BRUSEL 27. júna (WEBNOVINY) – Lídri Európskej únie v piatok na zasadnutí Európskej rady nominovali za nového šéfa Európskej komisie (EK) dlhoročného luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.
Stalo sa tak napriek silnému odporu zo strany Británie, ku ktorej sa pridalo aj Maďarsko. O nominácii informoval na Twitteri stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Juncker nahradí vo funkcii šéfa EK Josého Manuela Barrosa. Junckera musí vo funkcii schváliť Európsky parlament, kde je hlasovanie naplánované na 16. júla.
Cameron nezískal dostatočnú podporu proti Junckerovi
Mnohí lídri vyjadrili nesúhlas s Cameronom ako napríklad belgický premiér Elio di Rupo, ktorý povedal, že Británia nemôže blokovať 26 či 27 krajín, ktoré s Junckerom súhlasia.
Fínsky premiér Alexander Stubb trvá na tom, že Británia je dôležitý partner, ktorý tlačí na reformy a otvorenejšiu ekonomiku, no varoval, že krajina, ktorá dováža polovicu zo svojho exportu do krajín únie, by nemala tak ľahko flirtovať z jej opustením.
„Myslím si, že v Spojenom kráľovstve sa niektorí ľudia musia prebudiť a zacítiť kávu: Európska únia je veľmi dobrá vec pre Spojené kráľovstvo,“ povedal. „Veľká Británia je dôležitý partner v EÚ,“ povedala dánska premiérka na okraj piatkového summitu EÚ. „Som presvedčená, že Spojené kráľovstvo potrebuje Európu a Európa potrebuje, aby bolo jej súčasťou.“
Juncker stál na čele Luxemburského kráľovstva s polmiliónovým obyvateľstvom takmer dve desaťročia. Zohral tiež zásadnú úlohu pri tvorbe euromeny a viedol skupinu ministrov financií euroskupiny počas finančnej krízy, ktorá ohrozovala existenciu eura. Ak ho lídri EÚ nominujú za predsedu EK, bude potrebovať podporu Európskeho parlamentu, v ktorom, ako sa zdá, už podporu oboch najväčších politických blokov – socialistov aj ľudovcov- má.
Po nominácii Junckera robí EÚ Británii ústupky
Lídri Európskej únie sľúbili Británii niektoré politické ústupky potom, čo napriek nesúhlasu premiéra Davida Camerona nominovali za nového šéfa Európskej komisie (EK) dlhoročného luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.
Cameron a Orbán zostali osamotenými odporcami Junckera
Cameron môže prehrať boj s Junckerom, myslí si expremiér
Cameron odmieta Junckera slovami, v Únii ho nikto nevolil
Cameron Merkelovú nepresvedčil, stále podporuje Junckera
K záverom zo summitu, ktorý sa skončil v Bruseli, pripojili paragraf konštatujúci, že EÚ sa bude venovať obavám Británie z budúceho smerovania bloku. Paragraf tiež uvádza, že koncept „užších vzťahov v EÚ“ zakotvený v zmluvách o únii umožní rôzny stupeň integrácie pre rôzne krajiny. Obsahuje aj prísľub, že EÚ prehodnotí proces nominácie predsedu Európskej komisie.
Za nomináciu Junckera hlasovalo 26 lídrov, proti bol len Cameron a maďarský premiér Viktor Orbán. Výsledok voľby podľa Camerona ešte sťaží udržanie Británie v EÚ. „Reforma EÚ je národným záujmom Británie,“ zdôraznil britský líder v piatok. Cameron sa snaží o opätovné prerokovanie vzťahu Británie s úniou a plánuje zorganizovať referendum o jej vystúpení či zotrvaní v európskom bloku v roku 2017. Budúce členstvo však bude závisieť od reformy únie.
Orbán kritizoval Úniu, odoberá právomoci národným vládam
Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok kritizoval fungovanie EÚ, ktorá podľa neho odoberá právomoci národným vládam. Orbán sa tak vyjadril na pozadí sporu o meno nového predsedu Európskej komisie.
Maďarský premiér v tejto veci potvrdil, že aj naďalej odmieta nomináciu luxemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera za nového šéfa výkonného orgánu únie. Ešte viac sa mu však nepáčia takzvané „plazivé“ zmeny dohôd sledujúce dosiahnutie konsenzu.
Podľa neho sú tým poškodzované národné záujmy krajín a menoval okrem iného aj Bruselom kritizované zavedenie maďarskej bankovej dane. Orbán sa vyjadril, že Budapešť týmito praktikami „veľmi trpí“, a preto ich odmieta. Ako uviedol, „svojím hlasovaním chcem vyslať jasné varovanie, že musíme zotrvať pri našich národných záujmoch a Briti si myslia to isté“.