Kúpte si gauč - pre pohodlie aj návštevy

Gauč do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Gauč patrí k najdôležitejším kusom nábytku v celej domácnosti. Zároveň je dominantou obývacej miestnosti. Na gauči strávime prevažnú časť svojho voľného času a zvyčajne slúži viacerým členom rodiny naraz. Je preto dôležité, aby vyhovoval a sedel každému. Na sedačku kladieme veľmi náročné kritériá. Mala by byť pohodlná, mäkká, pekná, kvalitná, s dlhou životnosťou, častokrát očakávame, že bude aj praktická a funkčná. Niekoľko nasledujúcich tipov vám pomôže vybrať tú pravú sedačku aj do vašej domácnosti.

...

1. Účel
Toto je rozhodne prvá vec, ktorou by ste sa mali zaoberať ešte pred návštevou obchodu. Gauč môže mať totiž rozmanité využitie. Hľadáte pohodlné sedenie pre vašu rodinu a blízkych? Túžite po elegantnom sedení do vašej kancelárie, či pracovne? Alebo potrebujete praktické rozkladacie dvojlôžko s úložným priestorom? V ponuke nájdete sedačky, ktoré hravo naplnia všetky vaše očakávania a požiadavky. Treba mať len jasný účel, za ktorým si gauč kupujete. Ak potrebujete usadiť viacero osôb naraz, siahnite po rozmernejších pohovkách. Zvoľte veľkosť tak, aby mal každý dostatok miesta a pohodlia. Na jednu osobu rátajte s minimálne 50 cm sedacej plochy. Gauč môžete pokojne využívať aj ako posteľ. Dbajte na výber kvalitného matraca a dostatočne veľkej plochy na spanie.

Pozrite si aj tieto krásne sedačky:

2. Tvar gauča
Účel gauča je priamo úmerne spätý s jeho tvarom a veľkosťou. V tomto prípade zohľadnite aj vzhľad celkového interiéru a rozmiestnenie ostatného nábytku. Vo všeobecnosti rozdeľujeme sedačky na rohové a samostatné, pričom tie môžu byť s otomanom, úložným priestorom, rozkladacie a podobne. Na gauči budete väčšinou odpočívať. Vyberte si preto tvar, ktorý vám zabezpečí zdravé sedenie a pohodlné vstávanie.

3. Výber farby
Pri výbere farby vsaďte radšej na elegantnú klasiku, obzvlášť vtedy, ak plánujete sedačku využívať niekoľko rokov. Módne trendy sú sezónnou záležitosťou a rýchlo pominú. Ak obľubujete výraznejšie doplnky, voľte gauče v tlmených a zemitých farbách, sú ľahšie kombinovateľné. Sedačku vždy laďte k ostatnému interiéru. V prípade minimalistickej obývačky krásne vynikne aj výraznejší prvok. Dobre zvážte aj mieru svetla v interiéri. Na základe toho zistíte, či potrebujete dodať svetlejší alebo tmavší prvok.

Pozrite si sedačky v týchto e-shopoch:

4. Čalúnenie
Materiál a poťahovú látku vyberajte podľa toho, ako často budete gauč používať. Do pracovne si pokojne umiestnite sedenie z jemnejšej látky, nakoľko sedačka bude využívaná zriedkavejšie. V obývačke vsaďte radšej na odolnejšie a hustejšie tkané textílie. Taktiež je dobré poznať mieru odolnosti tkaniny voči odieraniu. Ak máte deti alebo domáce zvieratá určite oceníte materiál, ktorý je odolný a ľahko zmývateľný. Medzi najčastejšie používané materiály patria:

  • mikrovlákno – textília vyrobená z tenkých vlákien, má luxusný vzhľad a ľahko sa udržiava
  • koža – má dlhú životnosť a ľahko sa udržiava. Na druhej strane je málo priedušná, čo spôsobuje problémy v letných mesiacoch
  • žinylka, mikroplyš – veľmi príjemné, mäkké a prirodzene hrejivé. Tieto materiály sú priedušné, avšak náročnejšie na údržbu

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: