Cudzinci z tretích krajín hľadajú na Slovensku najmä prácu, ich počet sa medziročne zvýšil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ekonomika; práca; biznis; zamestnanie
Foto: ilustračné; thinkstock.com

Počet cudzincov z tretích krajín, ktorí prišli na Slovensko za prácou, medziročne narástol viac ako dvojnásobne. Vyplýva to zo Štatistického prehľadu legálnej a nelegálnej migrácie v SR za 1. polrok 2019, ktorý vypracoval Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

Najčastejšie tu hľadajú zamestnanie Ukrajinci, Srbi a Rusi. Celkovo cudzincov na Slovensku pribudlo. Kým v prvej polovici roka 2018 ich tu žilo 109 233, v porovnateľnom období tento rok to bolo už 130 418. Aj Migračné informačné centrum eviduje nárast záujmu cudzincov o poradenstvo.

Najviac v Bratislavskom kraji

Ukrajinci, Srbi a Rusi patrili aj vlani k najväčšej skupine cudzincov na Slovensku. Okrem nich sa tu usádzajú aj občania z Vietnamu, Číny, Kórejskej republiky, Macedónska, Iránu, Spojených štátov, Bosny a Hercegoviny, Indie či Turecka.

Najviac príslušníkov tretích krajín je podľa štatistík v Bratislavskom kraji (27 405). Ich počet sa za rok zvýšil o takmer šesťtisíc. Na pracovnom trhu sa v prvej polovici roka 2019 ako zamestnanci uplatnilo 21 022 ľudí z tretích krajín.

Podnikať tu začalo viac ako 9000. Na Slovensko často prichádzajú aj mladí za vzdelaním, pričom sa tu často rozhodnú zostať aj po ukončení štúdia. Dôvodom je nedostatok pracovných príležitostí v krajine, z ktorej pochádzajú.

Štúdium aj podnikanie

Rovnako ako počet cudzincov, kontinuálne narastá aj počet klientov Migračného informačného centra IOM (MIC). Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca jeho úradu Zuzana Vatráľová, kým v roku 2016 poskytlo centrum bezplatné právne, sociálne a pracovné poradenstvo 2 776 klientom, tento rok ich služby využilo už 4 554 klientov.

Najčastejšie hľadali pomoc z dôvodu pobytu na území SR, dokladom, zamestnaniu, štúdiu, rodine a podnikaniu.

Počet vydaných platných pobytov pre občanov Európskej únie za sledované obdobie stúpol len mierne. Najviac tu žije Čechov (11 155), Maďarov (8 704) a Rumunov (7 454).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Vatráľová