- LANXESS prispieva k ochrane prírody v štýle Bauhaus
- Pigmenty Bayferrox od LANXESS sú farebné betónové hmyzie hotely
Včely hrajú dôležitú úlohu v ekosystéme ako „tretí partner“ pri rozmnožovaní rastlín. V prírode aj na strechách domov im staviame drevené úle. Novinkou sú malé betónové hmyzie hotely pre divoké včely, nafarbené špeciálnymi anorganickými pigmentami chemickej spoločnosti LANXESS.
Na rozdiel od klasických včiel, ktoré žijú v úľoch, sú divoké včely prevažne samotárske. Na planéte ich existuje viac ako 30-tisíc rôznych druhov, ktoré majú rozdielne požiadavky na svoje hniezda. Betónové hmyzie hotely sú tak skvelé miesto pre ohrozené divoké včely – môžu v nich hniezdiť a hibernovať.
Rôzne priemery otvorov priťahujú rozdielne druhy divokých včiel. V úzkych a hladkých otvoroch rozložia bunky plodu a vajíčkam poskytnú nektár a peľ. Včela potom otvor uzatvorí. Na jar sa vyliahnu larvy, z ktorých vyrastú divoké včely. Včelí hotel sa dá potom jednoducho vyčistiť štetcom.
Ochrana prírody a nadčasový dizajn
Samozhutňujúci betón od spoločnosti Grellroth, z ktorého sú hmyzie hotely vyrobené, je dostupný v podobe červenej kocky, modrého valca či žltej pyramídy. Farby korešpondujú s tradíciou legendárnej nemeckej vytváranej školy Bauhaus.
Použité anorganické pigmenty spoločnosti LANXESS sú odolné proti vplyvom počasia a farba má tak veľmi dlhú životnosť. Na farbenie sa používa oxid uhličitý Bayferrox 920, čierny pigment Bayferrox 360 či pigment Bayferrox 130 od spoločnosti LANXESS. Pre konzervatívnych zákazníkov sú hmyzie hotely k dispozícii v svetlosivej farbe. Najviac však divoké včely obľubujú červené úle.
Betón od Grellroth tečie ako med
Spoločnosť Grellroth sa prezentuje ako dizajnová firma. Zamestnáva remeselníkov, technikov aj dizajnérov, ktorí navrhujú nábytok a ďalšie predmety z betónu. Ide predovšetkým o autentické výrobky v malých sériách.
Výrobca kladie veľký dôraz na udržateľnosť. Prebytočný materiál z predchádzajúcej výroby je zmiešaný s vysokokvalitným cementom. Výsledná zmes sa naleje do špeciálne vytvorených foriem pre výrobu včelích hotelov – celý proces prebieha ručne.
Vývoj a výroba polyuretánových foriem bola výzvou sama o sebe, pretože potrebné uhly ponoru v úzkych trúbkach vyžadujú odbornosť. „Tento betón tečie ako med a je takmer bez pórov. Vďaka tomu je možné vytvoriť aj náročné geometrické tvary. Navyše, nie je nutné pretrepávať formy, aby sa odvetrali,“ vysvetľuje Schmidt-Rothmeier – dizajnér spoločnosti Grellroth.
„Samozhutňujúci betón patrí medzi veľmi zložité zlúčeniny – všetky zložky musia byť dokonalo zladené, aby spĺňali potrebné požiadavky. Na to je potrebné myslieť aj pri následnom farbení pigmentami oxidu železa,“ vysvetľuje Oliver Fleschentraeger, manažér segmentu trhu pre stavebníctvo v obchodnej jednotke anorganické pigmenty v spoločnosti LANXESS. Nafarbené výrobky sú odolné voči slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom. Výhodou je aj ich opätovné požitie.
Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii
Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.
Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.
Informačný servis