Jar je síce už dávno za nami, preto sa možno pýtate, čo tu „strašíme“ s takouto neaktuálnou témou. Tohtoročná jar je už za nami, avšak príde nová a mnohé ďalšie po nej. Užitočných rád nie je nikdy dosť a možno sa dozviete aj veľa nových vecí, o ktorých ste doposiaľ ani netušili. Inšpirujte sa, ako privítať jar v záhrade.
Už začiatkom marca začínajú záhrady ožívať. Objavujú sa kvety prvých jarných cibuľovín a trvaliek a nádherná prehliadka farieb sa zintenzívňuje s každým teplejším slnečným dňom. Ak chcete mať záhradu atraktívnejšiu, môžete do nej práve v tomto období vysadiť zaujímavé druhy a kultivary trvaliek, ruží či drevín. Nebojte sa ani radikálnych zmien – vytvorte nové záhony, naplánujte si zaujímavé výsadby do nádob či vybudovanie jazierka alebo vresoviska.
Inšpiratívna jar
Jar v znamení modrej a fialovej Trvalky a cibuľoviny s kvetmi v modrých a fialových odtieňoch zaujímavo rozohrajú záhony, skalky aj nádoby. Možností výsadieb a kombinácií je veľa. K najkrajším jarným kvetinám patria kosatce a kosatčeky, veľmi pekné sú aj fialové kvety ponikleca. Poniklec časom vytvára nádherné jemné trsy, takže krása tejto trvalky odkvitnutím zďaleka nepominie. Vyhovujú mu vyššie polohy a žiada si slnečné miesto a vlhkejšiu štrkovitú, na živiny dostatočne bohatú pôdu.
Praktické paravány V poslednom období prichádzajú do módy záhradné paravány. Majú niekoľko výhod: sú mobilné, takže ich môžete podľa potreby premiestniť tam, kde ich práve potrebujete, chránia pred slnkom, vetrom aj neželanými pohľadmi, priestor zaujímavo rozdelia a vytvoria útulné zákutia. Keďže sa dajú poskladať, môžete ich jednoducho skladovať. V ponuke je viacero druhov – najčastejšie sa vyrábajú z dreva tropických stromov, prípadne sa kombinuje viacero materiálov, využíva sa aj kov, rotang či textil. Dôležité je, aby bol paraván stabilný, štýlovo sa hodil do záhrady a, samozrejme, mal by byť pekný.
Výsadba stromov Strom by nemal chýbať v žiadnej okrasnej záhrade. V ponuke záhradníctiev je množstvo druhov a zaujímavých kultivarov, nechýbajú ani pomaly a kompaktne rastúce druhy, vhodné do menších záhrad či predzáhradiek. K najkrajším okrasným stromom patria okrasné jablone, sakury, katalpy, japonské javory či magnólie. Skorá jar je na výsadbu stromov ideálna, aj ponuka v záhradníctvach je v tomto období najširšia. Ako však pri kúpe rozpoznať kvalitný strom? Dôležité je, aby mal silnú rovnomernú korunu a pevný rovný kmeň. Krivý kmeň sa totiž už nikdy nenarovná. Koreňový bal by mal byť pevný a guľatý (zabalený v jutovine), nemal by sa rozpadávať. A ako inak, strom by mal mať menovku.
Aby paprade neopadávali Papraďorasty (napríklad nefrolepky) patria k najkrajším interiérovým rastlinám. Často sa však stáva, že po prenesení do bytu začnú listy týchto pôvodom tropických rastlín žltnúť a opadávať, rastlina je čoraz menej atraktívna, až napokon uhynie. Aby sa tak nestalo, je dôležité vybrať izbovým papraďorastom vhodné miesto. Ideálny je polotieň a miestnosť s vyššou vlhkosťou, napríklad kúpeľňa. Vhodné sú aj chladnejšie haly a schodištia, najvhodnejšie sú ale zimné záhrady. Nezabudnite, že tieto rastliny potrebujú okolo seba dostatočný priestor a nerobí im dobre prítomnosť vykurovacích telies. Ak ich budete prihnojovať a občas ich listy postriekate vodou, vytvoria nádherné bohaté trsy.
Jarná skalka Skoro na jar vyžaduje záhrada viac pozornosti. Zo všetkého najskôr sa treba sústrediť na skalku, pretože sa pomaly začne zapĺňať kvitnúcimi rastlinami. Nevyhnutné bude odstrániť zimný kryt, napadané lístie a odumreté rastliny, dosypať substrát, prípadne upevniť kamene. Dajte však pozor, aby ste nepoškodili cibuľoviny a skalničky, ktoré už majú vytvorené kvetné puky. Skoro na jar môžete do skalky vysádzať aj nové rastliny.
Bohato kvitnúce sirôtky Ak chcete mať už skoro na jar okolo domu, na balkóne alebo na terase záplavu kvetov, vysaďte si dvojročné rastliny, napríklad sirôtky. Porastú na záhonoch (aj na užších) aj v nádobách a dajú sa kúpiť v širokej škále farieb a s rôzne veľkými kvetmi. Vďaka tomu si môžete vytvoriť pestré výsadby alebo dať prednosť štýlu tón v tóne; pekne ukážu aj v spoločnosti nezábudiek, sedmokrások či cheirantov. Ak túžite po ozajstnej záplave kvetov, vysaďte do jednej nádoby viac exemplárov. Predpokladom bohatej kvetinovej nádielky je pravidelná zálievka a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Úpravy zatrávnených plôch Tieto úpravy odporúčame vykonávať v čase dlhotrvajúceho sucha. Vejárovými hrabľami môžete odstrániť mach. Pokiaľ sa na pôde ešte nachádza sneh, je to ideálna doba pre vápnenie pôdy dolomitickým vápencom. Ide o nesmierne šetrný spôsob, vďaka ktorému sa vápenec postupne vsiakne do pôdy a obohacuje ju vápnikom, horčíkom a ďalšími živinami. Dolomitický vápenec je určený pre ornú pôdu, sady, záhrady, pastviny a lesné porasty.
Hrabanie lístia Ak ste nestihli pohrabať lístie na jeseň, musíte tak urobiť pred začiatkom jari. Je to potrebný úkon pred prípravou trávnika a navyše tak obmedzíte šíreniu niektorých chorôb, hlavne chrastavitosti jablone a chrastavitosti hrušiek.
Zimný rez ovocných stromov Rezy odporúčame vykonávať od februára do marca alebo v čase, keď nepanujú príliš veľké mrazy. Ak klesne teplota pod -10 °C, je lepšie s rezom počkať, prípadne ho prerušiť. Dreviny orežete správne tak, že odstránite bočné výhonky. Stopy po reze by mali byť čo najmenšie.
Výrub stromov V zime, počas vegetačného pokoja, môžete zo svojej záhrady odstrániť staré a choré stromčeky. Pokiaľ sa rozhodnete spíliť starý orech alebo jabloň, ich pne neodstraňujte. Môžete ich naočkovať sadbou hlivy ustricovej.
Kontrola hľuznatých a cibuľových rastlín V záhrade je neustále potrebné kontrolovať, či nie sú rastliny napadnuté hubovou chorobou alebo plesňami. V prípade, že objavíte napadnuté kusy rastlín, je potrebné ich bezodkladne zlikvidovať.
Kontrola predčasného klíčenia Rovnako ako kontrolujeme kvalitu a zdravie rastlín, je potrebné zamerať pozornosť aj na to, či niektoré z vysadených rastlín predčasne neklíčia. Ak v záhrade objavíte pučiaci zelený výhonok cibuľovín, ide o následok vyššej teploty. Hľuzy a cibule preto presťahujte na suchšie miesto.
Chráňte rastliny pred mrazom Jarné slnko býva zubaté a mrazy sa môžu kedykoľvek na pár dní vrátiť. Preto je nesmierne dôležité chrániť slabé rastlinky pred ich poškodením. Toto odporúčanie platí najmä pre mladé rastlinky cesnaku, jahody a bylinky. Ochranu vykonáte dostatočnou vrstvou slameného mulču alebo čečiny.
Pozrite si záhradné dekorácie v týchto e-shopoch:
Rýľovanie záhrady Vo chvíľach, kedy nie je pôda zamrznutá na kus ľadu, môžete vziať rýľ a zrýľovať záhony, ktoré ste nestihli porýľovať na jeseň. Môžete tiež zrýľovať doteraz nevysadenú plochu a zväčšiť tak súčasnú záhradku.
Posypávanie záhonov popolom Možno jedna z menej obvyklých aktivít, napriek tomu nesmierne dôležitá. Drevený popol obsahuje väčšie množstvo draslíka a vápnika, čo sú dve nevyhnutné živiny, ktoré potrebujú rastliny k zdravému rastu.
Vysádzanie nových stromov Vysádzať nové stromy môžete nielen na jeseň, ale aj počas vegetačného pokoja. Než ale k samotnej výsadbe pristúpite, mali by ste poznať pôdne a klimatické podmienky na záhrade. Počítajte s tým, že najnáročnejšie sú marhule a broskyne, potom jablone, hrušky a slivky. Najmenej náročné sú čerešne, drobné ovocie, červená a čierna jarabina.
Vysádzanie letničiek Ak sa na vašej záhrade nachádza skleník, už vo februári môžete začať s výsevom prvých kvitnúcich rastlín. Vyberte si predovšetkým tie, ktoré potrebujú na pestovanie dlhšiu dobu. Ide napríklad o petúnie alebo begónie. Veľkým pomocníkom môžu byť pestovateľské kvetináče z bielej rašeliny, ktoré zaručujú rýchly rast výsadby. Jednoducho ich nasadíte vhodným substrátom, zasadíte semienka a polejete. Semienko by malo byť zakryté približne dvojnásobnou vrstvou, ako je jeho veľkosť. Akonáhle začnú korene vyrastať cez steny kvetináča, môžete rastlinku aj s kvetináčom zasadiť do pôdy.
Vysádzanie paprík a paradajok Možno sa vám zdá, že na výsadbu je ešte príliš skoro. Pokiaľ ale nie je zima tuhá, už vo februári alebo v marci môžete začať s výsadbou paradajok a paprík. Počítajte s tým, že tieto dve plodiny majú veľmi dlhú vegetačnú dobu a bez včasného predpestovania by vám nedozreli. Preto si ich môžete predpestovať doma.
Predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom V čase vegetačného pokoja vykonajte predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Týmto krokom zničíte celú plejádu nielen dospelých jedincov, ale aj ich vajíčok. S postrekom nešetrite, pretože škodcovia prezimujú väčšinou za staršou kôrou a je potrebné, aby postrek zatekal aj tam.
V marci nezabudnite
- V polovici mesiaca odstráňte zimný kryt z ruží a odrežte všetky suché a poškodené výhony
- Za priaznivého počasia začnite s výsadbou trvaliek
- K pučiacim jarným cibuľovinám prisypte hnojivo
- Ostrihajte odkvitnuté vresovce
- Začnite s výsevom letničiek. Ale pozor, niektoré treba vysiať do pareniska iné do debničiek za okno a ďalšie priamo do voľnej pôdy. Čím skôr vysejete, tým skôr sa dočkáte kvetov
- Po oteplení doprajte zálievku ihličnanom, vždyzeleným drevinám a rododendronom
- Ostrihajte suché steblá okrasných tráv a papradí
- Ostrihajte zimujúce subtropické dreviny v nádobách. Odstrániť treba všetky suché, choré a poškodené výhony. Ostrihajte aj príliš dlhé výhony a môžete vytvarovať korunku. Rez príliš neodkladajte, pretože koncom mesiaca začnú rastliny pučať
- Vysaďte ovocné stromy, najmä marhule, broskyne a orechy. V tomto období môžete vysadiť aj maliny
- Prezrite trvalkové záhony. Staršie a príliš rozrastené trsy trvaliek vykopte, rýľom rozdeľte na niekoľko častí a vysaďte. Rastliny sa vám odmenia bohatším kvitnutím
Pozrite si fotogalériu k článku TU