Vidiecke bývanie vyžaruje príjemnú atmosféru

Vidiecke bývanie
zdroj: gettyimages.com

Mosadzné alebo porcelánové úchytky na nábytku, masívne drevo či odtiene bielych farieb, romantické závesy s florálnymi motívmi, ale aj „drsný“ ošúchaný vzhľad na skrinkách či stolíkoch – to všetko, a oveľa viac, tvorí vidiecke bývanie. Nestačí všetky menované veci, spolu s ladiacimi dekoráciami a osvetlením, sústrediť do jedného priestoru. Zmysel pre detail a estetické cítenie je nutnosťou.

...

Vidiecke bývanie sa neobmedzuje na jednu miestnosť

Ak si chcete zariadiť kuchyňu s nádychom vidieka, je vhodné pouvažovať nad jej výrobou z masívu. Ide o výrazne charakteristický prvok, ktorý ale rovnako výrazne dokáže zaťažiť finančný rozpočet. Imitácie dreva či falošná patina totiž nie vždy splnia vaše požiadavky, teda ak sa jedná práve o daný štýl.

Pri plánovaní (nielen) kuchynskej linky je potrebné si uvedomiť, či dáte prednosť zdobenosti alebo vsadíte skôr na „farmársku“ jednoduchosť. Jedálenské stolovanie v každom prípade môžete doplniť o látkové sedenie, napríklad v podobe podsedákov. Pokojne ich zlaďte k závesom, obrusu či k dekoračným vankúšom. Stoličky skúste skombinovať s lavicou, tá je pre vidiecke bývanie typická v kuchyni aj v predsieni.

Vidiecke bývanie si nie vždy pýta ozdobnosť

Obývačka by nemala obsahovať veľké množstvo nábytku. Jeho masívna podoba totiž dostatočne „vyplní“ interiér, ktorý dotvorí pomerne veľké množstvo doplnkov a dekorácií. Stojace ani stolné lampy nesmú chýbať, rovnako tiež koberce alebo behúne, nástenné alebo stojace hodiny, obrazy či zrkadlá s masívnymi rámami, priznané trámy a pod. Vždy je dôležité držať sa prírodných materiálov, či už na bytovom textile, na čalúnení sedačky, na nábytku (aj ratan je vítaný).

Spálňa by nemala byť zbytočne „zahltená“ doplnkami. Tu sa vsádza viac na jednoduchosť a za dominantu sa volí posteľ, ktorú zjemňuje posteľná bielizeň, opäť z prírodných materiálov. Nočné stolíky môžu pokojne zastúpiť stoličky v danej tematike. Čo sa týka kúpeľne, umývadlovú skrinku zvyčajne tvorí masívna komoda. V prípade štedrých priestorov nesmie chýbať voľne stojaca vaňa.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: