Skleníky - cena, rozmery a použitie

Skleník na záhrade
zdroj: gettyimages.com
...

Všimli ste si, že skoro v každej záhrade sa nachádza skleník alebo niečo podobné? Nečudujte sa a rýchlo si ho zaobstarajte. Skúsení pestovatelia nedajú na tohto pomocníka dopustiť. Ak sa pýtate prečo, prečítajte si náš nasledujúci článok.

Krásna zeleň po celý rok

Skleník, fóliovník či parenisko. Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, určite neoľutujete. S pestovaním môžete začať už skoro na jar a nemusíte sa obávať mrazov, studeného vetra, dažďa, prípadne krúpov počas letných mesiacov. Rastlinky sú chránené a rastú v priaznivej atmosfére. V skleníku dopestujete kvety, ale aj priesady zeleniny, ktoré následne vysadíte v záhrade. Aj pri výbere skleníka budete musieť zvážiť niekoľko faktorov – veľkosť, materiál konštrukcie, ale aj spôsob vetrania.

Veľkosť Z vyššie spomenutej trojice sú najmenšie pareniská. Postačia na prípravu priesad. Ak však túžite pestovať vo veľkom, zadovážte si skleník. Rozlohou je najväčší aj najstabilnejší, jeho inštalácia bude vyžadovať vybudovanie základov. V skleníku môžete pestovať ovocie aj zeleninu. Jeho veľkosť prispôsobte potrebám a veľkosti vašej rodiny. Dôležitá je aj výška, ktorú jednoducho prispôsobíte vlastnej výške. Hrbiť sa pri práci nie je veru nič moc.

Pozrite si záhradné skleníky v týchto e-shopoch:

Materiál konštrukcie
Konštrukciu skleníka môžete mať zhotovenú z nasledujúcich materiálov:

  • Oceľ – je síce mohutná, ale odolná
  • Pozinkovaný povrch – najčastejšie v spojení so sklenenou výplňou. Pevná, avšak mohutná
  • Plast – ľahký a pružný materiál. V tomto prípade sa nebudete musieť báť ani silnejšieho vetra
  • Hliník – ľahký a tvárny materiál. Na druhej strane ho charakterizuje pevnosť a pri hliníkovej konštrukcii skleníka sa nemusíte obávať ani väčšieho množstva snehu

Príslušenstvo Doplnkové príslušenstvo dokúpite hlavne k skleníku. Ide o police, regále, závesné háčiky, ale aj zavlažovací systém či automaticky riadené vetranie. Výber doplnkov si dôkladne premyslite, nakoľko nejde o lacnú záležitosť. Pobyt v skleníku vám jednoznačne spríjemnia a pozitívny dopad to bude mať aj na samotné rastliny.

Skleník v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Vetranie Veľmi dôležitý faktor pre rast kvetov a sadeníc, avšak aj nutná prevencia. Len pravidelným vetraním predídete tvorbe plesní a prehrievaniu vzduchu vo vnútri skleníka. Vetranie je spravidla zabezpečené dvomi strešnými oknami, ktoré otvárate manuálne. V prípade modernejších skleníkov je otváranie okien riadené automaticky.

Výplň konštrukcie Samotná konštrukcia skleníka nestačí, potrebovať budete aj výplň. Najčastejšie používaným materiálom je polykarbonát. Dobre prepúšťa svetlo je ľahký a odolný a v skleníku zabezpečuje optimálne termoizolačné prostredie. Súčasťou polykarbonátových výplní by mala byť UV vrstva, ktorá chráni nielen rastliny, ale aj samotnú výplň. Overenou klasikou zostáva sklo. Dobre prepúšťa svetlo, na druhej strane nemá dobré termoizolačné vlastnosti a ľahko sa rozbije.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať