Prečo alergia na roztoče postihuje každého štvrtého človeka?

alergia na roztoče
Prečo alergia na roztoče postihuje každého štvrtého človeka? Foto: www.shutterstock.com

Roztoče bežne žijú v našich domácnostiach a najlepšie sa im darí v matracoch – v jednom môžu žiť až 2 milióny týchto drobných pavúkovcov! Ako sa alergia na roztoče prejavuje, ako lieči a aké opatrenia prispejú k eliminácii roztočov v domácnosti, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo znamená alergia na roztoče?

Alergia na roztoče je relatívne bežné ochorenie imunitného systému, ktoré sa prejavuje prehnanou reakciou na alergény produkované roztočmi domáceho prachu. Alergiou na roztoče trpí až jeden zo štyroch ľudí v Európe.* Alergická reakcia nastáva, keď imunitný systém nesprávne identifikuje neškodné látky (alergény) ako škodlivé a začne proti nim bojovať. Tento proces spôsobuje zápal slizníc v dýchacích cestách a môže viesť k sérii nepríjemných symptómov. Alergia na roztoče je jednou z najčastejších príčin alergickej nádchy a astmy.

Čo sú to roztoče?

Roztoče sú mikroskopické živočíchy (pavúkovce a príbuzní kliešťov), ktorí sa bežne vyskytujú v domácom prostredí. Žijú predovšetkým v matracoch, vankúšoch, kobercoch a čalúnenom nábytku. Najlepšie sa im darí vo vlhkom a teplom prostredí, preto im najviac vyhovujú práve matrace. V jednom matraci s nami žije až 2 milióny roztočov. Roztoče neštípu, nehryzú, živia sa hlavne odumretými kožnými bunkami ľudí a zvierat, ich výlučky a zvyšky tiel však obsahujú proteíny, ktoré u citlivých jedincov vyvolávajú alergickú reakciu.

Aké sú príznaky alergie na roztoče?

Príznaky alergie na roztoče môžu byť u každého trochu iné, líšia sa podľa miery expozície a individuálnej citlivosti, ale všeobecne medzi ne patria:

Nádcha a kýchanie

Časté kýchanie a nádcha sú typickými príznakmi alergie na roztoče. Nosná sekrécia je číra a vodnatá, často sprevádzaná svrbením nosa.

Upchatý nos

Dlhodobá expozícia roztočom môže viesť k chronickému upchatiu nosa, čo môže zhoršovať kvalitu spánku a tým aj únavu a zhoršenú výkonnosť počas dňa.

Svrbenie a slzenie očí

Alergia na roztoče má aj očné príznaky. Oči svrbia, slzia a sú začervenané. Tento stav sa nazýva alergická konjunktivitída alebo alergický zápal spojiviek.

Kašeľ a dýchacie problémy

Roztoče môžu vyvolať kašeľ či pokašliavanie, sípot a dokonca aj vyvolať či zhoršovať astmu. Niektorí pacienti udávajú pocity tlaku na hrudi alebo ťažkosti s dýchaním, najmä v noci.

Kožné problémy

U niektorých alergikov sa môže objaviť vyrážka alebo ekzém, ktorý sa zhoršuje v prašnom prostredí.

Kto stanoví diagnózu alergie na roztoče

Diagnóza alergie na roztoče sa stanovuje u alergológa na základe klinických príznakov a diagnostických testov. Diagnostický proces zahŕňa podrobnú anamnézu, kedy sa lekár spýta na príznaky, ich frekvenciu, závažnosť a súvislosť s prostredím (napr. domov, práca). Dôležité je tiež zistiť, či príznaky pretrvávajú celoročne alebo len v určitom období. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie zamerané na stav nosovej sliznice, očí, krku a pľúc. Lekár zisťuje známky alergického zápalu, ako je opuch alebo začervenanie slizníc. Súčasťou alergologického vyšetrenia je štandardne aj spirometria, ktorá určí kapacitu pľúc.

Ďalšou, a veľmi významnou diagnostickou metódou je kožný prick test. Ten je najbežnejším spôsobom, ako diagnostikovať alergiu. Malé množstvo extraktu obsahujúceho alergén (v tomto prípade roztoče) sa aplikuje na kožu na predlaktí. Pokiaľ sa v mieste vpichu objaví začervenanie a opuch, je výsledok testu považovaný za pozitívny. Ak nie je možné vykonať kožný test, napríklad kvôli kožným problémom alebo užívaniu liekov, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky, možno vykonať meranie hladiny špecifických protilátok (IgE) v krvi. Zvýšená hladina protilátok proti roztočom je indikátorom alergie.

Diagnóza alergie na roztoče je kľúčová pre správnu liečbu a prevenciu príznakov. Po potvrdení diagnózy lekár navrhne individuálny plán liečby.

Aká je liečba?

Základom liečby je, ako pri všetkých typoch alergií, obmedzenie kontaktu s alergénmi. V tomto prípade ide o elimináciu roztočov z domácnosti prostredníctvom preventívnych opatrení, ako je pravidelné pranie posteľnej bielizne, používanie antialergických povlakov a udržiavanie nízkej vlhkosti v domácnosti – podrobnejšie viď nižšie.

Na úľavu od alergických príznakov sa používajú antihistaminiká, nosové kortikosteroidy znižujúce zápal slizníc a dekongestíva, lieky proti upchatému nosu. Pri ťažších prípadoch môže lekár odporučiť špecifickú alergénovú imunoterapiu, ktorá postupne znižuje citlivosť na roztoče.

Eliminácia roztočov z domáceho prostredia:

Pre zníženie množstva roztočov v domácnosti je vhodné zaviesť niektoré preventívne opatrenia:

Posteľnú bielizeň, prikrývky a vankúše perte aspoň na 60 °C

Odporúčaná frekvencia prania je 1x týždenne.

Používajte špeciálne povlaky

Používajte špeciálne antialergické nepriepustné obliečky na matrace, vankúše a prikrývky.

Obmedzte množstvo kobercov, závesov a čalúneného nábytku

Pokiaľ máte záclony alebo závesy, tiež ich pravidelne perte.

Zaobstarajte si vysávač s HEPA filtrom

Podlahy a čalúnený nábytok s ním pravidelne vysávajte.

Obmedzte počet plyšových hračiek

Tie, ktoré ponecháte, pravidelne perte alebo ich vždy na niekoľko hodín vložte do mrazničky.

Udržujte relatívnu vlhkosť v domácnosti okolo 50 %

Na to používajte odvlhčovač vzduchu.

Vetrajte!

Každý deň vetrajte, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu a znížila vlhkosť (nie však vo vlhkom počasí).

Pomôže čistička vzduchu

Čistička vzduchu pomôže znížiť počet prachových častíc a alergénov v domácnosti.

Na elimináciu roztočov použite špeciálne prípravky

Na matrace môžete aplikovať špeciálne prípravky na elimináciu roztočov.

Pravidelne utierajte prach

Pravidelne utierajte prach z hladkých povrchov vlhkou handričkou.

Alergia na roztoče u detí

Alergia na roztoče sa často objavuje už v detstve a bohužiaľ výrazne ovplyvňuje kvalitu života dieťaťa. Deti s touto alergiou mávajú časté respiračné infekcie, chronickú nádchu a kašeľ alebo upchatý nos, čo vedie k problémom s dýchaním, najmä v noci. Symptómy alergie významne narúšajú spánok a to môže mať negatívny vplyv na celkovú pohodu dieťaťa a jeho schopnosť sústrediť sa v škole. U detí sa alergia na roztoče niekedy prejavuje aj ako atopický ekzém. Deti s atopickým ekzémom môžu byť náchylnejšie na rozvoj ďalších alergických ochorení, ako je astma alebo potravinové alergie.

Diagnostika alergie na roztoče u detí je podobná ako u dospelých (prick-test, krvné testy, fyzikálne vyšetrenie).

Liečba zahŕňa vyhýbanie sa alergénom, používanie vhodných liekov (napr. antihistaminík) a v niektorých prípadoch aj špecifickú alergénovú imunoterapiu, ktorá môže znížiť citlivosť na alergény. Rodičia detí s alergiou na roztoče by mali doma zaviesť preventívne opatrenia proti roztočom, tj dbať na pravidelné odstraňovanie prachu, časté pranie posteľnej bielizne v horúcej vode, používanie antialergických poťahov na matrace a vankúše, obmedzenie množstva textílií a plyšových hračiek v detskej izbe atď.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať