Sklenená vitrína - spojenie elegancie a nadčasovosti

Sklenená vitrína
zdroj: gettyimages.com
...

Vitrína môže vo vašej domácnosti plniť hneď niekoľko funkcií naraz. Patrí k vysoko elegantnému typu nábytku, je akousi výkladnou skriňou pre vaše cennosti a zároveň aj veľmi šikovným úložným priestorom. Vo vitrínach končia spravidla predmety, ktoré majú pre nás osobitý význam, sú zdrojom spomienok, výsledkom našich úspechov, alebo jednoducho niečím, čím sa chceme pýšiť pred každou návštevou. Osobitosť sklenenej vitríny spočíva v tom, že predmety uschová a zároveň ich vystavuje na obdiv. Býva súčasťou obývačiek, no svoje miesto si nájde aj v spálni, detskej izbe, či v hale. Dbajte však na správny výber predmetov, ktoré do vitríny umiestnite. Práve od nich totiž závisí, či luxusný vzhľad vitríny zdôrazníte, alebo ho naopak úplne znegujete.

Nádych elegancie a nadčasový dizajn

Vitrína bola stredobodom pozornosti už v minulosti. Bývala hlavným objektom záujmu v každej obývacej miestnosti. Súviselo to s honosnosťou spracovania, materiálu, celkovým dizajnom, no hlavne s obsahom, ktorý ukrývala. V 19. storočí bola súčasťou meštianskeho interiéru. V sklenených vitrínach sa nachádzali čínske čajové šálky, alebo jedálenské súpravy z karlovarského porcelánu. Druhá polovica 20. storočia zatlačila vitríny do úzadia. Stali sa súčasťou robustných obývačkových zostáv, v ktorých viac-menej zanikli, a slúžili na vystavenie čajových setov a pohárov z brúseného skla. Súčasný svet dizajnu im vrátil nie len pôvodnú slávu, ale dostali aj novú podobu a moderný vzhľad. Prezdobené skrinky nahradili jednoduché vitríny so sklenenými dverami. Ľahko ich skombinujete so zvyškom nábytku v interiéri, ktorý navyše aj krásne prevzdušnia.

Sklenené vitríny majú svoje stabilné miesto v obývačke. Môžete ich vystaviť ako štýlový kus nábytku, ktorým sa bude kochať každá návšteva. Ak umiestnite do vitríny časť svojej knižnice, veľmi dobre zapadne do pracovne, či väčšej haly. Vyhnite sa jej v detskej izbe a v izbe pre seniorov, v ktorých je zvýšené riziko úrazu. V oblasti vzhľadu máte k dispozícii pomerne široký výber typov. V ponuke sú vitríny na nožičkách alebo bez nich, závesné, dvojdverové, vitríny so skrinkami, zásuvkami, či s plnými dverami. Sklenená výplň môže byť len v prednej časti, alebo po celom obvode. Výraznú atraktivitu si získavajú závesné vitríny, spravidla ako súčasť obývacích zostáv. Vitrína môže slúžiť k upútaniu pozornosti, no zároveň sa môže stať východiskom pre rozmiestnenie a doplnenie ostatných kusov nábytku. Nemáte miesto na podlahe, no stena nad ňou zíva prázdnotou? Zaveste tam vitrínu a nechajte ju vyniknúť v úlohe solitéra.

Pozrite si vitríny v týchto e-shopoch:

Vybrať si môžete aj zo širokej palety materiálov, zo štýlov moderného aj tradičného dizajnu a z najrôznejších farebných prevedení. Konštrukcia sklenenej vitríny je spravidla zhotovená z dyhovanej alebo laminovanej drevotriesky, ktorá je ľahká a nenáročná na údržbu. Pre milovníkov luxusu sú na trhu dostupné vitríny z masívu, ktoré sa dajú namoriť vo viacerých odtieňoch. Fanúšikovia avantgardného štýlu zasa ocenia vitríny s kovovou konštrukciou a tvrdeným sklom. Táto kombinácia pôsobí aj veľmi elegantne. Vo vitrínach sú zvyčajne umiestnené rodinné cennosti, vzácne knihy či artefakty. Chcete na ne upútať všetku pozornosť? V tom prípade siahnite po sklenenej vitríne s osvetlením. LED osvetlenie sa môže nachádzať v hornej časti vitríny, alebo v podobe bodových svetiel, či LED pásikov. Vyberte si sklenené police a nechajte svetelné lúče prenikať celým priestorom vitríny. Zaujímavým doplnkom je zrkadlo, umiestnené po celej ploche zadnej časti vitríny. Opticky zväčší priestor a zároveň zdvojnásobí počet vystavených predmetov. Vitrína doplnená o matované sklo dodá interiéru nádych tajomnosti a utlmí pozornosť smerom k vystaveným predmetom vo vitríne.

Vitrína plní v interiéri predovšetkým estetickú funkciu a tak by sme k nej mali aj pristupovať. Týka sa to najmä množstva a typu predmetov, ktoré v nej chceme vystaviť. Nezabúdajte na pravidlo, že menej je niekedy viac a kvalita je lepšia než kvantita. Vystavené predmety by mali korešpondovať s interiérom a podčiarknuť eleganciu samotnej vitríny. Vhodným riešením sú dekorácie a suveníry z prírodných materiálov. V sklenených vitrínach nájdu svoje miesto aj dominanty najrozličnejších zberateľských aktivít. Starostlivo premýšľajte, vyberte najväčšie skvosty a hrdo sa nimi pochváľte vo svojej obývačke. Neodmysliteľnou súčasťou našich domácností sú knihy. Nie len tie, ku ktorým sa radi vraciame, ale aj spomienkové kúsky darované od blízkych, či dokonca dedičstvo našich rodičov a starých rodičov. Uložiť ich v šatníku alebo v útrobách postele je síce praktické, no určite nie dôstojné. Na vystavenie menšej časti knižného dedičstva poslúžia aj sklenené vitríny. V tomto prípade však rozhodne zainvestujte a zadovážte si robustnejšiu vitrínu z masívu. Výhodou sú vitríny s nadstaviteľnou výškou políc, ktoré vám umožnia vystaviť rôzne knižné formáty.

Pozrite si aj tieto krásne vitríny:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať