Zelené paradajky nevyhadzujte. Vyskúšajte z nich urobiť výborný domáci kečup

Zelené rajčiny
zelené rajčiny Foto: depositphotos.com

Ak nie všetky paradajky stihnú dozrieť, nezúfajte. Aj z tých nedozretých, zelených, sa dajú pripraviť rôzne zaujímavé pochúťky. Skúste napríklad tento skvelý recept na domáci zelený kečup!

džem zo zelených rajčín
džem zo zelených rajčín Foto: www.shutterstock.com

Čo spraviť so zelenými paradajkami?

Ako dopadla vaša úroda paradajok tento rok? Sezóna sa pomaly blíži ku koncu a na niektorých rastlinách ešte stále ostávajú zelené plody. Čakáte, či ešte stihnú dozrieť? Ak máte veľké množstvo zelených paradajok, môžete ich nechať dozrieť aj mimo rastliny. Stačí ich vložiť do krabice spolu s jablkom alebo banánom. To pomôže niektorým plodom získať ružovkastý odtieň a možno aj úplne dozrejú.

Ale ak máte dobré recepty na spracovanie zelených paradajok, nemusíte čakať, kým dozrejú. Nazbierajte zelené paradajky a pripravte z nich džem alebo práve vynikajúci domáci kečup. V nasledujúcich riadkoch vám ukážem, ako na to.

Zelené paradajky – áno alebo nie?

Mnoho ľudí sa pýta, či sú zelené paradajky jedlé, alebo dokonca jedovaté. Pravdou je, že nedozreté paradajky obsahujú látku zvanú tomatín, ktorá môže byť v surovom stave mierne toxická. No nemusíte sa báť, pri dozrievaní sa jej obsah výrazne znižuje. Tepelná úprava túto látku ešte viac rozkladá, takže príprava omáčok, kečupu alebo čatní zo zelených paradajok je bezpečná.

Je však potrebné mať na pamäti, že jedlá pripravené zo zelených paradajok môžu byť pre niektorých ťažšie na trávenie, a preto je dobré konzumovať ich v menších množstvách, hlavne u detí. Na druhej strane, takéto recepty sú súčasťou kuchýň už celé generácie, a to s veľkým úspechom.

Ako na domáci zelený kečup?

zelený kečup
zelený kečup Foto: www.shutterstock.com

Príprava kečupu zo zelených paradajok síce nie je zložitá, ale vyžaduje trochu trpezlivosti. Aby sa zelenina úplne rozvarila, potrebujete trochu času. Ak máte chuť na malé experimenty, môžete skúsiť zeleninu pred varením piecť v rúre.

Základný recept na zelený kečup je nasledovný, budete potrebovať:

  • 1 kg zelených paradajok
  • 350 g olúpaných jabĺk bez jadier
  • jednu väčšiu bielu alebo červenú cibuľu
  • 50 g cukru (biely alebo hnedý)
  • 100 ml octu
  • 20 g soli
  • a asi pol lyžičky horčičného semienka
  • celého čierneho korenia a nového korenia

Ocot dajte spolu s koreninami variť na krátku dobu, potom ho odstavte a nechajte odstáť. Neskôr budete potrebovať sitko na odstránenie koreninových semienok.

Zatiaľ si nakrájajte paradajky, cibuľu aj jablká na menšie kúsky a dajte ich variť, kým sa úplne nerozpadnú. Ak máte chuť experimentovať, môžete ich piecť na 180 stupňov po dobu 30 minút, buď nasucho, alebo jemne pokvapkané olivovým olejom. Potom všetko rozmixujte alebo prepasírujte, aby ste získali jemnú omáčku.

K tejto zmesi pridajte cukor, soľ a opatrne zahrievajte, kým sa úplne nerozpustia. Následne prilejte scedený ocot a pokračujte vo varení, kým kečup nedosiahne požadovanú konzistenciu.

Keď ste s výsledkom spokojní, pripravte si sterilizované poháre, naplňte ich horúcim kečupom, utrite okraje a uzavrite viečkami. Poháre otočte hore dnom a nechajte vychladnúť. Ak chcete predĺžiť trvanlivosť kečupu, môžete poháre ešte sterilizovať približne 20 minút pri teplote 85 °C.

A je to! Tento lahodný domáci kečup zo zelených paradajok si určite zamilujete!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať