WASHINGTON 21. januára (WEBNOVINY) – Čínsky prezident Chu Ťin-tchao v stredu počas pokračujúcej návštevy Spojených štátov varoval Washington, aby rešpektoval vplyv Pekingu v Taiwane a v Tibete. Zároveň však vyzval na zlepšenie spolupráce a „vzájomný rešpekt“ medzi oboma najväčšími ekonomikami planéty.
„Pohľad do histórie nám hovorí, že americko-čínske vzťahy budú hladké a trvalo napredujúce, ak obe krajiny dobre zvládnu otázky súvisiace s ich hlavnými záujmami,“ vyhlásil Chu na obede s najvyššími predstaviteľmi americkej politiky a biznisu. „V opačnom prípade budú naše vzťahy neustále problémové, alebo dokonca napäté,“ vysvetlil čínsky prezident.
Obama nezabudol na dalajlámu
Jeho americký kolega Obama sa však na stredajšej spoločnej tlačovej konferencii aj napriek zmierlivému jazyku nevyhol kontroverzným otázkam. Peking okrem iného vyzval na obnovenie rokovaní s tibetským duchovným lídrom dalajlámom. Zároveň však zdôraznil dlhodobý postoj americkej zahraničnej politiky hovoriaci o tom, že Washington považuje Tibet za súčasť Číny. Ďalšou spornou otázkou boli obavy ázijských krajín, predovšetkým Japonska, zo zvyšujúceho sa čínskeho obranného rozpočtu. Chu však ubezpečil, že jeho krajina nepredstavuje hrozbu pre kohokoľvek. „Nezapájame sa do zbrojných pretekov a nepredstavujeme hrozbu pre akúkoľvek krajinu. Čína nikdy nebude vyhľadávať hegemóniu ani presadzovať politiku expanzie,“ vyhlásil.
Obama pripomenul čínskemu prezidentovi ľudské práva
Napriek nedôvere v určitých kruhoch majú Američania a Číňania „enormný záujem“ na budúcej prosperite a úspechu oboch krajín. Prezident Spojených štátov Barack Obama to vyhlásil počas prebiehajúcej návštevy čínskeho lídra Chua Ťin-tchaa, ktorého v stredu oficiálne privítal v Bielom dome. Bezprostredne po ceremoniáli, ktorého súčasťou boli najvyššie pocty, sa dvojica prezidentov presunula do známej Oválnej pracovne, kde mala rokovať o viacerých sporných témach ovplyvňujúcich americko-čínske vzťahy. Jednou z nich je aj odlišný pohľad Washingtonu a Pekingu na dodržiavanie ľudských práv, čo Obama naznačil aj počas svojho úvodného vystúpenia.
OBRAZOM: Čínsky prezident v Bielom dome
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
„Prostredníctvom tejto návštevy môžeme položiť základ pre nasledujúcich 30 rokov,“ povedal americký líder na úvod dlho očakávaného stretnutia, ktorému predchádzali rozsiahle prípravy. Prezident Chu využil príležitosť, aby ocenil „nový pokrok“ vo vzťahoch s USA, ktorý nastal po Obamovom nástupe do úradu. Ten podľa neho priniesol „skutočný prospech“ pre obyvateľov oboch krajín a výrazne tiež „prispel k svetovému mieru a rozvoju“. Washington a Peking by preto mali naďalej hľadať spoločnú reč napriek akýmkoľvek nezhodám, dodal.
Slová oboch prezidentov však nedokázali zakryť pretrvávajúce napätie medzi veľmocami, ktorého zdrojom sú najmä spory v ekonomickej oblasti. Tie sa týkajú viacerých okruhov ekonomickej, ale aj menovej politiky. Obama hneď na úvod spomenul aj citlivú otázku dodržiavania ľudských práv. „Dejiny ukazujú, že spoločnosť je harmonickejšia, národy sú úspešnejšie a svet je spravodlivejší, keď sú dodržiavané práva a povinnosti všetkých národov a všetkých ľudí vrátane univerzálnych práv každej ľudskej bytosti,“ povedal pred pozvanými hosťami záhrade Bieleho domu. Chu na tieto narážky priamo nereagoval, upozornil však, že „Čína a Spojené štáty by mali vzájomne rešpektovať svoju voľbu cesty rozvoja a hlavné záujmy“.
Čína v ľudských právach pokročila, tvrdí Chu Ťin-tchao
Čína dosiahla „nesmierny pokrok“ v oblasti dodržiavania ľudských práv, musí však urobiť oveľa viac, vyhlásil čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Podľa Chua bola Čína „vždy oddaná“ ochrane a presadzovaniu ľudských práv, musí však rešpektovať miestne špecifiká. Reagoval tak na opakované otázky novinárov týkajúce sa stavu ľudských práv v najľudnatejšej krajine sveta. „Čína uznáva a taktiež si ctí univerzálnosť ľudských práv, ale súčasne sa domnievame, že je potrebné vziať do úvahy odlišné podmienky,“ povedal Chu. Ako doplnil, Čína je „rozvojová krajina s obrovskou populáciou“ nachádzajúca sa „v rozhodujúcej fáze reformy“, pričom pripúšťa, že „pokiaľ ide o ľudské práva, je potrebné urobiť ešte veľa“. S Chuom v tejto veci súhlasil aj Obama, ktorý poukázal na „odlišný politický systém“ v Číne, ako aj na „iný stupeň rozvoja“. „Pochádzame z veľmi odlišných kultúr a máme veľmi odlišné dejiny,“ povedal americký líder.
Líder najľudnatejšej krajiny sveta sa plánuje v Spojených štátoch zdržať necelé štyri dni. Obama krátko po Chuovom prílete čínskeho lídra pozval na súkromnú večeru, na ktorej sa okrem nich dvoch zúčastnila aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, americký národný bezpečnostný poradca Tom Donilon a ďalší dvaja členovia čínskej delegácie. V stredu by mal Chu absolvovať oficiálnu štátnu večeru v Bielom dome.
Prílet čínskeho prezidenta
Prezidentom zahral aj Herbie Hancock