Opúšťate Slovensko? V týchto krajinách je život najlacnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svet
svet Foto: Thinkstock

Rebríčku najlacnejších krajín na život kraľuje India, kto má hlboko do vrecka, mal by oblúkom obísť Švajčiarsko. Vyplýva to z najnovšieho výskumu spoločnosti Numbeo, ktorá porovnávala index spotrebiteľských cien (Consumer Price Index) v 119 krajinách sveta. Na základe výsledkov následne zostavila tabuľku krajín s najnižšími a najvyššími nákladmi na život, ktoré portál Movehub.com preniesol do formy grafov.

India je v eufórii, jar víta farebným sviatkom Holi
Foto: SITA/AP

V Indii ako králi, vo Švajčiarsku skromne

K pätici najlacnejších krajín na svete patria tradične ázijské a africké krajiny – po Indii ceny príjemne prekvapia aj v Nepále, Pakistane, Tunisku a Alžírsku.

Z európskych krajín majú najnižšie výdavky v Moldavsku, ktoré skončilo na šiestom mieste, lacno sa žije aj v Macedónsku (8. miesto) a Gruzínsku (13. miesto).

Na opačnom konci rebríčka s najvyššími životnými nákladmi vedie Švajčiarsko, draho sa žije aj v Nórsku, Venezuele, na Islande a v Dánsku.

USA skončili na šiestom mieste, nasleduje ich Austrália, Nový Zéland, Singapur a Kuvajt.

Švajčiarsko
Foto: ilustračné, Thinkstock

Na Slovensku drahšie ako u susedov

Bonusový zájazd NEW YORK 2014
Foto: BUBO Travel Agency

Analýza sa zamerala na porovnanie cien potravín, dopravy, bývania, reštaurácií a služieb. Tie následne porovnala so životnými nákladmi v New Yorku a vložila ich do grafu. Na Slovensku sú tak v priemernom meradle ceny za každodenné produkty a služby o 40 percent nižšie. V susedných krajinách s výnimkou Rakúska je život lacnejší až o polovicu, v Rakúsku sú ceny v porovnaní s New Yorkom len o 20 percent nižšie.

Pri bližšom porovnaní sa z hľadiska indexu spotrebiteľských cien Slovákom žije takmer o polovicu lacnejšie (48,4 percent) ako Američanom. Ceny nájomného sú pritom o 83 percent, ceny za potraviny o 53 a ceny za jedlo v reštauráciách o 62 percent nižšie ako v New Yorku.

Pri potravinách pritom analýza brala do úvahy ceny mäsa, chleba, vajec, ryže, ovocia, zeleniny a alkoholu. Doprava zahŕňala okrem verejnej dopravy aj platby za taxíky, ceny pohonných hmôt a áut. Pri službách sa brali do úvahy výdavky za elektrinu, kúrenie a vodu.

Ako čítať graf:

Bledomodrá farba označuje najlacnejšie krajiny, hnedá zasa najdrahšie. Čísla v grafe sú uvádzané v porovnaní s cenami v New Yorku. Ak má krajina hodnotu CPI (index spotrebiteľských cien) 70, znamená to, že sa v nej žije o 30 percent lacnejšie ako v New Yorku. Krajiny s hodnotami vyššími ako 100 sú drahšie, krajiny s hodnotami nižšími zasa z hľadiska životných nákladov lacnejšie ako Veľké jablko.

Global Living Costs Map

www.movehub.com, www.numbeo.com, www.independent.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať