BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) chce aj naďalej regulovať ceny energií pre domácnosti. Ako uviedol na konferencii Energofutura 2011 šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, dereguláciu cien energií nemožno v blízkej budúcnosti očakávať. “Pristupujeme k tomu veľmi opatrne. Určite to nebude v blízkej budúcnosti,“ povedal Holjenčík, ktorý predpokladá, že ešte aj v roku 2013 bude úrad ceny energií pre domácnosti regulovať.
„Deregulácia nie je téma zajtrajška. Ale chceme v novom regulačnom období urobiť také kroky, aby bol proces deregulácie naštartovaný,“ dodal Holjenčík.
Regulátor podľa svojho šéfa pristúpi k deregulácii cien energií až vtedy, keď si bude istý, že spotrebitelia zo sektora domácnosti budú dostatočne informovaní o celej problematike a budú mať liberalizáciu energetického trhu vžitú. “Musia byť jednoznačne stanovené mantinely tak, aby nedochádzalo k nekalým praktikám,“ upozornil Holjenčík. Podniky pôsobiace v slovenskom energetickom sektore by však už v súčasnosti radi videli ukončenie regulácie energií v segmentoch, kde už pôsobia viacerí dodávatelia.
Za a proti deregulácii
“Vývoj za posledné dva roky dospel do takého štádia, že nie je dôvod, aby regulácia cien energií pre domácnosti pokračovala. Trh prinesie lepšie ceny,“ uviedol Henrich Krejčí zo Slovenského plynárenského priemyslu. Podľa neho nová regulačná politika by mala obsahovať state o deregulácii cien energií. “Nová regulačná politika neobsahuje, kedy by sa mohla regulácia ukončiť,“ dodal Krejčí. Ukončenie regulácie cien energií pre domácnosti by privítalo aj súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR. “Deregulácia bude súčasťou volebného programu strany SaS. Je to v plnom súlade s liberalizáciou trhu,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Takáč, ktorý je podobne ako minister hospodárstva Juraj Miškov nominantom strany SaS. “Nie je potrebné bezhlavo reguláciu rušiť. Budeme sa snažiť, aby všetci účastníci na trhu boli spokojní, aby odberatelia mali čím platiť a dodávatelia mohli realizovať svoje aktivity,“ reagoval Holjenčík.
Nová regulačná politika
Od nového roka začína na Slovensku platiť nová päťročná regulačná politika. Regulačný úrad sa chce počas nej u energetických spoločností výrazne zamerať na dodržiavanie štandardov kvality. Tie musí regulovaný subjekt dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, teplo či zemný plynu dostal primeranú kvalitu. Regulačný úrad chce zaviesť tzv. automatické kompenzačné mechanizmy za porušovanie štandardov kvality. To znamená, že odberatelia by mohli od svojho dodávateľa energií dostať v prípade nedodržiavania štandardov kvality alikvotné finančné kompenzácie určené na základe regulátorom stanoveného mechanizmu.
Cenu silovej elektriny by mal určovať trh
V oblasti elektroenergetiky plánuje regulačný úrad v nasledujúcom období zjednotiť prevádzkové poriadky distribučných spoločností. Cenu silovej elektriny by mal naďalej stanovovať trh. V budúcom roku je východisková hodnota ceny silovej elektriny na úrovni 62,8 eura za megawatthodinu. „Náklady spoločností sa budú v nasledujúcom regulačnom období znižovať o príjmy z pokút za neoprávnené odbery, pripojovacie poplatky, prekročenie rezervovanej kapacity a iné neplánované príjmy,“ dodal Holjenčík. V oblasti plynárenstva chce regulačný úrad v budúcom regulačnom období stanovovať cenu zemného plynu nielen na základe ceny plynu vyplývajúcej z dlhodobých uzavretých kontraktov, ale už aj na základe ceny plynu na spotových trhoch.
Regulátor v oblasti teplárenstva chce od nového roka umožniť meniť regulačný príkon aj počas regulačného obdobia. Kým v súčasnosti bol regulačný príkon nastavený na celé trojročné regulačné obdobie, po novom bude môcť dodávateľ tepla meniť príkon častejšie. Fixovaný príkon spôsoboval problémy najmä domácnostiam, ktoré si svoje domovy zateplili a tak nemohli šetriť na realizovanom zateplení hneď od začiatku.