Čílskych baníkov čaká cesta za slobodou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Banské nešťastie v Čile
Čilská tragédia v obrázkoch. Foto: SITA/AP

SAN JOSÉ 12. októbra (WEBNOVINY) – Čílski záchranári sa dnes pokúsia vyslobodiť zavalených baníkov. Prvých baníkov by mali začať vyťahovať na slobodu po 22:00 miestneho času (03:00 SEČ). Baníci, ktorých zasypalo v hĺbke takmer 700 metrov 5. augusta, mali podľa počiatočných odhadov čakať na záchranu niekoľko mesiacov, možno až do Vianoc. Záchranné práce postupovali rýchlejšie, než sa predpokladalo. Časti bane už dávnejšie spojili s povrchom tri menšie vrty, cez ktoré zásobovali baníkov potravinami, vodou a liekmi. Umožnili tiež prepojenie elektrickým a komunikačným vedením. Teraz ich čaká najdlhšia 15 minútová cesta v živote, ktorá by mala ukončiť ich neuveriteľný príbeh v bani. Na mieste sú tisícky ľudí a množstvo novinárov z celého sveta. Podľa čílskeho prezidenta potrvá 24 až 48 hodín, kým sa podarí dostať všetkých baníkov na zemský povrch.

Banské nešťastie v Čile
Čilská tragédia v obrázkoch. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Banské nešťastie v Čile
Čilská tragédia v obrázkoch. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Banské nešťastie v Čile
Čilská tragédia v obrázkoch. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Banské nešťastie v Čile
Čilská tragédia v obrázkoch. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Chronológia udalostí:

5. augusta 2010 – 33 čílskych baníkov zavalilo v bani na ťažbu zlata a medi ležiacej asi 850 kilometrov severne od Santiaga. Baníci sa nachádzali 688 metrov pod zemou.

6. augusta 2010 – Úrady oznámili, že v bani pracuje 130 osôb.

7. augusta 2010 – Začalo sa pátranie po obetiach.

22. augusta 2010 – Prvýkrát sa do sveta dostávajú informacie o zavalených banníkov. 17 dní po udalosti prieskumná sonda ukázala, že sú živí a zdraví. Čílsky prezident Sebastián Pinera prišiel osobne zablahoželať rodinným príslušníkom baníkov.

30. augusta 2010 – Čílski baníci prvýkrát telefonovali so svojimi rodinami. Minister zdravotníctva Jaime Manalich oznámil, že ich vyslobodia do Vianoc.

13. septembra 2010 – Neprístupné časti bane spojili s povrchom tri menšie vrty, cez ktoré zásobujú baníkov potravinami, vodou a liekmi. Po prvýkrát si mohli zapáliť. Stalo sa tak po tom, čo sa pod zemou podarilo zlepšiť vetrací systém. Cigarety pritom patrili k jedným z prvých požiadaviek mužov po nadviazaní kontaktu so záchranármi. Dva balíčky na deň si budú musieť medzi sebou rozdeliť. Zvyšnú potrebu nikotínu. Zaviedli im tiež elektrinu, ktorá má mužom simulovať deň a noc, a pomôcť im tak obnoviť pravidelné spacie návyky.

17. septembra 2010 – Záchranári sa prevŕtali k zavaleným baníkom.

4. októbra 2010 – Prezident vyslovil nádej, že sa 33 baníkov podarí vyslobodiť z podzemia už do konca budúceho týždňa.

8. októbra 2010 – Zostavili zoznam, podľa ktorého budú zachraňovať baníkov.

9. októbra 2010 – Záchranári dokončili hĺbenie šachty k baníkov.

10. októbra 2010 – Baníci pomocou explózie rozšírili spodok šachty na priemer 66 centimetrov, čím vznikol otvor umožňujúci ich vytiahnutie na povrch. Experti spevnili vnútro 622-metrovej prístupovej šachty, ktorej hĺbenie dokončili v sobotu.

11. októbra 2010– Kabínu na vyťahovanie baníkov úspešne otestovali. Čílski záchranári úspešne ukončili práce na vykopávaní tunela, ktorý má dopraviť všetkých 33 baníkov zasypaných v tamojšej bani na zemský povrch. Takmer celým úzkym tunelom už prešla aj špeciálna kabína na vyslobodzovanie robotníkov a všetko tak nasvedčuje tomu, že už v najbližších dňoch by mohli začať s vyťahovaním zavalených mužov.

12. októbra 2010 – Mala by sa začať oslobodzovacia akcia baníkov. Baníci boli v šachte neuveriteľných 69 dní. Je to historicky najdlhší čas, aký ľudia prežili pod zemou.

SITA/AP/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sebastián Pinera