V Estes Parku v Colorade sa otvorilo prvé múzeum kryoniky na svete. V historickom mestečku, len krok od slávneho Stanley hotela, sa ukrýva budova, ktorá na prvý pohľad pôsobí nenápadne. Ide o pôvodný Ice House z roku 1909, ktorý dnes slúži ako domov Medzinárodnému múzeu kryoniky, inštitúcii, ktorá prináša osvetu o vede zachovávania ľudí v zmrazenom stave.
Atrakcia, z ktorej mrazí krv v žilách
Múzeum, ktoré bolo otvorené v decembri minulého roka v spolupráci s Alcorom, neziskovou organizáciou na výskum kryoniky so sídlom v Scottsdale v Arizone, má za úlohu vzdelávať verejnosť o možnostiach dlhodobého skladovania ľudských pozostatkov pri teplotách pod bodom mrazu (nižšie ako mínus 130 stupňov Celzia). Táto metóda by mala umožniť budúce využitie orgánov na ich transplantáciu.
Najhlbšia hotelová izba na svete je v tejto neuveriteľnej hĺbke pod zemou
Centrálnou atrakciou múzea je zamrznuté telo mŕtveho muža. Bol ním Nór známy ako „dedko Bredo“ Morstoel a práve jeho príbeh inšpiroval pár nadšencov kryoniky pre vytvorenie tohto jedinečného múzea. Jeho telo bolo po smrti v roku 1989 zmrazené v nádeji na budúce využitie pokrokov v medicíne.
Veda či sci-fi fantázia?
Veda kryoniky, ktorá vznikla v roku 1962 s knihou „The Prospect of Immortality“ od Roberta Ettingera, sa za viac ako šesť desaťročí vyvinula do sofistikovanej disciplíny. Múzeum dokumentuje históriu kryoniky prostredníctvom príbehov o jej priekopníkoch a vystavených artefaktoch, vrátane oceľového válca „dewar“, ktorý slúži na uchovávanie zmrazených tiel. Presne v takom je umiestnený aj dedko Bredo.
Frozen Dead Guy Days: Festival, ktorý oslavuje život… a smrť
Príbeh dedka Breda Morstoela nebol len impulzom pre vytvorenie múzea, ale aj inšpiráciou pre jeden z najneobvyklejších festivalov v Colorade – Frozen Dead Guy Days. Tento festival, ktorý každoročne priláka tisíce návštevníkov, ponúka zábavu a živú hudbu, preteky v rakve a polárny ponor, oslavujúc život a smrť v jedinečnom duchu komunity Estes Park.
Veda a význam kryoniky
Múzeum kryoniky nepredstavuje len fascinujúcu atrakciu pre turistov, ale má aj hlbokú vedeckú a vzdelávaciu misiu. Spolupráca s organizáciou Alcor umožňuje návštevníkom nahliadnuť do pokrokov vo výskume ochorení, ako je Alzheimerova choroba, a potenciálneho využitia kryogenických technológií v oblasti medicíny a ochrany biodiverzity.
Prvé múzeum kryoniky na svete v Estes Parku tak otvára dvere do fascinujúceho sveta vedy, histórie a možností budúcnosti. Vďaka spojeniu vedeckého poznania, histórie a kultúrneho dedičstva sa stáva miestom, kde sa stretávajú minulosť, prítomnosť a budúcnosť.