MOCHOVCE 18. novembra 2016 (WBN/PR) – Energetická únia a energetická bezpečnosť ako priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ boli témou workshopu o energetickej bezpečnosti. Ten pripravil Nitriansky samosprávny kraj v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s., a strednými odbornými školami technickými v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK počas Týždňa vedy a techniky.
Podujatie sa konalo v stredu 9. novembra na pôde Atómových elektrární Mochovce.
https://cdn.sita.sk/sites/2/2016/11/mochovce-1_upr.m4v
K hlavnej téme workshopu vystúpila Alena Šalamonová, národná koordinátorka slovenského predsedníctva v Rade EÚ pre oblasť energetiky z Ministerstva hospodárstva SR. O formách kontroly bezpečnosti jadrových elektrární informovala Marta Žiaková, predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR. Pozitívny vplyv atómových elektrární na obmedzenie globálneho otepľovania priblížil Róbert Holý, vedúci komunikácie jadrových elektrární SE, a.s.
Predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti napokon komunikoval so zúčastnenými študentmi o možnostiach ďalšieho vzdelávania v odbore jadrová energetika a spolu s ďalšími hosťami workshopu odpovedal na ich otázky. Študenti si počas podujatia prezreli aj Informačné centrum Energoland, ktoré patrí k najmodernejším v rámci európskych jadrových elektrární.
https://cdn.sita.sk/sites/2/2016/11/mochovce-2-1.m4v
Predseda NSK Milan Belica ocenil, že do náročnej témy energetickej bezpečnosti a únie boli priamo zapojení aj žiaci stredných škôl s technickým zameraním. „Verím, že pre viacerých z nich sa stane práve rezort energetiky profesionálnym poslaním, k čomu ich môžu inšpirovať aj informácie a poznatky z tohto workshopu,“ poznamenal Belica.
https://cdn.sita.sk/sites/2/2016/11/mochovce-3_upr.m4v
Podujatie bolo súčasťou projektu Od koreňov vnútorných hodnôt Európy po súčasné priority EÚ. NSK spolu s mestom Nitra a Nitrianskou komunitnou nadáciou týmto spôsobom úspešne reagovali na dotačnú výzvu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súvislosti s propagáciou slovenského predsedníctva v Rade EÚ priamo v slovenských regiónoch. Názory študentov si môžete pozrieť vo videu.