EÚ robí podľa Fica chybu, Slovensko nedá Ukrajine ani cent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas TB po skončení summitu lídrov členských štátov EÚ v Bruseli. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 20. marca (WEBNOVINY) – EÚ robí chybu, keď preberá ekonomické problémy Ukrajiny na svoje plecia, myslí si slovenský premiér Robert Fico. Podľa jeho slov Bratislava nemôže podporovať „nezmyselné“ ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, keďže by to „neuveriteľne vážne“ poškodilo hospodárstvo Slovenska.

Kandidát na prezidenta taktiež poukázal na rôzne ekonomické vzťahy členských krajín s Moskvou, a tie sa teraz podľa neho tvária hrdinsky. Fico však neváhal podotknúť, že EÚ zlyhala pri minuloročných rokovaniach s Kyjevom, „keď nebola schopná ju pritiahnuť k sebe“, čím je „do určitej miery“ zodpovedá za aktuálny stav v postsovietskej krajine.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa predsedu slovenskej vlády si Ukrajina musí urobiť poriadok doma a až potom očakávať peniaze a zahraničnú pomoc. Ako dodal v súvislosti s možným prerušením dodávok nerastných surovín z Ruska, „slovenské ekonomické záujmy sú pre mňa najdôležitejšie“.

„Robíme chybu v tom, že Európska únia začína preberať na svoje plecia zodpovednosť za ukrajinskú ekonomiku. A mýlime sa, keď si myslíme, že Ukrajina je pripravená urobiť si svoje domáce úlohy. Kyjev sa spolieha, že tak ako dlhoval veľké peniaze Ruskej federácii, teraz naberie pôžičky od EÚ a nebude ich musieť splácať,“ povedal premiér novinárom na palube vládneho špeciálu smerujúceho na summit do Bruselu. Uviedol zároveň, že zo slovenského rozpočtu žiadne peniaze na Ukrajinu nepôjdu.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi si prečítate v chronológii

—>TU.

„Ak EÚ má svoje vlastné rezervy, môže (dávať), ale my sa nebudeme zbierať,“ povedal Fico. V súvislosti so silnou medzinárodnou kritikou Ruska a hrozbami sankcií poukázal na prípad Kosova, kde podľa neho bolo rovnako porušené medzinárodné právo ako aj na Kryme.

„Nech nečakajú, že im padnú pečené kurčatá z neba,“ odkázal do Kyjeva slovenský premiér, podľa ktorého musí Ukrajina v prvom rade urobiť tvrdé rozhodnutia, aké po roku 1989 spravilo aj Slovensko.

Minister Lajčák rokoval s Johnom Kerrym o situácii na Ukrajine

MIroslav Lajčák
Foto: SITA/AP

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák vo štvrtok počas svojej pracovnej návštevy Spojených štátov amerických rokoval s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym. Hlavnou témou rozhovorov bola aktuálna situácia na Ukrajine v nadväznosti na pričlenenie Krymu k Ruskej federácii v rozpore s medzinárodným právom. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Slovenská republika považuje referendum na Ukrajine za neplatné a neuznáva ho. Hlasovanie o pričlenení Krymu k Ruskej federácii bolo v rozpore s ústavou Ukrajiny. Považujeme ho preto za nelegálne a nelegitímne,“ uviedol Lajčák, ktorý na stretnutí zdôraznil kľúčový význam úzkej koordinácie medzi USA a EÚ v ďalšom postupe a pri pomoci Ukrajine.

Minister zároveň ocenil kroky americkej vlády v kontexte ukrajinskej krízy, vrátane uskutočnenej návštevy viceprezidenta Joea Bidena v Poľsku a Litve. Partneri diskutovali aj o aktuálnych transatlantických otázkach a zhodli sa na tom, že vhodnou príležitosťou na zintenzívnenie spoločného dialógu bude summit EÚ-USA v Bruseli 26. marca. Kľúčovou prioritou je naďalej pokrok v rokovaniach o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve.

Lajčák hovoril s americkým šéfom diplomacie aj o aktuálnom vývoji na západnom Balkáne, osobitne v Bosne a Hercegovine. Partneri diskutovali tiež o agende nadchádzajúceho summitu NATO, kde sa zhodli na potrebe pokračovania politiky otvorených dverí aliancie pre ďalších kandidátov na členstvo. Obaja ministri ocenili bezproblémové vzťahy medzi Slovenskou republikou a USA.

Rusíni-Ukrajinci sú za ekonomické sankcie voči Rusku

Predsedníctvo Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky považuje referendum na Kryme za nezákonné a dôrazne odsudzuje zámerné uplatňovanie silových prostriedkov Ruskej federácie v záujme uskutočnenia referenda. Takéto opatrenia sú v rozpore s Chartou OSN a ďalšími všeobecnými normami a zásadami medzinárodného práva.

Píše sa to v stanovisku, ktoré prijalo 18. marca a dnes zverejnilo Predsedníctvo Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov SR. Jeho členovia vyzývajú najvyššie orgány Slovenskej republiky, Európskej únie a medzinárodné spoločenstvo, „aby zvýraznili odsúdenie vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu rozhodnými krokmi, vrátane ekonomických sankcií smerujúcich k vynúteniu stiahnutia ruských vojsk z územia Ukrajiny“.

Obrazom: Rusi si podmaňujú Krym

Predsedníctvo ďalej upozorňuje na udalosti, ktoré sa konajú vo východných a južných oblastiach Ukrajiny, a ktoré smerujú k ich oddeleniu od územia Ukrajiny alebo k jej federalizácii. „Znepokojuje nás zasahovanie Ruskej federácie do vnútorných záležitostí Ukrajiny, čo má negatívny vplyv na konsolidáciu situácie v tejto krajine,“ píše sa vo vyhlásení.

Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky podporuje štátne orgány a ľud Ukrajiny v ich boji za nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť krajiny. Vyhlásenie médiám poskytol člen Predsedníctva Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov SR Pavol Bogdan.

Svet sa búri proti Rusom na Kryme
Foto: SITA/AP

Prví Ukrajinci prídu v piatok na Šíravu

Do rehabilitačného zariadenia na Zemplínskej šírave by mala v piatok 21. marca pricestovať prvá skupina ukrajinských občanov, ktorí sa zúčastnili na protestoch na kyjevskom námestí Majdan. Rehabilitačné pobyty sú súčasťou pomoci, ktorú Slovenská republika ponúkla Ukrajine.

Určené sú ukrajinským občanom, ktorí prežili traumatizujúce situácie, ale nevyžadujú si zdravotnú starostlivosť. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Prvej skupine účastníkov poskytnú v rehabilitačnom zariadení aj psychologickú podporu. Pobyty organizuje ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci s ministerstvom obrany, ktorému zariadenie patrí. V skupine piatich Ukrajincov sú aj dve zdravotné sestry, ktoré ošetrovali ranených na Majdane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Fico