Zimná záhrada na terase aj svojpomocne

Zimná záhrada na terase
zdroj: gettyimages.com

Zimné záhrady sú vnímané ako luxusný prvok exteriéru, ktorý vyzerá naozaj pompézne, no vďaka finančnej náročnosti si ho môže dopriať len úzka skupina ľudí. Ak si ju zhotovíte sami, napr. na terase, stane sa omnoho dostupnejšou. Poďte sa s nami inšpirovať.

Zimná záhrada je špecifická stavebná konštrukcia, na ktorej plánovanie si treba vyhradiť čas, ideálne ešte pred stavbou domu.

...
  • Ak túžite po zimnej záhrade, spojte sa s odborníkom ešte skôr, než začnete stavať dom. Technická príprava vo fáze projektu významne uľahčí jej realizáciu
  • Zimná záhrada by mala byť harmonickou súčasťou domu, preto je dobré zladiť jej konštrukciu nielen s celým charakterom domu, ale aj s rámami okien a dverí
  • Pozor na rozmery – pri väčšej zimnej záhrade je potrebné posúdenie od autorizovaného statika
  • Za slnečných zimných dní môže byť zimná záhrada významným zdrojom tepla, vďaka čomu pomôže ušetriť na vykurovaní. Dôležitý je však výber profilov a zasklenia s nízkym koeficientom prechodu tepla. Iba tak sa zabráni únikom tepla a kondenzácii vodných pár na konštrukcii
  • Pri využívaní zimných záhrad môže byť veľkým problémom vlhkosť. Odporúča sa preto inštalovať podlahové vykurovanie alebo podlahové konvektory pozdĺž zasklených plôch, aby tepelná clona zabránila kondenzácii vody na studenom skle

Radosť z prírody počas celého roka

Profily Zimná záhrada je rozmerná konštrukcia. Vznikajú v nej veľké tlaky a napätie, preto treba zvoliť materiály, odolné voči týmto silám. Dôležité sú kvalitné profily, ktoré sa nebudú krútiť, nebudú z nich vyskakovať sklá a pod.

Zasklenie Výplň môže byť z polykarbonátu, jednoduchého skla (pri nevykurovaných záhradách), dvojskla alebo z bezpečnostného skla (strecha). Pri trojskle hrozí, vzhľadom na veľké rozmery zasklení, preťaženie nosných profilov. Podľa typu skla možno dosiahnuť koeficient prechodu tepla U = 2,7 – 1,1 (W/m2 . K).

Údržba Zasklená strecha má mať sklon aspoň 10°, aby sa zabránilo zhromažďovaniu dažďovej vody a nečistôt. Odvodnenie pomocou odkvapových žľabov a zvodov najlepšie funguje pri sklone 20° a viac.

Tvar a umiestnenie Nevhodný tvar a nevyhovujúce umiestnenie sú príčinami viac ako polovice problémov zimných záhrad. Zimná záhrada má byť jednoduchá, vyvarovať sa treba zbytočných výklenkov – na jednej strane stavbu predražia, na strane druhej môžu spôsobovať problémy s cirkuláciou vzduchu.

Sklon strechy Na optimálny prechod solárnej energie je najlepšia sklenená plocha kolmá na zimné slnečné lúče. Tie u nás dopadajú na zem pod uhlom asi 20°, v lete pod uhlom asi 60° (uhol sa, samozrejme, mení každý deň a každú hodinu). Pri zimnom „prikurovaní“ slnkom je preto najlepší sklon sklenej strechy asi 80°. V zime tak lúče prechádzajú cez sklo najlepšie a záhrada prijíma dostatok tepla, v lete sa časť lúčov odrazí a interiér sa natoľko neprehrieva.

Farebnosť Konštrukcia z plastových profilov nemusí byť len biela. V ponuke sú tiež farebné profily – na povrchu je fólia v RAL farbách alebo s dreveným dekórom.

Vykurovanie Výber závisí od solárnych ziskov a tepelných strát, ale aj od vykurovacieho systému v dome. Napríklad sklo s vyššou tepelnou priepustnosťou sa v zime za slnečných dní postará o väčšie tepelné zisky, pri nepriaznivom počasí však treba v zimnej záhrade viac kúriť. V lete sa takýto priestor viac prehrieva a treba ho účinnejšie vetrať alebo použiť klimatizáciu.

Detaily Kvalitná realizácia je pri zimnej záhrade kľúčová, dbajte preto na výber spoľahlivej a osvedčenej montážnej firmy. Napríklad pri nedôslednom začistení rohov môžu nastať problémy so zatekaním cez konštrukciu.

Tienenie Má zásadný vplyv na teplotné pomery v zimnej záhrade a jeho voľba závisí najmä od orientácie na svetové strany. Na zatienenie strechy sa najčastejšie využívajú vnútorné rolety, na stenách sú najúčinnejšie vonkajšie žalúzie. Ak je strecha z polykarbonátu, materiálu, ktorý prepúšťa menej svetla, nie je vždy nevyhnutné ju tieniť. Aby ste sa vyhli problémom, mali by byť na konštrukcii zimnej záhrady už pripravené kotviace prvky na tieniacu techniku. Najmä dodatočná montáž markízy býva náročná a nebezpečná.

Vetranie Všeobecne sa odporúča, aby sa zimná záhrada dala vetrať cez 25 až 35 % svojho povrchu – prostredníctvom otváravých, výklopných alebo posuvných okien a dverí. Využiť možno aj mikroventilačné klapky. Dnes sa už bežne používa napojenie vetracích systémov na meteostanicu (teplomer, vlhkomer a pod.) alebo elektronicky ovládaná zasúvacia strešná konštrukcia.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: