Záhradný krb je rozhodne dobrou investíciou. Ak ste aspoň trošku zruční, zvládnete postavenie krbu aj svojpomocne. Dobre si premyslite faktory ako sú konštrukcia, základy, materiál a veľkosť krbu. Poraďte sa s odborníkmi, prečítajte si zopár odborných článkov a pustite sa s chuťou do práce. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ktoré vám proces stavby uľahčia.
Staviame záhradný krb
Je potrebné si uvedomiť, že murovaný záhradný krb má svoju hmotnosť a tá bude položená na základoch, ktoré pre krb vytvoríte. Na budovaní základov si dajte poriadne záležať.Konštrukcia záhradného krbu je odlišná, než interiérové vykurovacie teleso, zohľadnite jeho špecifiká. Okrem iného aj výber materiálu. Mal by odolať vyšším teplotám.
Každá časť konštrukcie bude žiadať iný materiál. Telo krbu znesie klasickú tehlu alebo kameň, ohnisko potrebuje šamot, napr. v podobe plátov či tehál. Obklad krbu je už dekoračnou časťou a má skôr estetický, než úžitkový význam. Obľúbené sú napr. pieskovec, žula, prípadne bridlica. Všetky použité materiály, bez ohľadu na časť krbu, musia byť odolné voči vplyvom počasia a klímy. Nezabúdajte na to, že krb sa bude nachádzať vonku, bude naň pôsobiť mráz, slnko, ale aj silný vietor. Tomuto všetkému musí kvalitný krb odolať.
Rošt
Vyberte si taký typ roštu, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Dôležitý je skôr materiál roštu. Z hľadiska kvality a životnosti by malo ísť o liatinu. V oblasti typov máte na výber kozlík, zvislý alebo popolníkový. Čo myslíme pod kozlíkom? Je to rošt s nožičkami. Primeraná výška podporí prúdenie vzduchu a úzke medzery zasa bránia padaniu uhlíkov dolu.
Potrebné odľahčenie
Krb je vo svojej podstate veľmi ťažký. Jeho odľahčenie padne viac ako vhod, lenže ako na to? Pomôžu špeciálne materiály, napr. pórobetón. Jednotlivé časti krbu sceľujeme spojmi, ktoré by mali byť zo žiaruvzdorného materiálu. Podobná situácia platí aj pri komíne. Staviame ho zo šamotových tehál alebo žiaruvzdorného betónu. Komín prikryjeme kovovou, prípadne medenou krytkou.
Postavme si záhradný krb svojpomocne
Záhradný krb je, z hľadiska výstavby, jednoduchší, než ten interiérový. Minimálne nemusíte riešiť faktory ako prúdenie vzduchu, dymová klapka a komora. Voľba miesta by mala súvisieť s vetrom a jeho prúdením. Uloženie záhradného krbu orientujte tak, aby dym nefúkal ani na vás, ani na susedov. Ideálne umiestnenie je napr. na terase či pod pergolou, dožičia vám aj potrebnú dávku súkromia.
Myslite aj na bezprostredné okolie krbu. Malo by byť spevnené. Svoje miesto by malo mať aj pomocné náradie a palivo, priestor bude potrebovať aj šéfkuchár, aby pripravil pokrmy či doladil detaily. Nie ste síce odborník z fachu, no bez podrobného technického výkresu to nepôjde. Zaznačte si nielen miesto výstavby, ale aj všetky rozmery, aj tie najdetailnejšie.
Veľkosť záhradného krbu aj ohniska je výlučne vo vašej réžii. Dôležitý je hlavne komín. Výškou môže dosahovať až štyri metre, minimálne však 2,5 m. Nezabudnite na to, že smerom nahor sa musí zužovať. Vybudujte pevné základy, hlboké cca 70 cm. Nad povrchom zeme vymurujte sokel, na ktorom bude stáť samotná konštrukcia krbu. Pracujeme s už vyššie spomenutými materiálmi a stavebnými lepidlami.