodnuté vládami a jednomyseľne podpísané pri zmenách zakladajúcich zmlúv EÚ v Lisabone. Občania si ešte pamätajú neúspešný text Ústavy pre Európu, ktorej projekt sa zrútil a nenašiel konsenzus vlád všetkých členských krajín, aj z dôvodu kultúrnych otázok a nedostatku transparentných a demokratických procesov. Žiaľ, pozorovaním vývoja vecí sa zdá, že EÚ sa potichu snaží pretlačiť, čo sa nepodarilo záväzne dohodnúť. Jedným z dôkazov je aj fakt, že prijímanie už spomenutých direktív o nediskriminácii prebieha bez kontroly verejnosti. A to napriek tomu, že EÚ sa hlási k transparentnosti všetkých procesov,“ upozorňuje Zvolenský.

Práve v tejto dobe, keď sa zvyšujú protieurópske nálady, by si podľa predsedu KBS predstavitelia EÚ mali uvedomiť, že zahmlievaním pripravovaných dokumentov, ktoré nie sú podrobené dialógu s občanmi, sami prispievajú k dezintegračnému procesu.

„V záujme zachovanie spoločného európskeho projektu by malo byť naším spoločným želaním, aby sa EÚ vrátila k svojmu heslu zjednotení v rozmanitosti“ a prestala vo svojom vnútri i navonok potichu podsúvať ideológie, ktoré sa jej nedarí presadzovať otvoreným a demokratickým procesom,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska