Keď som minulú jeseň zbadala, že moje tuje, ktoré som roky pestovala, začali postupne chradnúť, bola som poriadne znepokojená. Ich sýta zelená farba sa postupne menila na nevýraznú a bledšiu, zatiaľ čo konáriky pôsobili unavene a bez života. Nedokázala som prísť na príčinu – tuje boli vždy odolné a nenáročné, a tak som nemohla pochopiť, čo sa zrazu zmenilo.
Rada od môjho otca, skúseného záhradníka
Keď som si nevedela rady, rozhodla som sa o svojom probléme poradiť s otcom. Otec je dlhoročný záhradník s bohatými skúsenosťami a starostlivo upravenou záhradou, plnou zdravých rastlín a nádherných tují. Hneď, ako som mu povedala, čo sa deje, presne vedel, v čom by mohol byť problém. Povedal mi, že takéto príznaky často poukazujú na nedostatok horčíka, ktorý je pre zdravie tují veľmi dôležitý. Mnoho ľudí o tom nevie, ale horčík je základom sýtozelenej farby listov a konárikov. Bez dostatočného horčíka sa totiž tuje môžu začať doslova „vysušovať“ a strácať krásny vzhľad. Jeho osvedčenou metódou na riešenie tohto problému je používanie epsomskej soli, známej aj ako horká soľ, ktorá rýchlo doplní potrebné živiny.
Moja skúsenosť s otcovou radou
Keď som sa vrátila domov, hneď som sa rozhodla otestovať túto metódu na svojich rastlinách. Otec mi odporučil začať so slabšou zmesou, aby som najprv videla, ako moje tuje zareagujú. Pripravila som si roztok zo 200 gramov epsomskej soli rozpustenej v 10 litroch vody. Touto jemnou zmesou som starostlivo postriekala všetky tuje. Omylom som pritom zasiahla aj niekoľko susedových tují, čo ma trochu znepokojilo, ale po pár dňoch som sa nestačila diviť – tuje nielenže ožili, ale ich farba začala byť výrazne živšia a sviežejšia. Dokonca aj susedove tuje, ktoré som omylom postriekala, vyzerali omnoho lepšie!
Otestovanie silnejšieho roztoku – efekt na celú záhradu
Povzbudená pozitívnym výsledkom som sa rozhodla vyskúšať aj silnejší roztok. Tento raz som do 10 litrov vody pridala 500 gramov epsomskej soli a postriekala som nielen tuje, ale aj trávnik a iné kríky v záhrade, ktoré začínali slabnúť. Efekt bol neuveriteľný – trávnik získal sýtu zelenú farbu a tuje pôsobili akoby ožili nanovo. Bolo vidno, že rastliny dostali výživný impulz, ktorý ich posilnil a dodal im zdravý vzhľad.
Prečo sú tuje také obľúbené a čo im prospieva?
Tuje, ktoré sa často používajú ako živé ploty, sú medzi záhradkármi obľúbené najmä vďaka svojej odolnosti voči vonkajším podmienkam. Tento strom pochádza zo Severnej Ameriky, kde v prírode dorastá do výšky až 20 metrov, čo je impozantný výškový rozdiel oproti tomu, ako ho pestujeme v našich záhradách. Aj keď sú tuje relatívne nenáročné, občas si vyžadujú doplnenie niektorých živín, medzi ktorými má horčík kľúčovú rolu. Práve vďaka postreku epsomskou soľou môžeme zabezpečiť, že zostanú zdravé a zelené po celý rok. Pravidelná starostlivosť v podobe dopĺňania horčíka im pomôže prekonať nielen letné horúčavy, ale aj jesenné ochladenie, kedy potrebujú špeciálnu podporu.
Zhrnutie: Osvedčený tip od môjho otca
Ak chcete aj vy prinavrátiť vašim tujám sýtu zelenú farbu a svieži vzhľad, určite vyskúšajte tento jednoduchý, no veľmi efektívny trik. Vďaka otcovej rade mám dnes záhradu, ktorá opäť prekypuje životom a sýtou zeleňou. Tento jednoduchý krok mi nielenže ušetril čas a peniaze na drahé hnojivá, ale priniesol výsledky, ktoré sú okamžite viditeľné.