Upchatý odtok v domácnosti patrí k najnepríjemnejším problémom, s ktorými sa môžete stretnúť. Spočiatku sa môže prejavovať nepríjemným zápachom, ktorý časom môže prerásť až do úplného upchatia, čím sa zastaví odtok vody. Je preto potrebné zasiahnuť čo najskôr a čo najefektívnejšie.
Jedlá sóda, soľ a horúca voda
Kuchynský drez sa najčastejšie upcháva zvyškami jedla a usadenými tukmi, niekedy sa pridáva aj vodný kameň. V kúpeľni bývajú najčastejším dôvodom upchatia vlasy, fúzy, zvyšky mydla alebo práškov na pranie.
Ak nechcete siahnuť po chemických prostriedkoch na čistenie, môžete použiť jedlú sódu a obyčajnú soľ. Tieto dve zložky zmiešajte, nasypte do odpadu a zalejte horúcou vodou. Zmes začne šumieť a ideálne by mala napeniť. Nechajte ju chvíľu pôsobiť, potom odtok ešte raz prepláchnite horúcou vodou. Chemická reakcia pomôže odstrániť väčšie usadeniny, zatiaľ čo horúca voda prečistí zvyšok.
Ak sú v odtoku väčšie nečistoty, napríklad vlasy alebo kúsky jedla, pokúste sa ich odstrániť manuálne skôr, než použijete jedlú sódu.
Použitie rastlinného oleja?
Občas sa môžete stretnúť s odporúčaním použiť na čistenie odtoku rastlinný olej. Táto metóda má však svoje dve strany.
Na jednej strane nie je odporúčané liať tuky a oleje do odpadu, pretože sa v potrubiach hromadia a môžu spôsobovať problémy v čističke odpadových vôd.
Na druhej strane, čistý rastlinný olej má schopnosť rozpustiť staršie mastné nánosy v potrubí. Ak sa domnievate, že príčinou upchatia sú práve tieto mastné usadeniny, môžete vyskúšať naliať do odtoku pohár oleja. Lepšie je však takýmto usadeninám predchádzať a neliať do odtoku olej z varenia či smaženia.
Pozor na použitý olej
V žiadnom prípade nepoužívajte použitý alebo prepálený olej – ten by mohol problém ešte zhoršiť. Nalejte len čerstvý olej. Potom môžete do odtoku nasypať jedlú sódu so soľou alebo kyselinu citrónovú, a všetko dôkladne prepláchnuť horúcou vodou, ktorú môžete ešte zmiešať s bežným umývacím prostriedkom na riad, aby sa mastnota ľahšie odstránila.