Záhradná chatka - aká môže byť jej cena?

Záhradná chatka
zdroj: gettyimages.com

Máte väčšiu záhradu, do ktorej sa, okrem zeleninových záhonov, vojde aj nejaká tá záhradná stavba? Úžitok aj pôžitok vám prinesie napr. záhradná chatka. V čom spočíva jej význam a ako postupovať pri výbere sa dozviete v nasledujúcom článku.

...

Záhradná chatka ako symbol účelovosti a prírodnej krásy

Záhradné chatky alebo aj záhradné domčeky. Obidva pojmy aj stavby združujú podobný význam. Nestotožňujte však záhradnú chatku len so skladom náradia či stavebného materiálu. Ponúkne aj plnohodnotný oddych, a to nielen pri práci v záhrade, ale aj počas víkendu. Jej súčasťou môže byť terasa či letná kuchynka, v rámci ktorej pozbieranú úrodu aj spracujete alebo pripravíte pre rodinu chutné letné pokrmy. K ďalším pozitívam patrí aj jej dizajnové vyznenie v záhrade.

Záhradnú chatku vyberajte s ohľadom na jej využitie. Od toho sa odvíja veľkosť, no najmä cena. Domček na náradie či materiál má rozmer približne 3×3 m. Ak chcete v chatke z času na čas aj oddychovať, vyberte si rozľahlejšie riešenie, súčasťou ktorého môže byť aj terasa. Najvyššiu kategóriu predstavujú chatky, využívané aj na niekoľkodňové pobyty. Chatky nájdete prízemné aj poschodové, väčšie či menšie. Veľkosť chatky prispôsobte nielen svojim potrebám, ale hlavne veľkosti pozemku. Najdôležitejšou trojicou je cena, kvalita materiálu a veľkosť záhradnej chatky.

Pozrite si záhradné domčeky v týchto e-shopoch:

Dôležitá je aj voľba miesta na pozemku. Kôlňa na náradie môže byť pokojne nenápadná, tá dokonca nepotrebuje mať ani okná. Chatka, ktorú chcete využívať aj pragmaticky, by už mala nejako vyzerať a byť v harmónii s okolitým prostredím a architektonickým štýlom domu. Chatka by mala vyniknúť, dizajnovo zaujať a poskytnúť majiteľom potrebné súkromie. Umiestnite ju preto ďalej od prístupovej cesty či susedného plota.
Aj víkendová a obytná chatka musí prinášať nielen pôžitok, ale aj úžitok. Postavte ju tak, aby netienila zeleninovým ani okrasným záhonom. Najobľúbenejším materiálom je aj pri tomto segmente drevo. Pôsobí hrejivo a príjemne. Popremýšľajte aj nad drevenými oknami či zastrešenou terasou. Posedenie na slniečku je síce fajn, no občas sa pred ním potrebujeme aj schovať.